10 najbardziej niezwykłych obiektów stworzonych przez człowieka na świecie

image

10 najbardziej niezwykłych obiektów stworzonych przez człowieka na

świecie Pomysły na podróże / Piękne miejsca Zmęczony standardowymi nudnymi muzeami i zielonymi pomnikami z wojowniczymi jeźdźcami? Od Arki Noego i koralowego zamku po steampunkowy park rozrywki i pływający dom - oto wybór najbardziej niesamowitych obiektów stworzonych przez człowieka na świecie.


1.

Arka Noego

(Dordrecht, Holandia)Jedyną rzeczą, dla której warto obejrzeć wywołującą ziewanie amerykańską komedię Evan Almighty, jest proces budowy arki, którą Bóg przekazał głównemu bohaterowi. Nie możemy tego stwierdzić ze 100% pewnością, ale te same cele mogły przyświecać mieszkańcowi Holandii Johanowi Huybersowi, który swój projekt zaczął realizować w odległym 1992 roku. Miał on sen, w którym widział zalany kraj (jako że powodzie w tej części Europy nie należą do rzadkości, sen mógł być zainspirowany doniesieniami prasowymi lub doświadczeniami). W 2007 roku zaprezentował publicznie prototyp przyszłej konstrukcji - model o długości 70 metrów, po czym rozpoczął tworzenie arki o "oryginalnych" (według naukowców) parametrach - 30 metrów szerokości, 23 metry wysokości i 135 metrów długości. Możliwość odwiedzenia tego niezwykłego miejsca pojawiła się dla mieszkańców Holandii i turystów w 2012 roku - arka jest jedną z najczęściej odwiedzanych atrakcji, łącząc w sobie funkcje mini-zoo i muzeum poświęconego tematyce biblijnej. Koszt wstępu dla dorosłych: 12,50 €, dla dzieci: 7,50 €

Więcej informacji: arcofnoah.org

2.

Evermore's World (Wisconsin, USA)Tom Avery, znany światu jako Dr Evermore, były pracownik firmy z Wisconsin, zainteresował się tworzeniem niezwykłych rzeźb ze złomu w latach 80-tych. Według samego Avery'ego, Dr Evermore to jego drugie ja; profesor z angielskiego miasteczka Eggington w Bedfordshire, "żyjący" w epoce wiktoriańskiej. Coś w rodzaju "Jekylla i Hyde'a", tylko bez niezmotywowanej agresji i nieatrakcyjnych przemian fizycznych. To właśnie brytyjskie alter ego Toma "zainspirowało" go do stworzenia tego niesamowitego parku rozrywki, którego analogów nie znajdziesz nigdzie indziej. Zgodnie z pomysłem autora, ta strona jest rodzajem portu kosmicznego, z którego lekarz będzie musiał wystrzelić w kosmos swój własnoręcznie zbudowany statek kosmiczny. Nie spiesz się, aby pokręcić kciukiem: ten dość dziwny pomysł został pięknie zrealizowany - kawałki prętów zbrojeniowych, części samochodowe i różne przemysłowe śmieci zostały przekształcone w fascynujące eksponaty w stylu steampunkowym dzięki zręcznym rękom Toma Avery'ego. Spodoba ci się!
Wstęp jest bezpłatny, ale należy wcześniej umówić się na wizytę.

Więcej informacji: worldofdrevermor.com

3.

Plac zabaw Ai Pioppi (Montello, Włochy)Nie daj się zmylić nazwie - kiedy zobaczysz to niezwykłe miejsce, nie będziesz w stanie nazwać go

placem zabaw

. Ten mini park rozrywki znajduje się na północy Włoch w lesie i jest częścią kompleksu restauracyjnego. Właściciel Bruno otworzył swoją restaurację w 1969 roku, poświęcając kolejne 40 lat na stworzenie tego niesamowitego obiektu. Wstęp do restauracji jest bezpłatny i każdy znajdzie tu coś dla siebie, od zjeżdżalni dla dzieci po kolejki górskie. Tylko nie wchodź tam zaraz po obfitym obiedzie!

Więcej informacji: aipioppi.com

4.

Labirynt José Pu

yula

(Argelager, Hiszpania)Piękny, choć nieco przerażający, sztuczny labirynt nad brzegiem rzeki Fluvia w Katalonii, stworzony przez José Puyula, jest jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji Hiszpanii. Jako pracownik fabryki tekstylnej, José zaczął realizować swój pomysł w 1980 roku, ale w 2002 roku struktura musiała zostać zniszczona z powodu budowanej autostrady. Mężczyzna nie poddał się jednak: jakiś czas później rozpoczął budowę labiryntu w pobliżu tego miejsca. To właśnie dzięki jego wytrwałości turyści z całego świata mają niepowtarzalną okazję wędrować po splecionych korytarzach labiryntu, który został zbudowany przy użyciu cementu, materiałów pochodzących z recyklingu i drewna. Jose z powodzeniem wygrał biurokratyczną wojnę z lokalnymi władzami w październiku 2014 roku, kiedy to jego pomysł otrzymał oficjalny status "dziedzictwa kulturowego o znaczeniu lokalnym". Miejsce to znajduje się obecnie na liście finalistów Międzynarodowych Nagród Światowego Dziedzictwa 2015.

5.

Coral

Castle (Floryda, USA)Coral Castle został zbudowany w 1920 roku przez Edwarda Lidskalnina, którego Wikipedia opisuje jako "ekscentrycznego łotewskiego imigranta w Stanach Zjednoczonych" w pobliżu Homestead na Florydzie. Historia Edwarda jest dość smutna: wyemigrował do USA po tym, jak jego propozycja małżeństwa została odrzucona przez jego 16-letnią kochankę. Po przybyciu do Ameryki zachorował na gruźlicę, ale udało mu się ją wyleczyć, a później wpadł na niezwykły pomysł: stworzenie struktury przypominającej zamek z wapiennych koralowców. Realizacja tego niezwykłego projektu zajęła mu 28 lat, aż do dnia śmierci w 1951 roku. Jednocześnie powtarzał, że "byłem i nadal jestem inspirowany przez moją ukochaną do stworzenia tego arcydzieła". Przez cały ten czas sam wypolerował około 1100 ton kamienia, aby wykonać meble, ściany i wieżę zamku. Cała konstrukcja jest dość interesującym dziełem inżynierii: mocowania kamiennej bramy (wysokiej na 8 stóp i ważącej 8 ton) są tak precyzyjnie dopasowane, że można ją otworzyć jednym palcem! Warto to zobaczyć - nie bez powodu legendarny Billy Idol był tak zainspirowany zamkiem i historią nieodwzajemnionej miłości, że napisał piosenkę "Sweet Sixteen". Wstęp wynosi 15 USD dla dorosłych i 7 USD dla dzieci.

Więcej informacji: coralcastle.com

6. Crazy

House (Dalat, Wietnam)Przypominający raczej głowę roztopionego sera szwajcarskiego niż budynek, Crazy House jest przykładem postmodernistycznej architektury, opisanej na stronie internetowej jako "mieszanka Gaudiego i Ulicy Sezamkowej". Dom został zbudowany przez wietnamskiego architekta Dang Viet Nga, który zdecydowanie odrzucił tradycyjne podejście do projektowania budynków i postanowił zaskoczyć wszystkich tak nietypowym projektem. Pięciopiętrowy dom ma 10 zwierzęcych pokoi gościnnych, a korytarze przypominają podziemne tunele. Na szczęście dla architektki, udało jej się spłacić pożyczkę, którą zaciągnęła na realizację swojego projektu, otwierając budynek dla publiczności w 1990 roku. Pokoje kosztują od 25 USD za noc.

Więcej informacji: crazyhouse.vn

7.

Sculpture Garden (Branxton, Wielka Brytania)Podobnie jak w przypadku Coral Castle, twórca tego obiektu również miał dość trudną historię życiową - piękny ogród wypełniony wesołymi, ręcznie wykonanymi rzeźbami zwierząt i ludzi, Brytyjczyk John Fairnington wraz z żoną Mary tworzyli przez wiele lat dla swojego niepełnosprawnego syna, który nie wychodził z domu. Budowa ogrodu rozpoczęła się w 1960 roku (John miał wtedy 80 lat) i od tego czasu ogród stopniowo zapełniał się rzeźbami zwierząt, których obecnie jest około 300. Wszystkie wykonane są z siatki drucianej i cementu. Chociaż Fairningtogowie już dawno odeszli, ich krewni opiekują się ogrodem i co roku zapraszają turystów do podziwiania piękna tego miejsca. Otwarty dla zwiedzających od kwietnia do października, wstęp jest bezpłatny.

8. Buddyjska świątynia z butelek po piwie (Tajlandia)Do budowy tej niezwykłej świątyni w północno-wschodniej Tajlandii potrzebnych było około półtora miliona butelek po piwie wykonanych z brązowego i zielonego szkła. W prace budowlane zaangażowani byli mnisi (którzy, nawiasem mówiąc, nie brali udziału w ich opróżnianiu), którzy postanowili zrealizować nietypowy pomysł i poprosili lokalnych mieszkańców o dostarczenie im materiału "budowlanego". Miejscowym pomysł spodobał się jednak na tyle, że nadal aktywnie dostarczają mnichom puste butelki po piwie, dzięki czemu wokół świątyni powstaje cały kompleks.

9. Zamek Bishopa (Kolorado, USA)Od dziecka marzeniem Jima Bishopa było udowodnienie swojemu nauczycielowi angielskiego, że jest tak mało znaczący, jak go kiedyś uznano. Po wyrzuceniu ze szkoły średniej udało mu się przekonać rodziców do zakupu małej działki w Parku Narodowym San Isabel w Kolorado. Dziesięć lat później, jako żonaty 25-letni mężczyzna, Jim zaczął budować małą kamienną chatkę. Było to w 1969 roku. Od tego czasu mała kamienna konstrukcja rozrosła się do rozmiarów prawdziwego zamku z wieżyczkami i ziejącym ogniem smokiem na jednym z kominów. Do dziś to wysokie na 160 stóp kamienne i żelazne arcydzieło jest nadal uzupełniane. Wstęp jest bezpłatny.

Więcej informacji: bishopcastle.org

10

. "Liberty

Cove" (Kolumbia Brytyjska, Kanada)Pływająca wyspa o nazwie "Liberty Cove" to rodzaj instalacji artystycznej celebrującej popularny ostatnio trend budowania tak zwanych "eko-domów". Małżonkowie Wayne Adams i Katherine King rozpoczęli budowę tego obiektu, który później stał się ich domem, w 1992 roku. Dom powoli rozrastał się i przekształcił w całą wyspę składającą się z 12 platform - znajdziemy tu pięć szklarni, w których uprawiane są warzywa, studio artystyczne i galerię. Na pływającą wyspę, położoną w zatoce Cypress Bay, można dostać się kajakiem lub łodzią.

Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze