10 zwierząt, które możesz zobaczyć na Wyspie Kangura w Australii

image

10 zwierząt, które możesz zobaczyć na Wyspie Kangura w Australii

Pomysły

na

podróż /. Australia i Oceania Wielu podróżników w swoich fantazjach wyobraża sobie Wyspę Kangura jako miejsce jak najbardziej oddalone od cywilizacji. Jednak takie postrzeganie nie do końca odpowiada rzeczywistości. Chociaż duża część jednej z największych atrakcji turystycznych Australii jest wyznaczona jako obszar dzikiej przyrody, trudno nazwać to miejsce dziewiczym i bezludnym. Pisaliśmy już o Wyspie Kangura i jej głównych atrakcjach, ale teraz przyjrzyjmy się zwierzętom, które ją zamieszkują.

Wyjątkowa fauna wyspy jest niewątpliwym faworytem dla wszystkich odwiedzających. Nic nie ekscytuje zwiedzających bardziej niż możliwość obserwowania zwierząt w ich naturalnym środowisku. Puszyste koale, charyzmatyczne kangury i majestatyczne lwy morskie prześcigają się w zwiedzaniu atrakcji przyrodniczych, terenów przemysłowych i rolniczych. Dziś opowiemy Wam o najsłynniejszych mieszkańcach wyspy, ale najpierw wyjaśnijmy kilka szczegółów organizacyjnych.

Kangaroo Island Visitor Advice

Kontemplacja dzikiej przyrody zapiera dech w piersiach i jest źródłem nieopisanych emocji, ale nieostrożni turyści często źle zarządzają swoimi zajęciami rekreacyjnymi. W efekcie, zamiast setek kolorowych zdjęć zwierząt, nie dostają nic. Gdy tylko słychać stąpanie stóp po ziemi, zwierzęta chowają się i nie chcą nawiązać kontaktu.

Aby zaprzyjaźnić się z upartymi wyspiarzami, oto kilka wskazówek, które zachęcą ich do działania:

 • zawsze na pierwszym miejscu stawiaj dobro zwierząt (nie torturuj biedaków w imię pamiątkowego zdjęcia);
 • postępuj powoli i spokojnie;
 • przebywać w odległości co najmniej 20 m od hotelu lub autostrady;
 • wyłączyć telefony komórkowe;
 • stosować optykę;
 • nie próbuj dotykać zwierzęcia, bawić się z nim ani doganiać go, gdy ucieka;
 • Jeśli zwierzę staje się zaniepokojone lub zmienia swoje zachowanie, zbliżasz się zbyt blisko, daj mu więcej przestrzeni;
 • wyłączyć lampę błyskową podczas robienia zdjęć;
 • Gdy jest ciemno, jedź ostrożnie z wyłączonymi reflektorami;
 • w ciągu dnia węże wchodzą na otwarte przestrzenie i gnieżdżą się wzdłuż dróg, więc zachowaj szczególną ostrożność;
 • wiele zwierząt jest aktywnych w nocy i warto wypożyczyć specjalne lornetki, aby je obserwować;
 • nie należy karmić dzikich zwierząt jedzeniem dla ludzi.
Masz możliwość zwiedzania wyspy na własną rękę lub skontaktować się z Kangaroo Island Wildlife Park Visitor Centre i zaciągnąć pomocy przewodników na wycieczki z przewodnikiem i wycieczki do najbardziej zaludnionych obszarów. Szczególnie popularne są wycieczki z noclegiem.

Park jest otwarty codziennie od 9.00 do 17.00, także w święta i wakacje. Koszt karnetu to $22 dla osoby dorosłej i $14 dla dziecka. Pracownicy parku organizują interaktywne sesje ze zwierzętami. O 10.30 i 16.30 odbywa się pokaz koali, o 11.30 i 15.30 karmione są pingwiny i pelikany, a o 14.00 zwiedzający dowiadują się o gadach.

Lista kontrolna dla początkującego przyrodnika

O czym trzeba pamiętać i co ze sobą zabrać, żeby produktywnie obserwować zwierzęta?

Oto mini lista kontrolna, która pomoże Ci w pełni wykorzystać Twoje doświadczenie:
 • ubierz się odpowiednio - pamiętaj, aby przed wyjazdem sprawdzić prognozę pogody;
 • Załóż wygodne buty - będziesz musiał dużo chodzić i nie potrzebujesz pęcherzy;
 • Przynieś krem z filtrem przeciwsłonecznym i środek odstraszający owady;
 • nie zapomnij o kapeluszu lub czapce przeciwsłonecznej;
 • zaopatrz się w wodę - długie spacery w dziczy sprawiają, że chce się pić;
 • zapewnić obfity obiad (na wyspie jest tylko kilka kawiarni, a wiele z nich zamyka się wcześnie - weź to pod uwagę);
 • weź aparat z dobrym obiektywem zmiennoogniskowym;
 • kupić lub wypożyczyć lornetkę (nigdzie nie jest to wspomniane, a jest to bardzo ważne!);
 • zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy z min;
 • mieć w plecaku zeszyt i długopis do robienia notatek i obserwacji;
 • zabierz ze sobą przewodnik terenowy z obrazkami, które pomogą Ci w identyfikacji zwierząt.
Listę można dostosować samodzielnie - dodać niektóre pozycje, wykluczyć inne, ale moim zdaniem jest to lista obowiązkowa dla outdoora.

15 Wyspiarskich zwierząt, które powinieneś zobaczyć

1. Wyspa Kangura Kangury

Gdzie można je znaleźć? Wyspa Kangura nie nosiłaby tej nazwy, gdyby te zwierzęta nie występowały wszędzie. Jest domem dla specjalnego podgatunku zachodnich kangurów szarych, jedynych w swoim rodzaju. Prowadzą nocny tryb życia, odpoczywając w ciągu dnia w cieniu krzewów i wychodząc na pastwiska wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Szczególnie liczne grupy można spotkać pod tymi adresami:
 • w pobliżu Czarnych Bagien w Parku Narodowym Flinders Chase;
 • w pobliżu stacji świetlnej Cape Willoughby i stacji świetlnej Cape Borda zlokalizowanych na przylądkach o tej samej nazwie;
 • w i wokół Lathami Conservation Park (dostęp do miejsca jest przez główną bramę, która znajduje się 3 kilometry od Stokes Bay Café na północnym wybrzeżu wyspy);
 • na Hill Avenue, wzdłuż drogi Hog Bay prowadzącej do Baudin Beach.
Znaczenie populacji wyspowej. Kangury pojawiły się tu około 9 500 lat temu. Po tym jak aktywność tektoniczna oddzieliła wyspę od stałego lądu, populacja ewoluowała w zamkniętym środowisku, co doprowadziło do rozwoju nowej rasy. Takich zwierząt nie zobaczysz nigdzie indziej w Australii. Wcześniej mięso kangurów było powszechnie spożywane, co spowodowało dramatyczny spadek ich liczebności. Obecnie gatunek ten jest pod ochroną rządową.

Opis. Kangury wyspiarskie są nieco gorszych rozmiarów niż ich odpowiedniki z kontynentu. Mają ciemniejsze futro z odcieniami szarości i brązu. Dorosłe samce osiągają wysokość od 105 do 140 cm, a samice od 85 do 120 cm. Kangury potrafią w jednym skoku pokonać dystans 12 metrów i osiągnąć prędkość do 60 km/h.

Dieta. Zwierzęta te preferują pokarm roślinny, z zapałem zjadają liście traw i krzewów. Wysoce przystosowane do jałowego regionu, w którym żyją, mogą przejść kilka dni bez wody.

Habitat. Gatunek ten występuje w nielicznych lasach, zaroślach krzewów, trawiastych równinach i pastwiskach. Krótko mówiąc, obszary z łatwym dostępem do pożywienia.

Jak je obserwować? Kangury zwykle są ostrożne wobec ludzi. Dorosłe samce, gdy czują się zagrożone, będą wykazywać agresję wobec ludzi. Oglądaj je spokojnie z odległości co najmniej 20 metrów. Jeśli zauważysz zmianę w zachowaniu, odsuń się dalej.
1/5

2. Wallaby tammar

Gdzie mogę to znaleźć? Walabie tammar są zwierzętami nocnymi, najlepszym czasem na ich obserwację jest świt i zmierzch. W ciągu dnia chowają się przed ciekawskimi oczami, drzemiąc w gęstej trawie. Walabie podążają ścieżkami tunelowymi schowanymi w nisko rosnących krzewach.

To niektóre z punktów orientacyjnych, które możesz wykorzystać do sfotografowania kolonii:
 • Stacja świetlna Cape Borda w Parku Narodowym Flinders Chase;
 • Jedź wzdłuż kempingów w kierunku mola przy Vivonne Bay;
 • Jedź drogą D'Estrees Bay aż do Wheatons Beach w Cape Gantheaume Conservation Park;
 • Osiedl się w przysiółku w pobliżu Nepean Bay (podążaj za Western Cove Road i będziesz);
 • Odwiedź Baudin Conservation Park.
Znaczenie ludności wyspy. Wyspa Kangura jest domem dla największej populacji walabii Tammara. Kiedyś były powszechne w Południowej i Zachodniej Australii, ale pojawienie się lisów i kotów, nieczęstych drapieżników w tym regionie, doprowadziło do ich całkowitego wyginięcia.

Opis. Walabia jest młodszym kuzynem kangura i znacznie mniejszym rozmiarem. Dorosłe osobniki w kłębie rzadko przekraczają 68 cm. Wallaby ma ciemnoszarą wełnianą sierść i czerwonobrązowe stopy. Ma białe paski na pysku, zarysowujące policzki.

Dieta. Roślinożerne. Żeruje na młodych liściach i świeżych ziołach.

Siedlisko. Nadmorskie zarośla, wrzosowiska, suche lasy sklerofitowe i nieliczne lasy.

Jak je obserwować? Walabie to niesamowicie płochliwe stworzenia. Najmniejszy szelest wystarczy, by przestraszyć całe stado. Zachowaj szczególną ostrożność podczas zbliżania się do grupy, podchodź pod wiatr. Zachowaj odległość 20 metrów.


1/4

3. Koala

Gdzie można znaleźć taką? Koale spędzają większość dnia leniuchując na gałęziach drzew. Wspinają się wyżej, chowając się przed słońcem wśród bujnej zieleni. O zmierzchu futrzane stworzenia ożywiają się, opuszczają swoje kryjówki i udają się na poszukiwanie pożywienia.

Możesz zobaczyć koale z pierwszej ręki
 • spacerując po deptakach ustawionych na Black Marsh w Parku Narodowym Flinders Chase;
 • Spacer The Heritage Walk w pobliżu centrum dla zwiedzających parku;
 • wejście na ścieżkę spacerową wzdłuż ujścia rzeki Cygnet do Zalewu Kaczego.
Znaczenie ludności wyspy. W czasach europejskiej kolonizacji na Wyspie Kangura nie znaleziono ani jednego koala. W 1920 roku do Parku Narodowego Flinders Chase wprowadzono 18 sztuk. Celem przyrodników było utrzymanie całkowitej liczby gatunków na kontynencie. Małe zwierzęta polubiły okolicę i zaczęły się aktywnie rozmnażać. W okolicy żyje obecnie około 15 000 koali.

Opis. Wszystkie koale są w większości szare z białym "śliniakiem" i brzuchem. Samce są większe od samic i mają w środku klatki piersiowej specjalne gruczoły, które wydzielają sekret o ostrym zapachu. Zwierzęta zostały zaprojektowane do życia na drzewach - mają długie palce i ostre pazury.

Dieta. Dieta koali składa się w całości z liści eukaliptusa. W sumie na wyspie występuje 700 gatunków tej rośliny, a każdy gatunek koali spożywa najwyżej 20 z nich. Jak widać, misie są bardzo wybrednymi zjadaczami.

Siedlisko. Żyją na drzewach wzdłuż systemów rzecznych.

Jak je obserwować? Koale spędzają 18-20 godzin dziennie na spokojnym odpoczynku, 1-3 godziny na jedzeniu, resztę czasu na poruszaniu się, myciu i socjalizacji ze sobą. Podziwiaj zwierzęta z daleka i nie przejmuj się drobiazgami.
1/4

4. Echidna krótkoszyjna

Gdzie mogę ją znaleźć? Echidny krótkonogie są z natury samotnikami, a czas ich aktywności zależy od indywidualnych preferencji danego osobnika. Mogą żerować zarówno w dzień, jak i w nocy. Podstawowymi kryjówkami są wydrążone kłody, sterty śmieci, sterty opadłych liści oraz nory wykopane wśród korzeni drzew. Okres godowy echidny trwa od maja do września; tylko wtedy zbierają się w stada.

Wyspa Kangura jest miejscem występowania tych zwierząt:
 • w Kelly Hill Conservation Park w pobliżu szlaku Burgess Hike;
 • wzdłuż wszelkich szlaków spacerowych Parku Narodowego Flinders Chase.
Znaczenie populacji wyspowej. Echidny krótkodziobe są podgatunkiem australijskich echidn. Zamieszkują jedynie Wyspę Kangura i odległe rejony Nowej Gwinei. Ze względu na brak drapieżników są to jedyne miejsca, w których echidny mogą przetrwać.

Opis. Zwierzęta stadne o niewielkich rozmiarach. Ich grzbiet i boki pokryte są ostrymi kolcami. Ostry pysk zakończony jest odwróconym wylewem. Echidny mają długi, lepki język służący do łapania pokarmu. Na brzuchu znajduje się fałd skórny, który pełni rolę inkubatora dla jaj.

Dieta. Termity są ulubioną przekąską echidny, ale nie stronią od mrówek i drobnych bezkręgowców.

Siedlisko. Zostały po raz pierwszy odkryte na zalesionych terenach i wrzosowiskach Wyspy Kangura. Sporadycznie wędruje na tereny nadmorskie i rolnicze. Lubią tereny obfitujące w opadłe liście i martwe drewno.

Jak je obserwować? Echidny krótkodziobe mogą pochwalić się wyjątkowym słuchem i zmysłem węchu. Gdy zbliża się ktoś obcy, zwierzęta zastygają i skulają się. Bądź cierpliwy, a po kilku minutach zwierzę znów pokaże swoje oblicze. Dość często próbują zakopać się w ziemi. Jeśli chcesz zobaczyć echidny z bliska, weź pod uwagę kierunek wiatru.
1/3

5. Platypus

Gdzie szukać? Platypusa najlepiej obserwować, gdy chętnie pływa i poluje. W wodzie jest niezwykle wdzięcznym zwierzęciem i groźnym drapieżnikiem (dla ryb i owadów oczywiście). W ich naturalnym środowisku platypy można spotkać tylko na specjalnej wycieczce The Platypus Waterholes Walk, prowadzonej przez pracowników Parku Narodowego Flinders Chase.

Znaczenie populacji wyspy. Wyspa Kangura jest domem dla jedynej dzikiej kolonii platyp w całej Australii Południowej. Do lat 20. XX wieku populacja na stałym lądzie praktycznie wyginęła. Towarzystwo Ochrony Dzikich Zwierząt postanowiło przenieść część z nich na Czarne Bagno. Dziś platypus ma się dobrze i jego liczebność stale rośnie.

Opis. Ten wyjątkowy twór jest mieszanką ssaka i ptaka. Dziób i pajęcze nogi kaczki są przymocowane do tułowia pokrytego brązowym, miękkim futrem, a płaski ogon bobra dopełnia chimeryczny design.

Dieta. Kaczory są zwierzętami mięsożernymi. Z zapałem pożerają robaki, larwy, małe rybki i krewetki. Na polowanie poświęcają 12 godzin dziennie.

Siedlisko. Zamieszkuje brzegi słodkowodnych zbiorników wodnych i spokojnych rzek. Budują szałasy w osadach ilastych i mułowych, które są amalgamatem gniazda i nory. Wejście jest zasłonięte gałęziami i trzcinami.

Jak je obserwować? Wzdłuż rzeki Rocky River zbudowano deski dla kaczek, a dla obserwatorów platfusów opracowano The Platypus Waterholes Walk. Bądźcie tak cisi, jak to tylko możliwe, ponieważ każdy niepokojący dźwięk spowoduje, że platypus podejmie ucieczkę.
1/4 Czytaj dalej
 • Podróże redaktora naczelnego
Powiedz znajomym: zaprenumeruj magazyn:
 • Czytaj także
 • Comments Off on