10 najciekawszych miast-widm w Rosji i na Ukrainie

image

10 najciekawszych miast duchów w Rosji i na Ukrainie

Pomysły na podróże / Kiedyś okolica tętniła dziecięcym śmiechem, była pełna ludzi i sklepów, teraz nad asfaltem wznoszą się puste wieżowce niczym szkielety prehistorycznych zwierząt, porośnięte zaroślami i trawą. Znajdziesz tu ciszę, przerywaną jedynie śpiewem ptaków i głosami nielicznych podróżnych "stalkerów" zapuszczających się w głąb opuszczonego miasta. Opowiemy Wam o 10 najbardziej znanych miastach-widmach w Rosji i na Ukrainie.

1. Prypeć (Ukraina)



Nie sposób wyobrazić sobie bez niego smutnej listy opuszczonych miast. Prypeć była jednym z najszybciej rozwijających się miast w ZSRR, a młodzi, utalentowani naukowcy zajmujący się energetyką jądrową chętnie przyjeżdżali tu do pracy przy budowie potężnej elektrowni atomowej w Czarnobylu. Przed katastrofą liczba mieszkańców Prypeci, nazwanej tak od rzeki o tej samej nazwie, wynosiła około 50 000. Cała ludność została ewakuowana po wypadku 26 kwietnia 1986 r., a ludzie, którzy myśleli, że wyjeżdżają tylko na trzy dni, nigdy nie wrócili do domów. W mieście-widmie, które stopniowo "przejmuje" las, można odwiedzić opuszczone szkoły, przedszkola, park z wesołymi miasteczkami, hotel, posterunek policji, wieżowce. Jednym z ciekawszych budynków jest szpital, ale radzimy zachować szczególną ostrożność, gdyż w piwnicach szpitala nadal znajdują się ubrania strażaków - pierwszych strażaków, którzy 26 kwietnia przyjechali gasić tragedię.

2.



Małe miasteczko zaginęło w pobliżu wsi Witówka, rejon Chigirin. Witowo, rejon Czigirin, obwód czerkaski na Ukrainie. Pierwotnie miało to być miasto-satelita planowanej elektrowni atomowej (stąd nazwa) o populacji 20 tys. mieszkańców. Osada została zbudowana dla budowniczych EJ Czigirin, ale z powodu katastrofy w Czarnobylu budowa została wstrzymana, a następnie opuszczona. Jak każdy inny obiekt jądrowy w Związku Radzieckim, osada miała status miasta zamkniętego. Przed katastrofą czarnobylską kilka bloków było zamieszkałych. Teraz Orbita jest pustym dziewięciopiętrowym blokiem, a powietrze jest niewiarygodnie czyste z powodu braku przemysłu.

3. Polesskoye (Ukraina) 4.



O tragedii w Prypeci wiedzą wszyscy, ale wieś Polesskoje, położona na brzegu rzeki Uż, została dotknięta tym samym losem. Obecnie prawie nie można znaleźć tej wsi na mapach, a przed 1986 r. liczyła ona ponad 10 tys. mieszkańców. Była tu fabryka mebli, trzy szkoły, kolegium i dom kultury. Po katastrofie w Czarnobylu osada została objęta przymusowym przesiedleniem. Miłośnicy "opuszczenia" mają okazję zwiedzić kilka wielopiętrowych budynków i prywatnych domów. Nawiasem mówiąc, to miasto duchów nie jest zupełnie puste - mieszkają tu pracownicy zmianowi, w tym stróże prawa i strażacy patrolujący te tereny, a także kilkadziesiąt rodzin samopomocowych. Ci ludzie wrócili do Polesskoje wiele lat po katastrofie w Czarnobylu i są przekonani, że miasteczko zostało już "oczyszczone".

4. Tsukrovarov (Ukraina)



Choć zniknęło z mapy Ukrainy, miasto nadal cieszy się dużą popularnością wśród miłośników opuszczonych miejsc. Cukurov jest uosobieniem tego, jak wielki potencjał przemysłowego miasta radzieckiego został stopniowo zniszczony. Historia Cukrowni sięga lat 80-tych, kiedy to doskonałe plony buraków cukrowych w regionie (obwód kropiwnicki, dawniej obwód kirowogradzki) doprowadziły do budowy fabryki przetwórstwa buraków cukrowych. Pracowników było tak wielu, że wybudowano dla nich małe miasteczko, w którym w latach 90. kwitło życie. Przyjeżdżały tu całe rodziny. W czasie pierestrojki fabryka przestała działać, a ludzie zaczęli się wyprowadzać. Potężna niegdyś fabryka legła w gruzach - jej konstrukcje zezłomowano, a pomieszczenia splądrowano. Cukrowarow jest wyludniony, a po jego ulicach chodzą już tylko "stalkerzy" i najwytrwalsi mieszkańcy, których pozostało około 100. Jest elektryczność, ale nie ma innych środków komunikacji.

5. Halmer-Yu (Rosja)



Halmer-Yu w Republice Komi stał się ofiarą gwałtownej industrializacji w czasach Związku Radzieckiego. Kiedy kraj inwestował prawie wszystko w przemysł ciężki, Halmer-Yu był częścią tego procesu. Węgiel został tu odkryty w 1940 roku, a kopalnia powstała w 1957 roku. Kopalnia przyciągała ludzi szukających lepszego życia, mieszkało tam ponad 7000 osób. Kopalnia została zamknięta w 1993 r., a w 1995 r. nastąpiła likwidacja osiedla. W późniejszym okresie pozostałości miasta były wykorzystywane jako poligon bombowy. W 2005 r. bombowiec z Władimirem Putinem na pokładzie zniszczył część pozostałych budynków.

6. Mologa (Rosja)



To starożytne miasto nad Wołgą w obwodzie jarosławskim zostało założone już w XII wieku. Rozkwitało przez wieki, a większego znaczenia nabrało pod koniec XIX i na początku XX wieku, kiedy stało się ważnym portem na Wołdze. W 1935 roku podjęto decyzję o jego zalaniu w związku z budową Zbiornika Rybińskiego. Większość mieszkańców przeniosła się gdzie indziej, ale 294 nie chciało się ruszyć i w końcu utonęło. Miasto było całkowicie zalane przez ponad 70 lat. Na początku lat 90. poziom wody w zbiorniku Rybińskim obniżył się, a starożytna Mołoga "powstała z martwych". Przy okazji, są też inne podwodne miasta otwarte dla zwiedzających.

7. Nieftegorsk (Rosja)



Neftegorsk w obwodzie sachalińskim padł ofiarą krótkowzroczności budowniczych. Wioska została założona w latach 70-tych XX wieku, aby zakwaterować pracowników z pobliskiej platformy wiertniczej. Ale miasto zostało zniszczone w połowie lat 90-tych przez 7-punktowe trzęsienie ziemi. Później okazało się, że budynki były wykonane z niskiej jakości betonu, więc nie mogły sprostać siłom natury. Zginęło ponad 2000 osób, a miasto legło w gruzach - tak jak pozostało do dziś.

8. Kadykchan (Rosja)



Kadykchan to opuszczone miasto w obwodzie magadańskim. Została założona w czasie II wojny światowej wyłącznie w celu wydobycia węgla. Miasto stało się ofiarą zmian gospodarczych spowodowanych rozpadem Związku Radzieckiego. W listopadzie 1996 r. w kopalni doszło do wybuchu, w którym zginęło 6 osób. Po wybuchu kopalnia została zamknięta, a 10-tysięczne miasto opustoszało. Największe budynki zostały zburzone, ale nadal można zobaczyć pozostałości po osadzie, jeśli ktoś jest na tyle odważny, by zapuścić się w surowy Magadan.

9. Kursha-2 (Rosja) 10.



Historia wsi Kursha-2 w obwodzie riazańskim była krótka i tragiczna. Miasto zostało założone wkrótce po rewolucji październikowej w 1917 roku. Mieszkali w nim robotnicy zajmujący się eksploatacją lasów w okolicznych miejscowościach. W 1936 r. w regionie wybuchły wielkie pożary - istna burza ogniowa. Aby ewakuować robotników, wysłano pociąg do Kursha-2, ale dyspozytor uparł się, aby załadować tam drewno opałowe. Proces trwał zbyt długo i burza ogniowa dotarła do wioski. W pociągu nie było wystarczająco dużo miejsca, aby pomieścić wszystkich osadników i setki z nich zostało zmuszonych do pozostania w Kursha-2. Kiedy pociąg dotarł do mostu, przez który trzeba było przejechać, aby bezpiecznie wrócić, most był już zniszczony przez pożar. Wszyscy we wsi i w pociągu zginęli - w sumie około 1200 osób.

10. Finval (Rosja)



Finwal lub Bechevinka, rozciągające się w bezkresnej przestrzeni Kamczatki, było miastem zbudowanym dla pracowników znajdującej się tam bazy okrętów podwodnych oraz ich rodzin. Po przeniesieniu okrętów podwodnych miasto zostało opuszczone. Obecnie leży w ruinie.

Miasta stają się "widmami" nie bez powodu - zawsze jest to tragedia, przede wszystkim ludzka. Mieszkańcy tych miast musieli na zawsze opuścić swoje domy, pozostawiając po sobie jedynie ruiny i wspomnienia. Należy o tym pamiętać podróżując po opuszczonych miastach i tajemniczych miejscach na świecie i traktować te miejsca z szacunkiem. Najbardziej kolorowe miasta na świecie potrafią podkręcić atmosferę.
Omówienie artykułu
  • Porady dla podróżnych
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
  • Czytaj także.
  • Comments Off on