Dokument pobytowy zezwalający na pobyt czasowy: co to jest i jak go uzyskać

image

Dokument pobytowy zezwalający na pobyt czasowy: co to jest i jak go uzyskać

Pomysły na podróże / Abywyjechać za granicę, nie trzeba koniecznie być obywatelem kraju przyjmującego. W wielu przypadkach można uzyskać zezwolenie na pobyt czasowy. Dokument ten potwierdza prawo cudzoziemca lub bezpaństwowca do przebywania w danym kraju. Często potwierdza on tożsamość i pozwala na wjazd do kraju.Karta pobytu to specjalny dokument potwierdzający tożsamość i uprawniający do czasowego pobytu w danym kraju przez określony okres czasu (często od 1 do 5 lat).

Dokument pobytowy daje osobie, która go otrzymała, szereg praw. Wśród nich są możliwości:
 1. czasowo przebywają w kraju;
 2. nabyć nieruchomość;
 3. przekraczać granicę nieograniczoną liczbę razy;
 4. Otworzyć i prowadzić własną firmę;
 5. Uzyskać wykształcenie w instytucjach publicznych lub prywatnych;
 6. korzystać z usług medycznych;
 7. ubiegać się o prawo jazdy i kupić samochód;
 8. Podróżowanie bez wiz do krajów strefy Schengen.

Jakie są szczególne cechy zezwoleń na pobyt w różnych krajach?

Wiele krajów ma swoje własne zasady uzyskiwania ważnych dokumentów uprawniających do pobytu. Teraz omówimy rodzaje zezwoleń na pobyt i niektóre z ich cech w różnych krajach.

Gruzja

Obywatele krajów Trzeciego Świata (Ukraińcy, Rosjanie, Białorusini) mają prawo do pobytu w kraju przez okres do 360 dni. Istnieje możliwość ubiegania się o zezwolenie na pobyt w celu uzyskania późniejszego obywatelstwa.

Istnieją następujące rodzaje zezwoleń na pobyt w Gruzji
 1. : tymczasowe;
 2. stałe


 1. . 1. Chociaż
można je podzielić na 10 rodzajów, wśród których znajdują się m.in. zezwolenia na pracę, zezwolenia na naukę, zezwolenia dla byłych obywateli Gruzji, zezwolenia na łączenie rodzin, zezwolenia specjalne, zezwolenia stałe, zezwolenia inwestycyjne, zezwolenia tymczasowe i zezwolenia krótkoterminowe.


Jeśli chcesz uzyskać pozwolenie na pobyt

w

Ameryce, powinieneś zapoznać się z osobliwościami związanymi z jego uzyskaniem w tym kraju. Przepisy emigracyjne Stanów Zjednoczonych są dość obszerne i obejmują wiele różnych sposobów uzyskania pozwolenia na pobyt.

Teraz przyjrzymy się 5 głównym sposobom uzyskiwania dokumentów dla obywateli innych krajów w Stanach Zjednoczonych, a najważniejsze jest to, że nie trzeba mieć dużych inwestycji ani krewnych w danym stanie, aby to się stało.
 1. Zdobycie zielonej karty. Każdego roku Departament Wizowy przyznaje pięćdziesiąt tysięcy wiz w ramach programu Zielonej Karty. Wszystkie wizy są dostępne dla obywateli wszystkich krajów uczestniczących w programie. 1. Wiza pracownicza (kategoria H-1B). Stany Zjednoczone stale przyciągają specjalistów z różnych dziedzin. Warto również zauważyć, że rynek pracy w Stanach Zjednoczonych przeżywa obecnie rozkwit. 1. Małżeństwo z Amerykaninem (kategoria K). Jedno jest pewne - twoje małżeństwo musi być albo z miłości, albo ty i twój partner musicie być dobrymi aktorami. Twoje uczucia do obywatela USA będziesz musiał w przekonujący sposób udowodnić podczas rozmowy w konsulacie wizowym. 1. Wiza biznesowa (kategoria L1). Jeśli jesteś pracownikiem firmy mającej przedstawicielstwo w Stanach Zjednoczonych, możesz zostać skierowany do pracy w oddziale amerykańskim. 1. Azyl polityczny. Dla niektórych może się to wydawać szalone, ale jest to sposób, z którego chce korzystać wielu imigrantów.
ZEA

Pozwolenie na pobyt w Emiratach Arabskich można uzyskać na okres tylko 3 lat, pod warunkiem posiadania nieruchomości w tym państwie. W tym przypadku musi to być łączna kwota nie mniejsza niż 272 tys. dolarów, lub np. trzeba mieć własną firmę lub miejsce pracy.

W przypadku braku powyższych warunków można ubiegać się o wizę do Dubaju na okres 1 roku. W tym celu należy przedstawić:
 1. kontrakt trwający co najmniej rok i z wynagrodzeniem w wysokości 5000 USD lub więcej;
 2. wyciąg z konta z ostatnich 3 miesięcy;
 3. ubezpieczenie z pokryciem w ZEA

. 1. Jeśli
jesteś właścicielem firmy przez dłuższy okres (ponad rok), musisz udowodnić, że średni dochód z działalności przekracza 5 000 USD.


Norwegia

Aby uzyskać pozwolenie na pobyt kategorii D w Ambasadzie

Norwegii

, należy:
 1. otrzymać oficjalne zaproszenie do pracy;
 2. zarejestrować działalność gospodarczą w kraju;

podjąć
 1. studia wyższe; 1. zarejestrować małżeństwo lub związek partnerski (również dla osób tej samej płci) z obywatelem kraju

.
W innych punktach, jeśli jesteś cudzoziemcem posiadającym zezwolenie na pobyt, możesz zaprosić współmałżonka, niepełnoletnie dzieci lub rodziców w wieku do 65 lat. Jeśli przybyłeś do danego kraju z kraju pochodzenia i możesz udowodnić, że w kraju pochodzenia doświadczyłeś prześladowań lub zagrożenia życia, masz prawo ubiegać się o status uchodźcy.


Turcja W

tym kraju można uzyskać zarówno zezwolenie na pobyt krótkoterminowy, jak i długoterminowy. Pierwsza opcja jest dostępna dla osób, które posiadają nieruchomości w stanie.

Mogą ją również uzyskać:
 1. turyści;
 2. studenci

;

 1. osoby przebywające

na leczeniu;

 1. pracownicy

;

 1. biznesmeni

;

 1. krewni osób posiadających pozwolenie na pobyt

.

Zezwolenia na pobyt długoterminowy są wydawane osobom, które mieszkają w Turcji od ponad 8 lat i nie opuszczały kraju łącznie przez okres dłuższy niż 365 dni.
Pozwolenie na pobyt w

Bułgarii

może być wydane w celu połączenia rodziny, inwestycji, nauki, pracy, zawarcia związku małżeńskiego, leczenia, prowadzenia działalności gospodarczej, zakupu nieruchomości o łącznej wartości nie mniejszej niż trzysta tysięcy dolarów.

Może się jednak okazać, że to nie wystarczy, a oprócz tego trzeba będzie również udowodnić swoje bezpieczeństwo finansowe i rodziny na cały okres pobytu w kraju.Dokument pobytowy to dokument, który znacznie ułatwia proces wjazdu i pobytu w różnych krajach. Przed złożeniem wniosku o przyznanie prawa warto dokładnie zapoznać się z procedurą jego rejestracji i wszystkimi możliwościami, jakie oferuje dany kraj związkowy.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj:
 • Przeczytaj także
 • Komentarze