17 parków narodowych Australii, które trzeba odwiedzić

image

17 australijskich parków narodowych wartych odwiedzenia

Travel Ideas/. Australia i oceany Australia słynie z unikalnej flory i fauny. Rząd i wyspecjalizowane organizacje przygotowały i z powodzeniem wdrożyły wiele projektów ustaw o ochronie przyrody. Nic dziwnego, że podróżnicy nazywają ten stan "krainą parków". Wystarczy sobie wyobrazić, że ponad 11% terytorium jest chronione. W niektórych regionach nawet 55% powierzchni ziemi jest wyznaczone jako chronione. Wydawać by się mogło, że gdziekolwiek się nie obrócisz, jesteś skazany na wejście do rezerwatu przyrody (jest ich około 500).

Świadomość ekologiczna jest wpajana Australijczykom od dzieciństwa. Każdy mieszkaniec kontynentu jest niezmiernie dumny z naturalnego piękna swojego kraju i chce, aby zostało ono zachowane dla kolejnych pokoleń w nieskazitelnym stanie. Jednak nie zawsze tak było. Na początku XX wieku wiele gatunków wyginęło z powodu irracjonalnego i destrukcyjnego zachowania człowieka. Już nigdy nie zobaczymy 24 gatunków ptaków, 78 gatunków żab i 27 gatunków ssaków, a o owadach nic nie powiem. Dzięki Bogu ludzie się uspokoili i zaczęli brać pod uwagę swój wpływ na florę i faunę. Oto wybór najbardziej malowniczych parków narodowych Australii, które są obowiązkowym punktem programu dla Ciebie i Twojej rodziny.


1.

Park Narodowy Freycinet, Tasmania

Jest to najpiękniejszy park narodowy Tasmanii i jeden z trzech najlepszych w rankingu kontynentalnym. Rezerwat zawdzięcza swoją nazwę nawigatorowi i odkrywcy Louisowi de Freycinet. To właśnie on zbadał i zmapował szczegółowo wybrzeża Australii i sąsiednich wysp. Park został założony w 1916 roku, co czyni go jednym z najstarszych obszarów chronionych w Australii.

Główną atrakcją jest Weinglass Bay, która kształtem przypomina kieliszek wina. Podobieństwa dopełniają majestatyczne różowe klify wznoszące się dumnie nad białymi, piaszczystymi plażami. Wieloryby humbaki i delfiny odwiedzają zatokę, a oposy, echidny i wombaty czają się wśród drzew wzdłuż wybrzeża. Mimo oczywistych walorów, wyspa ma skandalicznie niską liczbę turystów. Wynika to z jej oddalenia od cywilizacji. Dojazd z najbliższego portu do parku zajmie Ci 2 godziny.2.

Park Narodowy Jeziora

Cradle Mountain, TasmaniaPark Narodowy

Jeziora Cradle Mountain owija centralną Tasmanię od północy i jest częścią Obszaru Światowego Dziedzictwa Przyrody. Najpopularniejszym trekkingiem wśród odwiedzających jest sześciodniowy Overland Trekking Trail. Zapozna Cię z ogromem obszaru chronionego. Będziesz wędrować 65 kilometrów przez spektakularne doliny utworzone miliony lat temu przez ruchy lodowców, przez las deszczowy i ponad majestatycznymi górami.

Od 2005 roku Tasmanian Parks wprowadził system karnetów z możliwością wcześniejszej rezerwacji i płatnych wizyt w czasie szczytu turystycznego (od 1 października do 31 maja). Obecnie bilet dla osoby dorosłej kosztuje 200 dolarów, a dla dziecka (do 17 lat włącznie) 160 dolarów. Wpływy przeznaczane są na opłacenie opiekunów, utrzymanie ścieżek i budowę nowych obiektów kulturalnych. Więcej o najnowszych informacjach na temat rezerwatu przeczytacie tutaj.3: Park Narodowy Franklin-Gordon-Wilde Rivers, TasmaniaFranklin-Gordon-Wilde

Rivers National

Park

bierze swoją nazwę od dwóch największych rzek

Tasmanii

. Jest podzielony na równe części przez Lyell Highway, co niezmiernie ułatwia dostęp do rezerwatu. Najwyższym punktem jest Fremen's Cap Peak (1 443 m n.p.m.). Speleologów i antropologów przyciąga Jaskinia Kutikina. Po pierwsze, ma ona specyficzny skład mineralny. Po drugie, znaleziono tu artefakty pochodzące z XX tysiąclecia p.n.e.

Większość krajobrazu została ukształtowana podczas epoki lodowcowej. W rezerwacie występuje roślinność typowa dla strefy subtropikalnej i tropikalnej. Niektóre z eukaliptusów i sosen mają ponad 3000 lat. Latem można wybrać się na spływ kajakowy, a zimą na wędrówkę po rzece. Należy pamiętać, że obie te formy są dość ekstremalne i wymagają dużej wytrzymałości.4. Park Narodowy Wilsons Promontory, VictoriaWyjątkowo

oszałamiająca lokalizacja w południowej części kontynentalnej Australii. Poznaj oszałamiający krajobraz i zróżnicowane opcje wypoczynku. W Parku Narodowym Wilson's Promontory granitowe pasma górskie leżą obok rozległych plaż obramowanych bujnymi, zielonymi lasami. Turyści mogą rozbić obóz pod gwiazdami lub wynająć małe domki w przyjaznej dla gości wiosce wakacyjnej zbudowanej specjalnie dla nich przy ujściu rzeki Tidal.

Przez rezerwat przebiega 130 km szlaków pieszych. Wybierz się na wycieczkę po Creaking Sands dla czystej zabawy polegającej na szlifowaniu butów. Zanurz się w Cieśninie Bassa, australijskiej odpowiedzi na Trójkąt Bermudzki. Jeśli bierzesz ślub, dołącz do setek par w regularnych ceremoniach na świeżym powietrzu.5. Park Narodowy Grampians, VictoriaTrzeci

co do wielkości rezerwat w regionie słynie z wąwozów, stromych klifów i wodospadów. Pięć pasm górskich rozciąga się z północy na południe. Krajobraz zmienia się od stromych skalistych zboczy do łagodnych dolin przypominających alpejskie łąki. Skały są wynikiem dawnej aktywności tektonicznej. Aborygeni zajęli te tereny na długo przed przybyciem cywilizowanego człowieka. Jaskinie zawierają około 80% autentycznej sztuki naskalnej Australii. Trudno docenić historyczne, społeczne i kulturowe znaczenie malowideł.

Najlepszym czasem na odwiedzenie parku jest okres od sierpnia do października. To początek wiosny i rezerwat rozbłyskuje setkami kolorów i tysiącami odcieni. Zwierzęta roślinożerne wychodzą, aby schrupać bujną zieleń, a drapieżniki również chętnie ucztują na niezabezpieczonych młodych. Więc nawet w ciągu dnia fauna jest na pokaz. Zobaczysz koale, kangury, emusy, orły długoogonowe i innych członków królestwa zwierząt.6. Park Narodowy Otway, Victoria

Wspomnieliśmy o tym parku w poprzednich artykułach, ale jest tam nieskończenie wiele rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Otway jest popularnym przystankiem na Great Ocean Road. Został uznany za rezerwat przyrody dopiero w 2004 roku, ale w tym czasie populacja gąsiorków i robinii różowych znacznie wzrosła. Świadczy to o skuteczności działań ochronnych wdrożonych przez rząd.

Park zainteresuje miłośników lasu. Tylko tutaj można spacerować w cieniu paproci osiągających wielkość przeciętnej palmy i dotknąć kory wiekowych drzew o obwodzie pnia dochodzącym do 15 metrów. Fenomenalne rozmiary roślinności zawdzięczamy aktywnej pracy grzybów saprobiotycznych, które przetwarzają opadłe liście i gałęzie w pożywną próchnicę. W porach deszczowych organizowane są specjalne wycieczki, które przybliżają zwiedzającym to magiczne królestwo grzybów. Kangury często skamlą na polanach, a puszyste koale z nonszalanckim spojrzeniem przeżuwają gałęzie eukaliptusa.7. Park Narodowy Port Campbell, VictoriaTo prawdziwe

surrealistyczne tło. Poza znanymi Dwunastoma Apostołami znajduje się tam London Arch, naturalna formacja z piaskowca, która jest tunelem położonym na plaży w Parku Narodowym Port Campbell i buforowanym przez ciepłe fale oceanu. Skała ma około 20 milionów lat. Miejsce to było dawniej określane nieco inaczej, jako London Bridge, gdyż było połączone z brzegiem kamiennym przejściem. W 1990 roku zabytek nie wytrzymał jednak erozji i duża jego część zawaliła się. Dziś po majestatycznym moście pozostał równie piękny łuk.

Kolejną uderzającą formacją jest wąwóz Lorch Ard. Klify z przeciwległych brzegów zbliżają się do siebie, tworząc przytulną zatoczkę chronioną przed zaciętymi wiatrami. Obowiązkowym punktem dla wszystkich odwiedzających park jest Jaskinia Grzechotka. Wpływająca na jej łono woda rozbija się o skały, fale dźwiękowe wielokrotnie odbijają się od ścian, tworząc wrażenie nadciągającej armii Aborygenów bijących w bębny i grzechotki, by zastraszyć przeciwników.8. Park Narodowy Kościuszki, Nowa Południowa WaliaIntegralna

część tzw. Alp Australijskich, wpisana na listę dziedzictwa narodowego. Każdego roku rezerwat odwiedza około 3 milionów turystów. Przyciągają ich bogate w sole mineralne baseny termalne, które mają silne właściwości lecznicze. Na terenie parku znajduje się Góra Kościuszki, najwyższa góra Australii. Śnieżka leży na wysokości 2 228 metrów nad poziomem morza, co stanowi wyraźny kontrast z lasem deszczowym u jej podstawy. Osobliwa flora rezerwatu nie występuje nigdzie indziej na świecie.

Obszar ten nadal zamieszkują plemiona, dalekie od dobrodziejstw postępu technologicznego, które ściśle przestrzegają dziedzictwa swoich przodków. Tylko sporadycznie pozwalają osobom postronnym być świadkami ceremonii. Latem warto wybrać się na Mount Kosciuszko przez Charlotte Pass. Zimą bilet do parku kosztuje prawie dwa razy więcej, ze względu na otwarcie sezonu narciarskiego. Ukształtowanie terenu dorównuje popularnym europejskim kurortom. Doświadczeni instruktorzy uczą początkujących, jak stanąć na nartach, podczas gdy profesjonaliści popisują się swoimi umiejętnościami przed tłumami widzów.9.

Park Morski

Jervis Bay, Nowa Południowa WaliaPark

Morski Jervis Bay obejmuje znaczną część północnego i zachodniego regionu Nowej Południowej Walii. Został utworzony w 1998 roku i wytyczony w oparciu o siedliska gatunków chronionych. Swoje domy mają tu foki, pingwiny i delfiny. Od sierpnia do listopada migrują tu wieloryby. Olbrzymy podchodzą bardzo blisko linii brzegowej, wypuszczając wysokie fontanny wody. Sceny z życia majestatycznych ssaków można oglądać na własne oczy. Nigdy nie jest tak, jak podczas oglądania programów Discovery. Dostęp do morza jest ograniczony podczas migracji.

W innych porach podróżnicy mogą surfować, nurkować i pływać kajakiem. Wyjątkową ofertą Jervis Bay jest nurkowanie z rekinami w stalowej klatce. Gdzie indziej można podejść tak blisko drapieżników? Należy pamiętać, że wędkowanie i nurkowanie nie wszędzie jest dozwolone. Kłusownictwo jest karane wysokimi grzywnami.Czytaj więcej Powiedz moim znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także.
  • Comments Off on