Gry

Recenzja Dobble: Doskonała, szybka gra karciana dla całej rodziny

image

Szukasz idealnej gry rodzinnej na wakacje (lub jakąkolwiek inną okazję), która będzie odpowiednia zarówno dla 6-latków, jak i 66-latków? W takim razie Dobble jest właśnie dla Ciebie.

Niewiele jest gier, w których małe dzieci mogą rywalizować na tym samym poziomie co dorośli. Dobble jest jedną z takich gier, dzięki czemu od kilku lat jest ulubioną grą w naszej rodzinie.

Gracze rywalizują o to, kto pierwszy rozpozna pasujące do siebie pary symboli pomiędzy kartą umieszczoną na środku stołu a swoją własną kartą. Każda z 55 okrągłych kart w talii zawiera osiem symboli, z których każdy tworzy jedną (i tylko jedną) pasującą parę z każdą inną kartą.

I to by było na tyle, jeśli chodzi o zasady gry. Nauka każdego z pięciu oferowanych wariantów zajmuje tylko kilka minut - i mniej więcej tyle samo czasu zajmuje ukończenie każdej z gier.

To jak Snap na sterydach, który jest przerażająco wciągający i pełen rywalizacji.

Gra karciana Dobble


Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku od sześciu lat wzwyż - istnieje również wersja Dobble Kids, odpowiednia dla czterolatków - chociaż stwierdziliśmy, że Kara doskonale radzi sobie z grą w dorosłą wersję w wieku 3½ lat. Jeśli tylko dziecko potrafi rozpoznać i nazwać każdy z 50 różnych symboli, może przyłączyć się do gry - i wygrać za zasługi. Ponieważ Dobble to gra polegająca na szybkości i obserwacji, a nie wymagająca strategii, przekonaliśmy się, że zarówno Kara, jak i jej starsi bracia, są w stanie z nawiązką dorównać Heather i mnie. Czasami aż za dobrze.

Nawet jeśli jeden z graczy nie jest tak zdolny jak reszta, jeden ze standardowych wariantów gry - gdzie celem jest bycie pierwszym, który pozbędzie się wszystkich kart z ręki - pozwala na wprowadzenie systemu handicapów, dzięki któremu gracze mogą zaczynać z różną liczbą kart, aby wyrównać szanse.

To naprawdę jest takie proste. Dobble jest szybką grą, w której może wziąć udział od dwóch do ośmiu osób. Łatwo się jej nauczyć, szybko się w nią gra i nie wymaga, aby dorośli grali na poziomie dziecka.

Przez lata posiadaliśmy wiele różnych gier karcianych, a Dobble pozostaje naszym zdecydowanym faworytem, ponieważ jest tak przystępna dla dzieci. Mamy nasz egzemplarz od dwóch lat i wciąż gramy w nią regularnie, co zawsze jest oznaką świetnej gry. Jest to zawsze jedna z pierwszych gier, które pakujemy, gdy wyjeżdżamy na wakacje.

Cała gra zapakowana jest w solidną, okrągłą puszkę, która przy średnicy zaledwie 10 cm z łatwością zmieści się w plecaku lub kieszeni płaszcza - idealna na rodzinne wycieczki.

Dla użytkowników smartfonów dostępna jest również cyfrowa wersja gry na systemy iOS i Android. Zatytułowana Spot it! (amerykańska nazwa marki Dobble), gracze mogą rywalizować w wyzwaniach indywidualnych lub online, aby zdobyć nowe postacie i bonusy. Gra jest dostępna za darmo, ale można ją kupić w aplikacji.

gra na iphone
Grałem w wersji iPhone, ponieważ został uruchomiony na początku tego miesiąca. Podobnie jak w wersji analogowej, to jest przerażająco wciągająca.

Jeśli jeszcze nie próbowałeś Dobble, daj mu szansę. Jest to idealne rozwiązanie na rodzinne wakacje, na rozpoczęcie wieczoru gier lub na zapewnienie sobie rozrywki, gdy masz tylko kilka minut do stracenia.