Gry

Recenzja gry Dobble

image

Wielokrotnie nagradzana gra Dobble ma już ponad dekadę. Być może znacie ją pod pseudonimem Spot it! Albo widzieliście ją w przebraniach Disney Princess, Star Wars lub Harry Potter. Wydana przez Asmodee, najbliższym krewnym tej gry jest snap.

Jak więc prosta gra polegająca na odnajdywaniu par zdobywa nagrody i utrzymuje się przez ponad dekadę z niesłabnącą popularnością? Czy to szum i marketing, czy może dobra gra? Czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Rozgrywka


Dobble jest łatwe do zrozumienia. Większość ludzi zrozumie prosty cel, jakim jest dopasowanie obrazu na dwóch kartach. Ta oryginalna wersja zawiera 55 kart, a na każdej z nich znajduje się osiem ilustracji. Podczas porównywania dwóch kart tylko jeden obrazek będzie pasował. Dobble jednak miesza i miesza z twoim mózgiem! Robi to poprzez zmianę wielkości symboli z karty na kartę. Kiedy się nad tym zastanowić, okazuje się, że jest to naprawdę bardzo sprytne. Ilustracje nie zmieniają kolorów, twórcy nie byli aż tak zakręceni, ale zdecydowali się na paletę kolorów, które są często używane i pomagają się wzajemnie maskować.

Dobble oferuje kilka różnych sposobów na zabawę... The Towering Inferno, The Well, Hot Potato, Gotta Catch Them All!, oraz The Poisoned Gift.

gra karciana

Jakkolwiek próbują sprzedawać go z tych różnych mini-gier, Dobble jest nadal ostatecznie tej samej gry dopasowania. Musisz dopasować karty, aby je zdobyć lub się ich pozbyć. To jednak nie ma znaczenia, bo to wciąż jest bardzo sprytne w swojej podstępnej prostocie.

Moją ulubioną mini-grą jest Towering Inferno. W niej każdy gracz ma przed sobą kartę, a w środku znajduje się centralna talia dobierania. Odwracając wierzchnią kartę z talii dobierania, gracze zastanawiają się, które z ich symboli pasują, aby wygrać tę kartę. Gracz z największą ilością kart na końcu wygrywa. To jest gra, w którą najczęściej gram z moimi dziećmi. Nie musi być bardziej skomplikowana niż ta i nadal można się dobrze bawić bez mściwości niektórych innych opcji.

Jak to jest grane


Wszyscy z 2-8 graczy są stale zaangażowani, próbując znaleźć swoją parę. Jest to również szybkie i integracyjne. Grałem w nią z moim najmłodszym synem, gdy miał 4 lata. Przyznaję, stworzyliśmy zasadę domową dla starszych graczy, że musieliśmy liczyć do 3 w głowie przed zrobieniem meczu, aby dać mu szansę walki. Dla mnie jest to o wiele lepsza opcja niż wydawanie pieniędzy na wersję Dobble Kids. Od 8+ nie jest potrzebny handicap, chociaż czasami chciałbym, aby liczyli do 3 w głowie, abym wygrał parę!

Możesz iść na rolce i nagle każda karta ma konkretny symbol i po prostu dostać się do strefy, ale równie dobrze inni gracze mają te wybuchy, jak również więc to równoważy w końcu.

Karty są kolorowe i dobrej jakości. Wystarczająco mocne, aby wytrzymać dziwne pstryknięcie lub chwycenie bez gniecenia lub rozdarcia.

Końcowe przemyślenia na temat Dobble


Dzięki omówionej powyżej zasadzie gry nikt nie ma przewagi. Oznacza to, że możemy grać wszyscy razem, łącznie z najmłodszym graczem, a mimo to gra będzie konkurencyjna i przyjemna. To jest rzadkie we wszystkich, ale najlepsze gry rodzinne, aby wyrównać szanse i nadal cieszyć się grą jako tzw dorosły. Jest to również gra, którą grałbym bez dzieci.

Jego mała puszka nadaje się do transportu, więc można go zabrać wszędzie. Dobble zmieści się w torebce, jeśli wybierasz się do pubu i potrzebujesz czegoś, co zabawi dzieci. Zmieści się również w bagażu podręcznym, jeśli podróżujesz, a nawet możesz grać na jednej ze składanych tac w autokarze, pociągu lub samolocie. Prawdopodobnie zmieściłaby się nawet w torbie na zakupy (fanny pack dla amerykańskich czytelników), jeśli takie rzeczy jeszcze istnieją. Istnieje nawet wodoodporna wersja do gry na świeżym powietrzu w czasie wielkiego brytyjskiego lata.

Jest to lekka gra na więcej niż jeden sposób. Mała puszka z pewnością ma większą siłę przebicia niż sugeruje jej rozmiar.

Jak już wspomniałem, Dobble jest również dostępne w różnych motywach. Te mają dobry wygląd i odwołać się do baz fanów. Dla mnie jednak, nie można pobić tej oryginalnej wersji dla całej rodziny, aby cieszyć się.

Krótko mówiąc, Dobble spełnia oczekiwania.