13 najpiękniejszych wysp Australii

image

13 najpiękniejszych wysp Australii

Pomysły na podróże /. Australia i Oceania
Czasami nie możesz się doczekać, aby uciec na krańce ziemi. Chcesz złapać przynajmniej zmianę ubrań, kostium kąpielowy, gotówkę i dokumenty i wyruszyć w poszukiwaniu przygód. Cywilizacja staje się grudą w gardle, szare biurowce sprawiają, że robi Ci się niedobrze. Zamknij oczy, a wyobraźnia wyczarowuje kolorowe krajobrazy zacisznych tropikalnych krain. Bliżej wakacji wizje pojawiają się coraz częściej, więc co stoi na przeszkodzie, by żyć fantazją?

Australia i Oceania to idealne kierunki dla mieszczuchów, którzy mają dość. Jest tu mnóstwo małych zakamarków, które pozwolą Ci pozbyć się wiru myśli, który wprowadza w ruch frenetyczne tempo życia. Nie trzeba jednak rezygnować z wygód i całkowicie przestawić się na "dziki" relaks. Jeśli chcesz, możesz wskoczyć do wynajętego samochodu i w godzinę znaleźć się w przytulnym hotelu, a znudzony - znów wrócić na spokojną, bezludną plażę. Oto 13 obowiązkowych wysp w Australii.


1

. Heron, QueenslandHeron

przeszedł długą drogę od odkrycia w 1843 roku przez odkrywcę Francisa Blackwooda do dzisiejszego statusu kurortu. Swoją nazwę zawdzięcza obfitości czapli gniazdujących wzdłuż linii brzegowej. Jak już pewnie się domyślacie, "Heron" tłumaczy się jako "czapla". Obszar ten nie był zamieszkany aż do XX wieku, ale wysoki popyt na guano i przetwory z mięsa żółwi radykalnie zmienił sytuację. Rozpoczęła się całkowita ekspansja terenu przez przybyszów z kontynentu. W 1932 roku tereny te przeszły na własność prywatną i stały się atrakcją turystyczną.

Na północnym zachodzie znajduje się popularny Heron Island Resort. Pojawił się on w 2012 roku w serialu BBC "Great Barrier Reef". Na południowym zachodzie znajduje się placówka badawcza poświęcona badaniu lokalnej fauny. Tysiące żółwi przybywa na Heron między listopadem a marcem, a podróżni mogą z daleka obserwować wypoczywające stworzenia. Ciekawostką jest fakt, że zdjęcia wyspy zostały nagrane na złotej płycie i wysłane w kosmos jako wiadomość dla mieszkańców innych planet.


2) Lord Howe, Nowa Południowa WaliaTo

jedno z najlepszych miejsc na kuli ziemskiej, prawdziwy raj zaledwie 660 kilometrów od Australii. Lord Howe, mała wulkaniczna wyspa, jest wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego dzięki swojemu oszałamiającemu i charakterystycznemu krajobrazowi oraz unikalnej florze i faunie. Duża jej część pokryta jest niezakłóconą dżunglą, zamieszkałą głównie przez nietoperze, cierniki australijskie i rzadkie ślimaki. Masywne bazaltowe bloki wystają z wnętrzności ziemi, odzwierciedlając zarysy strumieni lawy, które płynęły kiedyś w niestabilnych wulkanicznie czasach. W klifach swoje gniazda zakładają petrele, rybitwy, morny i boobies.

Lazurowe wody są domem dla kolorowych ryb i lasów koralowych, dzięki czemu Lord Howe jest ulubionym miejscem nurkowania. Jednorazowo wyspę może odwiedzić tylko 400 osób. Wynika to z chęci władz do zachowania nietkniętego ekosystemu i zminimalizowania wpływu cywilizacji na piękno wyspy. Oprócz nurkowania, turystom oferowane są następujące aktywności: jazda na rowerze, trekking na Mount Maint Gower, wędkowanie i kajakarstwo.3: Lady Elliot, QueenslandWyspa Lady

Elliot zasługuje na tysiące komplementów. To kolejna część Wielkiej Rafy Koralowej, położona 85 kilometrów od miasta Bandaberg. Obszar ten jest częścią tzw. "Zielonej Strefy", która jest odgrodzona od świata zewnętrznego w celu ochrony różnorodności gatunkowej. Co roku, od listopada do marca, samice zielonych żółwi morskich wychodzą na ciepłe plaże. Kopią płytkie dziury w piasku, które służą jako naturalne inkubatory dla ich jaj. Osiem do 12 tygodni później, pod osłoną nocy, potomstwo wyłania się i, pociągnięte pierwotnym instynktem, wypływa do oceanu.

Od czerwca do października Australijczycy i turyści mogą obserwować migrację wielorybów garbusów. Nurkowie wzdłuż Lady Elliot Island często mogą usłyszeć pod wodą pieśni tych olbrzymich ssaków. Koniecznie wejdź na jedną z najstarszych na świecie latarni morskich, zbudowaną w 1866 roku i odbudowaną po zawaleniu się w 1873 roku. Stoi ona na wysokości zaledwie 15 metrów, ale oferuje widok na około 30 mil morskich aż po horyzont.4. Magnetic Island, QueenslandJest to

jedyna wyspa na północnym wybrzeżu Queenslandu, łącząca w sobie niezrównaną scenerię Parku Narodowego, ogromną liczbę kurortów i stosunkowo dużą liczbę stałych mieszkańców (około 2500 dusz). Chociaż w tropikach często występują ulewne deszcze, Magnetic Island ma średnio 320 dni słonecznych w roku. Większość obszaru to rezerwat przyrody. Surrealistyczne skały wulkaniczne są obramowane lasami eukaliptusowymi, wiekowymi sosnami i gęstymi gąszczami paproci.

Anomalie magnetyczne wielokrotnie powodowały katastrofy statków. Statki handlowe i wojskowe zboczyły z kursu i zostały na zawsze pozostawione na płytkich wodach z brzuchami rozerwanymi jak u ryb. Nurkowanie i kajakarstwo są popularne wśród turystów. Stalowe labirynty wraków statków są domem dla rzadkich ryb, takich jak marliny, żaglice, wahoo i makrele. Park narodowy jest rajem dla dzikich zwierząt - koali, walabii i kangurów.5. Bruni, TasmaniaChociaż

terytorialnie uważana jest za przylegającą wyspę, geologicznie składa się z dwóch części połączonych cienkim, piaszczystym przesmykiem. Pierwotnie zamieszkana przez zamkniętą społeczność Aborygenów z niewielkim lub żadnym kontaktem z Europejczykami, Bruny jest uderzająco krajobrazową wyspą. Bruni może pochwalić się uderzająco zróżnicowanym krajobrazem, ze skalistymi wybrzeżami przechodzącymi łagodnie w zielone wzgórza, które z kolei zastąpione są cichymi lasami ciągnącymi się aż do białych, piaszczystych plaż. Południe jest w całości przeznaczone na Park Narodowy.

Odwiedź małe miasteczko Lunavanna, gdzie w 1642 roku wylądował sam Abel Tasman. Następnie przejdź przez rozległy taras przybrzeżny do Wyspy Pingwinów i przylądka Fluted. Odwiedź Claudi Bay, gdzie w styczniu każdego roku odbywa się turniej surfingowy Bruny Island Classic. Zanurz się w lazurowych basenach krystalicznie czystej Peak Lagoon.6.

Wyspa

Bożego Narodzenia, Ocean IndyjskiWyspa

jest wygasłym wulkanem, wznoszącym się ponad 300 metrów nad poziomem morza. Otoczona przez Ocean Indyjski, Wyspa Bożego Narodzenia znajduje się ponad 2000 km od Australii Zachodniej. Kapitan William Dampier, kapitan statku Queen Mary, po raz pierwszy zszedł na ląd w 1688 roku. Nawigatora uderzył krwistoczerwony zachód słońca nad wapiennymi klifami porośniętymi lasem deszczowym, a ponieważ data wyprawy zbiegła się z katolickim Bożym Narodzeniem, nie musiał długo zastanawiać się nad nazwą.

Lokalizacja jest "punktem centralnym" dla ptaków wędrownych. 70 północnych gatunków zatrzymuje się na tutejszych brzegach na krótki odpoczynek podczas okresów migracji, a kolejne 10 zostaje na czas godów i gniazdowania. W listopadzie plaże opanowują czerwone kraby. Skorupiaki te składają ikrę wśród raf koralowych i pokrywają cały obszar przybrzeżny swoimi tuszami, szkarłatny dywan życia dosłownie roi się pod stopami.7. North Stradbroke, QueenslandTo

druga co do wielkości piaszczysta wyspa na świecie. Liczni właściciele ośrodków wypoczynkowych oferują odwiedzającym szeroki zakres działań, w tym idealne platformy widokowe do oglądania migrujących wielorybów i delfinów. Jeśli zdecydujesz się odwiedzić North Stradbroke, gorąco polecam półtorakilometrowy spacer wąwozem. Na końcu tej łatwej wędrówki dotrzesz do unikalnej formacji górskiej Blow Hole, która ma kształt grupy wielorybów.

Port promowy Dunwich to najlepsze miejsce na rozrywkowe i edukacyjne wakacje. Znajdziesz tu muzeum historyczne wyspy, gdzie możesz zarezerwować pełną dwugodzinną wycieczkę z przewodnikiem. Klejnotem w ekspozycji jest czaszka wieloryba spermy, odkryta na Main Beach w 2004 roku. Opowiedziane zostaną również legendy i rękodzieła Aborygenów. Czynne od 10 rano do 2 po południu w środy, piątki i soboty.8. Rottnest, Australia ZachodniaRottnest

znajduje się zaledwie 18 kilometrów od Perth, bardzo blisko stałego lądu. W przeciwieństwie do poprzednich wyborów, dotarcie do tego miejsca nie jest trudne. 30-minutowa przejażdżka łodzią motorową przynosi podróżnym dziką naturę w całej jej okazałości. W pewnym momencie ta zaciszna wyspa była używana jako więzienie dla Aborygenów. Od tego czasu zachowały się kolonialne budynki, takie jak latarnia morska, podziemne tunele i kazamaty.

Lasy są domem dla trzech gatunków drzew, które nie występują nigdzie indziej na świecie - sosny Rottnest, drzewa skunksowego i drzewa herbacianego Rottnest. To dom jednych z najsłodszych stworzeń na świecie - quokkas. Kiedy do Australii wprowadzono lisy, populacja spektakularnie się zmniejszyła. Jednak nietypowe drapieżniki nie są obecne na wyspie, więc futrzane stworzenia roiły się w okolicy i nie boją się zapuszczać na otwartą przestrzeń.9. Fraser, QueenslandPrzed

europejską eksploracją wyspa była znana jako "K'gari", co w lokalnym języku oznacza "niebo". Nie można nie zgodzić się z poglądem Aborygenów, gdy weźmiesz pod uwagę kombinację brodzących, majestatycznych klifów i świetlistej plaży, gdy ocean ryczy z zaciętą pianą. Fraser szczyci się rzadkim zjawiskiem na wyspach Oceanii. Na wyspie znajduje się kilka słodkowodnych jezior, największe w Lake Boenmingen, które jest orzeźwiająco chłodne po dniu spędzonym w bezlitosnym australijskim słońcu.

Możesz uzyskać widok Fraser z lotu ptaka. To świetny sposób, aby zobaczyć wszystkie zabytki - Park Narodowy Great Sandy, mokradła, lasy namorzynowe i bezludne piaszczyste tereny. Wyobraź sobie, że siedzisz w kokpicie samolotu, jednostka unosi się nisko nad koronami drzew, a zachód słońca huczy w oddali. Nawet gdy siedzisz przy monitorze i czytasz ten artykuł, miliony gęsiej skórki przebiegają po twoim ciele i nie możesz powstrzymać się od sapania z podziwu.10. Morton, QueenslandWięc,

co robić i gdzie iść w Morton? Pierwszą rzeczą, którą robisz po wyokrętowaniu w tym małym porcie, jest plażowanie, gdzie jadeitowa woda lśni we wszystkich kolorach tęczy w południowym słońcu. Przez większość roku są one praktycznie opustoszałe, a na niesforne fale wchodzi tylko kilkudziesięciu surferów. Wyczarteruj kajak i popłyń przez cmentarzysko wraków statków. Tutaj przekonasz się, że natura zawsze była i będzie nietknięta ludzką pomysłowością. Przy okazji zawsze okazuje się, że nawet najpotężniejsze ludzkie zabawki są tylko drobinkami kurzu - jeden powiew wiatru i zostają zmiecione z powierzchni ziemi.

Delfiny są jednym z powodów, dla których warto zatrzymać się na Morton na dłużej. Stały się tak bezczelne, że podpływają do pływaków i jeśli przynieśli ze sobą torbę z rybami, wyjadają im smakołyki prosto z rąk. Firmy turystyczne wprowadziły nieco nietypowe rodzaje rozrywki. Podczas gdy inne miejsca zabierają turystów na tradycyjne wędrówki, Morton zaadoptował questy. Otrzymasz oznaczoną mapę, na której w kluczowych punktach zaznaczone są miejsca ze wskazówkami. Zwykły trekking zamienia się w ekscytującą przygodę. Czy jesteś gotowy, aby rozwiązać tajemnicę wyspy?11. wyspa kangurów, Australia PołudniowaIstnieje

wiele sposobów, by wczuć się w ducha Kangaroo Island. Jak zameldowanie się w wygodnym pokoju hotelowym i popijanie wina na wiklinowych krzesłach na zewnętrznych tarasach z widokiem na ocean. W ośrodkach wypoczynkowych kładzie się nacisk na zrównoważony rozwój. Produkty są uprawiane bez pestycydów i azotanów na "zielonych" farmach. Jeśli chcesz, możesz spróbować świeżego mleka owczego i świeżego koziego sera.

Koniecznie poznaj lokalną faunę. W głębi zatoki mieszkają olbrzymie mątwy, olśniewające kolorami ryby i psotne koniki morskie. Wyspę zamieszkują całe kolonie pingwinów, walabii i koali. Na plaży Tip-Sil Bay lwy morskie wylegują się na swoich bladych, szarych brzuchach. Czasami wydają się uśmiechać do turystów i pozować do aparatów fotograficznych.12. Wyspy Kokosowe, Ocean IndyjskiWyspy Kokosowe

są jednymi z pierwszych, które zostały odkryte przez Europejczyków. Po raz pierwszy zostały zbadane przez Williama Keelinga w 1609 roku. Dziś grupa koralowa obejmuje 27 miejsc. Możliwości rekreacji są naprawdę nieograniczone. Marząc o wcieleniu się w rolę Robinsona Crusoe, zostaniesz porzucony na odległej wyspie z minimalnym zestawem przetrwania, chcąc wypocząć w komfortowych warunkach - zapraszamy do królewskich apartamentów oznaczonych "5 star".

Najlepiej zarezerwować ogólne biuro podróży, dzięki czemu obejmiesz więcej zabytków. Podczas jednej wycieczki można skosztować herbaty z hibiskusa w najbliższym otoczeniu, popływać na Trannys Beach i przejść gołą mierzeją z jednej wyspy na drugą podczas odpływu. Zatrzymać się na kilka dni w chatach surfingowych i nauczyć się stać na desce.13. Shark Island, New South WalesW końcu

chcielibyśmy doprawić nasz wybór pikantnym pieprzem ekstremalnym. Na szczęście lub niestety wody wokół Shark Island nie tętnią życiem od najlepszych morskich drapieżników każdej odmiany. Lokalizacja zawdzięcza swoją nazwę osobliwemu kształtowi geometrycznemu. Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez adrenaliny, mogę zaproponować Ci spróbowanie surfingu. Maksymalna głębokość to zaledwie 2 metry, a pod wodą znajdują się ostre rafy. Trzeba nie lada umiejętności, aby utrzymać się na desce bez zderzenia.

Kolejnym miejscem, do którego można się udać jest stary stos latarni. Biała wieża, zbudowana w 1913 roku, nadal wskazuje drogę zbłąkanym statkom. Z jednej strony rozciąga się widok na port i most największej metropolii Australii, a z drugiej na Operę w Sydney. Mieszanka dzikiej przyrody i bliskość ogromnego miasta tworzą wspaniały koktajl. Nawiasem mówiąc, wyspa jest dostępna dla ceremonii ślubnych.Niezależnie od tego, czy lubisz chill out z szeregową grupą w nocnych klubach, wędrować samotnie w cieniu drzew, czy spędzać godziny leżąc nad morzem, wyspy słonecznego kontynentu spełniają wszystkie twoje życzenia. Wycieczka z pewnością będzie niezapomniana, więc zaopatrz się w swoje pieniądze i wyrusz w podróż do gościnnej Australii.

Autor: Sophie Poulin Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on