10 rzeczy, które trzeba zrobić w Dublinie

image

10 rzeczy obowiązkowych do zrobienia w Dublinie

Travel Ideas /. Europa
Dublin, stolica Irlandii, jest wyjątkową mieszanką kosmopolityzmu i przywiązania do tradycyjnych wartości narodowych. W tym mieście ekstrawaganckie kluby nocne współistnieją z przytulnymi herbaciarniami, a wielowiekowe kamienne budynki ścierają się z nowoczesnymi szklanymi wieżami. Genialny Dublin jest kwintesencją muzyki, teatru i sztuki eksperymentalnej.


Niestety, odwiedzający Szmaragdową Wyspę, w swoim zapale do podziwiania piękna malowniczych krajobrazów, pomijają zalety stolicy. Wzgórza, klify i starożytne zrujnowane zamki z pewnością zasługują na setki dithyrambów. Dublin ma jednak wiele do zaoferowania podróżnikowi. Znany na całym świecie Guinness Storehouse i niesamowita Book of Kells, średniowieczna Ewangelia pełna miniatur, to tylko kilka przykładów.

Nic dziwnego, że UNESCO ogłosiło Dublin "miastem literatury". Jest domem dla Williama Yatesa, George'a Bernarda Shawa, Samuela Becketta, Oscara Wilde'a i Brama Stokera. Chciałabym poszerzyć Twoją wiedzę o stolicy Irlandii i zaproponować Ci 10 rzeczy do zrobienia w Dublinie.

1.

Visit The National Leprechaun MuseumNie

śmiejcie się od razu, bo Irlandczycy z pietyzmem i respektem czczą mitologię celtycką. Wróżki, krasnoludki i elfy miały ogromny wkład w kulturę tego narodu. Przez tysiąclecia nadprzyrodzone istoty żyły u boku człowieka, niektóre dla dobra, inne dla smutku. Zwiedzanie Narodowego Muzeum Leprechaunów spodoba się wszystkim członkom rodziny, młodym i starszym. W niektórych godzinach pracownicy muzeum organizują pokazy kostiumów dla dorosłych. Szczególnie popularną produkcją jest "These Dark Lands".

2

. Wypożycz rowerWieś

irlandzka jest nizinna, płaska, a klimat umiarkowany. Idealnie płaskie drogi i idealna pogoda aż proszą się o wycieczkę rowerową, ponieważ spacerowanie po dziesiątkach wiktoriańskich parków i długich osiedlach z epoki Tudorów to nic trudnego. Aby porównać stare i nowe w mieście, odwiedź modne dzielnice, takie jak Portobello i Ranelagh. Za rogiem znajdziesz prywatne wypożyczalnie sprzedające ekologiczne dwukołowce. Zapłać gotówką lub kartą i ruszaj na ekscytującą przejażdżkę.

3

Zobacz najwcześniejsze mumie bagienneDublin

położony jest na bagnistym terenie. W mrocznych czasach przedchrześcijańskich Celtowie składali ofiary swoim bogom i wpędzali niewinnych ludzi w bagno. Nieco później bagna były wykorzystywane do egzekucji przestępców i zabijania czarownic. Dzięki środowisku pozbawionemu tlenu doskonale zachowały się ciała, ubrania i biżuteria. Narodowe Muzeum Archeologiczne ma na wystawie mumie, których wiek sięga wczesnej epoki żelaza. Najstarszy eksponat (Cashel Man) ma ponad 4000 lat. Można też obejrzeć mniej przerażające fragmenty historii kraju, takie jak biżuteria, manuskrypty i kolekcja broni turniejowej.

4 Oddanie hołdu

literaturze irlandzkiejJames

Joyce jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych mieszkańców Dublina. Uważa się go za ojca modernistycznych trendów w literaturze. Główne wydarzenia w powieściach i opowiadaniach tego utalentowanego pisarza rozgrywają się w wąskich uliczkach i szerokich alejach jego ukochanego miasta. Koniecznie pstryknij zdjęcie z brązowym pomnikiem Joyce'a na North Earl Street, a następnie przejdź trasą najpopularniejszego dzieła pisarza, powieści Ulisses. Puby, kawiarnie i restauracje wspomniane w dziele są oznakowane. Na końcu znajduje się księgarnia, praktycznie niezmieniona od czasów Joyce'a. Dwa razy w tygodniu zjeżdżają się tam fani, by czytać na głos fragmenty Ulissesa.

5

. Targuj się w Temple Bar Jeśli

chcesz napić się piwa w autentycznym barze przy akompaniamencie tradycyjnej irlandzkiej muzyki, Temple Bar nie jest twoim pierwszym wyborem. Bar dostaje dużo reklam w przewodnikach turystycznych, więc ceny są nieracjonalnie wysokie. W weekend jednak w okolicy Temple Bar odbywa się niezrównany pchli targ. Ludzie wyrzucają tam piękną, starą biżuterię, zniszczone książki, a nawet ubrania. Miłośnicy zabytkowych przedmiotów kłócą się ze sprzedawcami, próbując zbić cenę do akceptowalnego poziomu. Tętniące życiem tłumy są zabawne do oglądania, ale jeszcze bardziej zabawne jest uczestniczenie w targowaniu się.

6

. Napij się herbaty w historycznej kawiarni Grapheon StreetW

samym sercu Dublina znajduje się przytulne miejsce urządzone w stylu powieści Joyce'a. Można tu miło spędzić czas przy filiżance herbaty lub kawy w atmosferze przełomu XIX i XX wieku. Po lunchu przejdź się wzdłuż Graffon Street i sprawdź ulicznych muzyków i wędrownych wykonawców. Koniecznie kup od handlarza wiązankę kwiatów i podaruj ją dziewczynie lub słodkiemu chłopcu, który Ci się podoba.

7

. Poznaj irlandzki teatrTeatry w Dublinie dorównują

londyńskim. Irlandia jest kolebką największych aktorów i dramaturgów ostatniego stulecia. W miejskich parkach o każdej porze roku uliczne zespoły teatralne prezentują sztuki oparte na twórczości Becketta i Frela. Ale jeszcze bardziej niezwykły jest Abbey Theatre, zaprojektowany przez samego Williama Yatesa. Bilety są trudno dostępne, trzeba rezerwować je z wielomiesięcznym wyprzedzeniem, ale mizeria w teatrze zwraca się z nawiązką po trzecim dzwonku.

8

Muzyka na żywoIrlandia

nie byłaby Irlandią bez żywej muzyki. Każdy szanujący się pub zaprasza zespoły folkowe i urządza szalone wieczorki taneczne. Nawet Twoja babcia nie usiedziałaby w miejscu na wezwanie irlandzkiej muzyki ludowej.

9

Wybierz się na wycieczkę na cmentarz GlasnevinCzy

interesuje Cię inna strona historii? W takim razie wybierz się na wycieczkę po majestatycznych kryptach na cmentarzu Glasnevin, gdzie miejsce ostatecznego spoczynku znalazły wybitne postaci kultury i polityki. Dyrekcja oferuje turystom różnorodne tematyczne wycieczki z przewodnikiem. Zwiedzający mają również możliwość zwiedzenia labiryntu celtyckich krzyży i ozdobnych marmurowych obelisków. Poza ogrodzeniem znajduje się osławiony pub Gravediggers, w którym można wypić kufel ze szlachtą.

10. Ciesz się grą w hurlingIrlandczycy z pewnością

wymyślili jedną z najszybszych i najbardziej niebezpiecznych gier w terenie. Hurling jest bardzo podobny do hokeja, ale z większą ilością elementów zapaśniczych (haki, chwyty, rzuty). To bardzo emocjonujący sport, o którym pierwsze wzmianki pojawiły się około 3000 lat temu. Obejrzyj mecz w dowolnym pubie lub kup bilet, aby osobiście dopingować swoją ulubioną drużynę w Croke Park.

Kontrast Dublin to wspaniałe doświadczenie. Jeden dzień nie będzie wystarczająco długi, aby zobaczyć całą stolicę Zielonej Wyspy. Przyjedź na kilka tygodni i poznaj wszystkie atrakcje tego wielowymiarowego miasta.
Autor: Sophie Poulin Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj ten magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on