Ważne: Dermatolodzy wyjaśniają, jak prawidłowo stosować filtry przeciwsłoneczne

image

Zanim pojawiły się wymyślne serum, olejki i eliksiry, które rzekomo mają cofnąć czas i odświeżyć Twoją skórę, istniała ochrona przeciwsłoneczna. To jedyny produkt, który od dzieciństwa wpajano nam do głowy, aby nigdy się bez niego nie obyć. (Mówię to jako osoba o jasnej karnacji i piegowatej twarzy, której mama wciąż krzyczy na mnie podczas wakacji, że skąpię na 'ekran').

A jednak, jako dorośli, wydaje się, że wielu z nas wciąż nie zrozumiało, jak właściwie chronić skórę przed słońcem (w tym ja, autorka książek o urodzie) - i co to może oznaczać dla naszej skóry w dłuższej perspektywie.

Właśnie dlatego wybraliśmy trzech dermatologów, aby wyjaśnili nam, jak prawidłowo wybierać i stosować filtry przeciwsłoneczne - i co może się stać, jeśli tego nie zrobisz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak prawidłowo chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV.

 

Zawsze wybieraj filtr SPF 30 lub wyższy.

Wbrew niektórym teoriom, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych jest ważne bez względu na kolor skóry. "Melanina, czyli pigment skóry, jest jak filtr przeciwsłoneczny Matki Natury" - mówi dr Joshua Zeichner, dyrektor ds. badań kosmetycznych i klinicznych w dziedzinie dermatologii w Mount Sinai Hospital. "To powiedziawszy, uważa się, że ciemniejsza skóra daje ochronę tylko na poziomie około SPF 3". Wybierz co najmniej SPF 15, choć jeszcze bezpieczniej jest trzymać się 30 i więcej.

Oczywiście, jeśli masz jasną skórę - która ogólnie rzecz biorąc jest bardziej wrażliwa - tym lepiej, im wyższy filtr SPF zastosujesz. Najjaśniejsza skóra powinna stosować filtr SPF 50 lub wyższy, według Dr. Will Kirby, dermatologa z certyfikatem i Dyrektora Medycznego LaserAway. Ogólnie rzecz biorąc, większość osób o różnych odcieniach skóry powinna stosować produkty z filtrem co najmniej SPF 30 i z napisem "broad-spectrum" na butelce (co oznacza, że skutecznie blokują one zarówno promienie UVA, jak i UVB).

przeciwsłoneczne

Znajdź formułę odpowiednią do swoich potrzeb.

Niekoniecznie istnieje jeden rodzaj formuły, który jest lepszy od drugiego - wszystko zależy od Twoich preferencji. (Na przykład, uwielbiam krem przeciwsłoneczny w sprayu, ponieważ jest wygodny w aplikacji - ale czy ja w ogóle stosuję go prawidłowo? Więcej na ten temat później).

Dr Kirby poleca raczej blokadę przeciwsłoneczną niż filtr przeciwsłoneczny. Jeśli nie rozumiesz, na czym polega różnica, to jest ona zasadniczo następująca: Blok będzie, jak sama nazwa wskazuje, blokował promienie UV, podczas gdy ekran będzie je pochłaniał. Na etykiecie oba będą nazywane "filtrem przeciwsłonecznym" (i będą używane zamiennie w całym tym artykule), ale sztuczka polega na sprawdzeniu tylnej ścianki, gdzie znajduje się lista składników. "Dwa rodzaje bloków to dwutlenek tytanu i/lub tlenek cynku", mówi. Technicznie rzecz biorąc, formuły blokujące słońce nazywane są fizycznymi filtrami przeciwsłonecznymi, podczas gdy formuły ze składnikami, które absorbują, nazywane są chemicznymi filtrami przeciwsłonecznymi. Więcej o różnicach można przeczytać tutaj.

"Ostatecznie, najlepszym filtrem przeciwsłonecznym jest ten, który faktycznie nakładasz", mówi dr Zeichner. "Ale przy tak wielu teksturach i konsystencjach na rynku w dzisiejszych czasach, każdy znajdzie coś dla siebie".

Weź również pod uwagę swój typ skóry. Jeśli masz wrażliwą skórę, najlepiej będzie, jeśli wybierzesz krem z filtrem przeciwsłonecznym na bazie minerałów, który w mniejszym stopniu będzie powodował podrażnienia. Jeśli masz skórę trądzikową, spróbuj znaleźć niekomedogenną formułę do tych części ciała, które mają tendencję do wyprysków. A jeśli masz ciemniejszą karnację, na szczęście wybór preparatów nie powodujących podrażnień jest znacznie szerszy niż kiedykolwiek. My polecamy UV Clear SPF firmy Elta MD oraz Drunk Elephant Umbra™ Sheer Physical Daily Defense Broad Spectrum.

Warto również zauważyć, że filtry przeciwsłoneczne i blokery przeciwsłoneczne są specjalnie opracowane z myślą o wszystkich odcieniach skóry - powinnaś więc być w stanie znaleźć produkt, który idealnie dopełni Twoją karnację.

 

Stosuj je powoli - i używaj więcej, niż myślisz, że potrzebujesz.

Uwaga spoiler: prawdopodobnie nie robisz tego dobrze (wiem, że ja nie robiłam).

"Większość ludzi nakłada tylko 25-50 procent zalecanej ilości kremu przeciwsłonecznego", mówi dr King. "Wytyczne mówią, aby nałożyć jedną uncję - tyle, aby wypełnić szklankę do shotów - na odsłonięte części ciała, lub jeśli używasz sprayu, nakładaj go, aż na skórze pojawi się równomierny połysk i wetrzyj go".

Pamiętaj również, że zawsze warto zastosować preparat zanim jeszcze wyjdziesz na zewnątrz. "Nie spiesz się i nakładaj przed lustrem, abyś mogła zobaczyć, co robisz" - mówi dr Kirby. "Nałóż pierwszą warstwę w domu, zanim wyjdziesz na zewnątrz - kiedy jesteś już na zewnątrz, masz tendencję do pośpiechu".

Jeśli jesteś z kimś, poproś ich, aby zrobili twoje trudno dostępne miejsca - nie ma nic gorszego niż oparzenie słoneczne na plecach z zarysem nadmiernie wyciągniętej ręki na nim (byłem tam).

I, ogólnie rzecz biorąc, nie zapominaj o zdrowym rozsądku. Ochrona barier ochronnych ma zasadnicze znaczenie, mówi dr Kirby - pamiętaj więc o zabraniu ze sobą takich rzeczy, jak okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub dodatkowe warstwy (np. długi rękaw), jeśli wiesz, że będziesz wystawiona na działanie słońca przez dłuższy czas. Pamiętaj też, że godziny największego nasłonecznienia to 10.00-14.00 - zachowaj więc szczególną ostrożność, jeśli jesteś na zewnątrz w tych ramach czasowych.

I nakładaj krem, nakładaj i jeszcze raz nakładaj.

Zabawny fakt: Według Food and Drug Administration żaden krem przeciwsłoneczny nie jest już "odporny na pot" ani "wodoodporny". Żywności i Leków (Food Drug Administration). Zamiast tego na etykiecie będzie napisane "wodoodporny" i na ile minut, zazwyczaj 40 lub 80" - mówi dr King. Pamiętaj więc, aby po każdej wodnistej aktywności w tym przedziale czasu ponownie nałożyć krem.

Jednak niezależnie od rodzaju aktywności, zawsze powinnaś nakładać krem przynajmniej co dwie godziny, w przeciwnym razie poziom SPF ulegnie rozcieńczeniu, jak twierdzi dr Zeichner.

 

Nie przebywasz na słońcu? Nadal musisz stosować krem.

Możesz przewrócić oczami na to, ale tak ważne jest, aby nosić krem przeciwsłoneczny na każdej odsłoniętej części ciała, niezależnie od pogody lub klimatu, nawet jeśli jesteś na zewnątrz tylko podczas porannego spaceru do metra.

"Przypadkowa ekspozycja szybko się sumuje, a UVA może przenikać przez pokrywę chmur" - mówi dr Kirby. "Więc nawet jeśli nie oparzysz się w zimie, nadal będziesz się przedwcześnie starzeć z niezamierzonej ekspozycji na słońce".

W rzeczywistości, badania przeprowadzone w Australii śledziły skórę tych, którzy używają filtrów przeciwsłonecznych codziennie - bez względu na pogodę lub codzienną aktywność - i tych, którzy używali ich tylko wtedy, gdy na zewnątrz było szczególnie słonecznie. Wyniki? Osoby, które stosowały krem z filtrem codziennie, miały skórę, która starzała się znacznie wolniej - 24% mniej w grupie stosującej krem codziennie niż w grupie stosującej krem uznaniowo.

Przypadkowe narażenie na działanie promieni słonecznych z pewnością będzie się sumować przez całe życie - nie należy więc ryzykować. Dr Zeichner porównuje stosowanie filtrów przeciwsłonecznych do mycia zębów: Jeżeli pominiesz jeden dzień, prawdopodobnie nie będzie to miało większych konsekwencji, ale jeżeli całkowicie przestaniesz szczotkować zęby, możesz nabawić się ubytków. Podobnie, pominięcie jednego dnia z filtrem przeciwsłonecznym podczas regularnych dojazdów do pracy prawdopodobnie nie będzie miało większego wpływu, ale pominięcie każdego dnia będzie równało się dużej ekspozycji w ciągu całego życia.

 

A co z twarzą?

Zazwyczaj możesz stosować na twarz ten sam krem przeciwsłoneczny, którego używasz do ciała, chyba że masz skłonności do trądziku (w takim przypadku, ponownie, powinnaś znaleźć dobrą, niekomedogenną formułę, taką jak te, które uwielbiamy).

Musisz jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku swojego wizerunku. Oznacza to, że nie należy spryskiwać bezpośrednio twarzy (jeśli masz krem przeciwsłoneczny w sprayu, najpierw nałóż go na dłonie, a następnie wetrzyj w skórę), a także pokryć wszystkie swoje bazy.

"Mówię moim pacjentom, aby nakładali krem od środka twarzy, a następnie wcierali go w kierunku linii włosów, aby nie pominąć żadnego miejsca" - mówi dr Zeichner. Często pomijane obszary to linia włosów, przedziałek, szyja i uszy - pamiętaj więc, aby poświęcić tym miejscom trochę więcej uwagi". Według dr King, powinnaś nakładać około ćwierć łyżeczki kremu przeciwsłonecznego na samą twarz.

Oczywiście, makijaż z wbudowanym filtrem przeciwsłonecznym jest popularny nie bez powodu, i to też działa. Jednak ponowna aplikacja w ciągu dnia staje się trudna, jeśli masz na sobie całą twarz podkładu - dlatego dr King poleca formułę pudrową, taką jak Mineral Powder Sunscreen od Brush on Block. Zapewnia on nie tylko fizyczną ochronę dzięki cynkowi i tytanowi, ale ma również idealną konsystencję do nakładania na makijaż. "Puder jest łatwy w aplikacji, więc nie będziesz narzekać na tłustość, jest całkowicie bezzapachowy i półprzezroczysty. Jest przenośny, wygodny i jest idealnym sposobem na ponowną aplikację na makijaż."