Duchowa podróż po Moskwie: 5 sanktuariów stolicy

image

Duchowa podróż po Moskwie: 5 sanktuariów stolicy

Pomysły na podróże / Podróże po Rosji Atrakcje kulturalne Moskwy są niezliczone. Każdy turysta może znaleźć w tym mieście zachwycające zespoły architektoniczne, które cieszą oko swoim pięknem. Dziś proponujemy zwiedzanie duchowych sanktuariów stolicy.

1. Krutitsky Patriarchalny Metochion

Adres: Ulica Krutitskaya, 4a.Historia Metochionu Krutitsy sięga XII wieku, kiedy to na tym miejscu po raz pierwszy założono klasztor. Przez lata swojego istnienia kościół przeszedł wiele zmian. W latach 80-tych XX wieku przeszedł renowację i został uznany za obiekt dziedzictwa kulturowego i jest obecnie chroniony przez UNESCO. Oprócz piękna architektonicznego, zagroda przyciąga turystów ogrodami, w których rosną drzewa owocowe, a nawet (nie uwierzycie!) bambusy.

2. Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Adres: Malaya Gruzinskaya Street, 27/13.Zapierający dech w piersiach piękny budynek kościoła przy ulicy Małej Gruzińskiej jest zdumiewający. Choć budynek wydaje się niewielki jak na standardy stolicy, to jego wielkość jest wyczuwalna. Jego rozległe okna i strzeliste wieżyczki urzekają miłośników stylu gotyckiego. Każdy, kto lubi słuchać organów, powinien tu zajrzeć, ponieważ w kościele znajdują się jedne z największych organów w Rosji.

3. Katedra anglikańska św.

Adres: Voznesensky Lane, 8/5Jeśli spacerujesz po ulicach stolicy Rosji, koniecznie zajrzyj na Aleję Woznesensky'ego. Czeka tu na Państwa ciekawa budowla, zupełnie niepodobna do klasycznej architektury kościoła z białego kamienia. Ten piękny budynek jest arcydziełem architekta Freidenberga, wzniesiony w 1882 roku. Nabożeństwa odprawiane są tu w języku angielskim, grana jest muzyka organowa, a dla wszystkich cierpiących istnieje specjalne centrum pomocy.

4. Sobór Spasski Klasztoru Andronika

Adres: Androniewskaja Ploshchad, nr 10Na placu wznosi się piękny, zaokrąglony budynek starego klasztoru, otoczony w ciepłej porze roku bujną zielenią, a zimą otulony śniegiem. Cerkiew zbudowano pierwotnie w 1357 roku z drewna, jak większość pierwszych moskiewskich budowli, które nie od razu stały się białym kamieniem. Niecałe 10 lat później kościół spłonął, a na jego miejscu wzniesiono znacznie silniejszy klasztor z kamienia.

5. Kaplica w rezydencji Ryabuszyńskich

Adres: ulica Małaja Nikitskaja, 6/2, budynek 5.Ta kolorowa sala modlitewna znajduje się w posiadłości Stepana Pawłowicza Riabuszyńskiego. Jako staroobrzędowiec, człowiek ten starannie ukrywał swój światopogląd, aby nie cierpieć za swoje poglądy. W swoim domu urządził tajne pomieszczenie, w którym znajdowała się kaplica.

Powiedz mi, które moskiewskie świątynie zachwycają Cię swoją historią i architekturą. A dla tych, którzy są zmęczeni hałaśliwym miastem i pragną spokoju na łonie natury, proponujemy poznanie hoteli w pobliżu Moskwy, gdzie można spędzić przyjemny weekend z dala od zgiełku metropolii.
Autor: Mira Kirov Omów artykuł
  • Porady dla podróżujących
  • Moskiewskie zabytki
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
  • Czytaj także
  • Uwagi zgłoszone w sprawie