Gry

RECENZJA - EMPORIUM ALCHEMICZNE (PC)

image

Niektórzy ludzie tam lubią najdrobniejsze szczegóły życia codziennego, zwłaszcza gdy przychodzi w formie gier zarządzania. Jednym z tych gatunków jest zarządzanie sklepem, gdzie radości kupowania niskie i wysokie sprzedaży, jak również odwołania klientów, są kluczem do sukcesu. Włoski deweloper, Curtel Games, niedawno podjął się tego zadania, wydając grę Alchemy Emporium, dostępną obecnie na Steamie dla komputerów PC.

Określane jako "gra fantasy zarządzania", założenie Alchemy Emporium jest proste - "kupić składniki, przekształcić je w eliksiry, a następnie sprzedać je do zysku". Gra jest jednak o wiele bardziej skomplikowana niż to. Te prostoty są sumowane przez dodawanie kolejnych kroków do aspektów kupna, tworzenia i sprzedaży.

Rozpoczynając nową grę w Alchemy Emporium natychmiast zobaczysz, że dostaniesz kilka opcji dotyczących twojej postaci, które wpłyną na jej bonusy do kilku cech i umiejętności. Wybierzesz również, kto będzie Twoim partnerem w sklepie (tzn. czy będzie on współpracował z Tobą jako współwłaściciel za darmo, czy jako doradca, który będzie pobierał opłaty za wynajem). Na marginesie, jest kilku partnerów, którzy są zdecydowanie zabawnymi odniesieniami do programów telewizyjnych. Wreszcie, wybierzesz wioskę lub miasto, w którym chcesz otworzyć swój sklep, co działa jak czynnik trudności kampanii.

Kampania w Alchemy Emporium polega na zarządzaniu sklepem przez kilka tygodni. Tydzień musi być zaplanowany z następującymi zadaniami: kupowanie składników od handlarzy, mieszanie tych składników do tworzenia eliksirów, próbowanie eliksirów pod kątem ich efektów, oznaczanie eliksirów znanymi efektami, przenoszenie zapasów z magazynu do sklepu i odwrotnie, sprzedawanie tych przedmiotów klientom, a na koniec dbanie o siebie poprzez czytanie książek, aby poprawić swoje umiejętności. W ten sposób, panie i panowie, można rozciągnąć proste aspekty zarządzania sklepem polegające na kupowaniu i sprzedawaniu w warstwy mini-gier, które, gdyby były dobrze rozwinięte, byłyby niesamowite.

alchemik

Zacznijmy od tutoriali. Po zaplanowaniu swojego tygodnia, rozpoczynasz go od pierwszego zadania, które zaplanowałeś. Wszystkie kroki wymienione wcześniej mają swoje samouczki i jest to ważne, jeśli jesteś nowy w grze, ale jak na tytuł z tak wieloma dodatkowymi złożonościami, Alchemy Emporium, nie będzie trzymać cię za rękę. Podczas gdy samouczki daje szybki rundown na co zrobić dla każdego zadania, gra po prostu biegnie swój kurs, to jest tonie lub pływać. Jedyną drobną pomocą, jaką znalazłem, był już wypełniony zalecany preset na zaplanowany tydzień, który pomagał mi przez co najmniej dwa tygodnie w grze.

Innym przypadkiem, w którym Alchemy Emporium nie będzie trzymać cię za rękę, jest zadanie mieszania składników. W tej fazie, masz za zadanie zmieszać trzy składniki i sprawdzić, czy reagują na siebie tworząc miksturę. Po pierwsze, nie otrzymujesz informacji o sukcesie wybranych składników. Wchodzisz w ciemno. Jeśli jednak odniesiesz sukces, to trochę irytujące jest to, że będziesz musiał zapamiętać trzy składniki, które utworzyły miksturę lub ponownie odnieść się do nich w swoim dzienniku w grze. Automatyzacja nie ma tu racji bytu. Na koniec, aby dodać soli do rany, sukces nie zawsze wynosi 100%; istnieje szansa, że twoje trzy składniki nie stworzą mikstury, i oczywiście nie będziesz znał rzeczywistego wskaźnika, ponieważ gra nie poinformuje cię o tym.

Bycie niedoinformowanym w Alchemy Emporium jest jak temat, w zasadzie. Po tym jak nie miałem wystarczająco dużo eliksirów do sprzedania po trzech tygodniach, zdecydowałem się całkowicie wypełnić mój tydzień zakupem składników (cały dzień robienia tego z trzema rundami tego zadania), mieszaniem znanych eliksirów luzem (kolejny cały dzień), etykietowaniem ich (cały dzień) i sprzedawaniem ich w celu zmaksymalizowania potencjału zysku w tym tygodniu (dwa pełne dni). I oto moje rozczarowanie, gdy gra postanowiła zakończyć mój tydzień po drugiej rundzie mieszania, drugiego dnia. Nie podano mi powodu (może wyczerpała mnie ciężka praca?) ani nic takiego. Po prostu dosłownie skończyło się na planowaniu kolejnego tygodnia.
 

Gra nie mówi ci nic, także w aspekcie sprzedaży w Alchemy Emporium. Twoi klienci prawdopodobnie będą mieli bardzo konkretne pomysły na to, czego potrzebują. Możesz mieć pod ręką mnóstwo różnych mikstur o różnych efektach, ale jeśli RNGesus nie będzie Ci sprzyjać, nie będziesz w stanie nic im sprzedać. Zawsze jest opcja, aby powiedzieć im, aby wrócili w przyszłym tygodniu, ale tu jest wielki problem: nie wiesz, czego chcą! Gra nie mówi ci, czego szukają, a ty musisz się zastanawiać i eksperymentować, aby się tego dowiedzieć. Jest to niesamowicie frustrujące, gdy próbujesz sprzedać coś, czego nikt nie chce. To proste Business 101.

Srebrna podszewka wiem, że te problemy mogą być proste poprawki, które aktualizacja może dostarczyć. Jednak w obecnej formie, nie ma zbyt wielu rzeczy, które można polubić w Alchemy Emporium. Można po prostu grać tak, jak to było reklamowane: kupić składniki, tworzyć mikstury, i sprzedawać je do klientów i mieć zabawę na początku. Kiedy jednak gra zacznie Cię wkręcać małymi problemami, nie mówiąc Ci nic, szybko zmienisz zdanie.