10 oszałamiających cudów natury, o których nie miałeś pojęcia: FOTO

image

10 oszałamiających cudów natury, o których nie miałeś pojęcia: FOTO

Pomysły na podróż / Piękne miejsca

Od zapierających dech w piersiach kanionów i jaskiń Europy po czekoladowe wzgórza południowo-wschodniej Azji... Natura wie, czym zaskoczyć nawet najbardziej wyrafinowanych podróżników!


1) Jaskinie lodowe Mendenhall (Alaska, USA)


Wyobraź sobie, że stoisz pod ogromną kryształową kopułą, oświetloną od wewnątrz hipnotyzującym niebieskawym światłem... Odwiedzając Mendenhall Ice Caves, będziesz miał niepowtarzalną okazję odwiedzić samo "serce" arktycznego lodowca o długości 12 mil (który z roku na rok kurczy się z powodu globalnego ocieplenia). Ten cud natury znajduje się w pobliżu miasta Juneau w południowo-wschodniej Alasce. Można tu również podziwiać dziewicze północne pustkowia i obserwować niedźwiedzie polarne, jeżozwierze północnoamerykańskie i orły w ich naturalnym środowisku. Koszt ośmiogodzinnej wycieczki wynosi 230 USD.

Więcej informacji:
- fs.usda.gov2. Czekoladowe Wzgórza

(Bohol, Filipiny)Czekoladowe Wzgórza to niesamowita formacja geologiczna, która na pierwszy rzut oka przypomina krajobraz z najpopularniejszej gry lat 90-tych, Super Mario. Idealnie uformowane kopce trawy, przypominające ogromne kretowiska, "rozrzucone" są po zalesionym terenie: według obliczeń na powierzchni 50 km2 znajduje się aż 1776 takich formacji! Wzgórza zawdzięczają swoją nazwę brązowemu kolorowi trawy w porze suchej - z daleka przypominają czekoladowe trufle. Wycieczka rozpoczyna się w małym miasteczku Carmen na wyspie Bohol.

Więcej informacji:
- itsmorefuninthephilippines.com3.

Helmcken Falls (Kolumbia Brytyjska, Kanada)Wells Gray Provincial Park to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie natura pozostała praktycznie nietknięta. Będziesz miał wyjątkową okazję, aby cieszyć się widokiem pięknych wodospadów otoczonych gęstym lasem iglastym. Wodospad Helmken jest niewątpliwie klejnotem parku: to właśnie dzięki niemu władze ogłosiły ten obszar obszarem chronionym w celu zachowania i ochrony tego cudu natury. 141-metrowy wodospad (czwarty co do wysokości w Kanadzie) spada w dół klifu do ogromnej kamiennej misy otoczonej drzewami iglastymi. Lodowe narośla, które zimą tworzą się u podstawy strumienia, mają do 50 metrów wysokości. Chcesz odpocząć w komfortowych warunkach? Do wyboru jest kilkanaście baz turystycznych, w których można odpocząć i z nową energią wyruszyć na poszukiwanie nowych cudów.

Więcej informacji:
- wellsgray.ca4.

Kanion rzeki Tara (Czarnogóra)Najgłębszy kanion w Europie (maksymalna głębokość - ok. 1300 m) nie bez powodu nazywany jest jedną z głównych atrakcji Czarnogóry -
wystarczy jedno spojrzenie z tej wysokości, by docenić potęgę i piękno tego miejsca. Pod tym względem ustępuje tylko Wielkiemu Kanionowi w USA - i to tylko o marne 300 metrów. Kanion na całej swojej długości (82 kilometry) przebiega przez terytorium Parku Narodowego Durmitor. Najlepszym sposobem na zwiedzanie kanionu jest pływanie łodzią; jest też świetna wiadomość dla miłośników raftingu - kaskada gzymsów na jednym z odcinków rzeki da ekstremalnym rafterom szansę na ponowne połaskotanie nerwów i sprawdzenie swoich umiejętności.

Więcej informacji:
- visit-montenegro.com5.

Jaskinie morskie na plaży Benagil (Algarve, Portugalia)Gdy tylko wejdziesz do jednej z tych niesamowitych kamiennych struktur w Algarve, staniesz przed masywną arkadą, która jest prawdziwym arcydziełem architektonicznym stworzonym przez samą naturę. Jaskinie są wycięte w klifach w pobliżu wioski rybackiej Benagil, skąd turyści mogą popłynąć łodzią na małe wysepki dzikich plaż rozrzuconych wzdłuż wybrzeża Lagoa. Jaskinie znajdują się 150 metrów od głównej plaży, ale można do nich dotrzeć tylko drogą wodną. Jeśli morze jest spokojne, można nawet przepłynąć tę odległość. Do jaskiń można również dotrzeć kajakiem i podziwiać piękną okolicę.6. Rzeka Caño Cristales (Kolumbia)Jedno spojrzenie na to dzieło natury wystarczy, aby zrozumieć, dlaczego rzeka została tak nazwana (miejscowi nazywają ją "płynącą tęczą"). Co roku przez kilka tygodni (wrzesień-listopad) rzeka zaczyna przypominać paletę artysty - feerię barw wywołują rosnące w dużych ilościach na dnie rzeki algi (Macarenia clavigera). Żadna maszyna nie jest w stanie odtworzyć gamy kolorów, która nie pozostawia obojętnym nikogo, kto ma szczęście zobaczyć ją na własne oczy - od jaskrawej czerwieni i bogatego karmazynu po opalizujący żółto-brązowy zmieszany z zielenią i błękitem. Rzeka przepływa przez Park Narodowy Serranía de la Macarena (departament Meta). Turystyka w tym regionie dopiero niedawno zaczęła się rozwijać; kilka firm oferuje dogodne trasy z Bogoty.7. Jaskinie Waitomo (Nowa Zelandia)Po wejściu do jaskini będziesz oszołomiony odkryciem... rozgwieżdżonego nieba! Czym innym może być ta spektakularna gra świateł? Efekt ten zawdzięczamy owadom: kolonie świetlików z gatunku Arachnocampa luminosa, odkryte przez naukowców 120 lat temu, tworzą tę niezwykłą iluminację. W 1887 roku lokalny wódz Maorysów Tane Tinorau i brytyjski odkrywca Fred Mace dotarli do jaskini łodzią i odkryli bezpieczne przejście, które jest obecnie wykorzystywane przez turystów do zwiedzania jaskini. Jaskinia stała się atrakcją turystyczną już w 1889 roku, kiedy to wódz Tinorau i jego żona zabierali turystów za niewielką opłatą. Nawet dziś ich potomkowie opowiadają odwiedzającym o jaskini - cena obejmuje pieszą wycieczkę i przejażdżkę łodzią. Opłata za wstęp wynosi £23 dla dorosłych, £10 dla dzieci, a bilet rodzinny kosztuje £56. Godziny otwarcia: 09:00-17:30.

Więcej informacji:
waitomo.com8.

Jellyfish Lake (Palau)Gdyby meduzy były trujące, wizyta w tym miejscu mogłaby być dość niebezpiecznym przedsięwzięciem. Na szczęście dwa gatunki meduz, które zamieszkują to jezioro, są nieszkodliwe dla ludzi (teoretycznie mogą cię użądlić, ale jak dotąd nie było precedensów). Jest to jedyne jezioro morskie otwarte dla turystów w Palau, które znajduje się na wyspie Eil Malk w archipelagu Wysp Skalistych. Miliony meduz codziennie dryfują z jednej strony jeziora na drugą w poszukiwaniu pożywienia, towarzysząc swojemu spokojnemu ruchowi niezwykłym pokazem świetlnym. Podróż łodzią z Koror na wyspę trwa około 45 minut.

Więcej informacji:
visit-palau.com9.

Ik-Kil (Jukatan, Meksyk)Naturalna studnia Ik-Kil ("cenote" w języku Majów), powstała po zawaleniu się jaskini, jest prawdziwym cudem natury. Jest również uważana za święte miejsce, ponieważ znajduje się na drodze do starożytnego miasta Majów Chichen Itza. Kamienny szyb o wysokości 26 metrów, którego ściany pokryte są gęstą tropikalną roślinnością, otacza zbiornik z krystalicznie czystą wodą. Głębokość zbiornika sięga 40 m, dlatego Ik-Kil jest tak popularny wśród nurków (specjalnie dla nich w wapieniu wycięto stopnie) - to tutaj wielokrotnie odbywały się zawody Światowej Serii Red Bull Cliff Diving.10. Saltstraumen (Norwegia)Nie polecamy odwiedzania tego miejsca osobom cierpiącym na chorobę morską. Prąd pływowy w północnej Norwegii, w wąskiej cieśninie w pobliżu miasta Bodo, jest jednym z najsilniejszych prądów pływowych na świecie - wirujące wiry o średnicy do 10 metrów są hipnotyzującym widokiem. Wiry powstają w wyniku prędkości, z jaką 400 m3 wody przepływa przez cieśninę o szerokości 150 metrów podczas przypływu. Dlatego najważniejsze jest, aby zachować wszelkie środki ostrożności i nie kołysać łodzią podczas zbliżania się do prądu.

Więcej informacji:
visitbodo.com
Omów artykuł Poinformuj znajomych: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj również
  • Komentarze