10 miejsc w Izraelu, które każdy powinien odwiedzić

image

10 miejsc w Izraelu, które każdy powinien odwiedzić

Pomysły na podróże /. Azja "Kraina mlekiem i miodem płynąca" - tak Biblia opisuje raj, a Tora - Izrael. Ten wyjątkowy kraj jest często nazywany tak nawet dzisiaj. I nie bez powodu, ponieważ na Ziemi Świętej kompleks splecionych kultur, religii, tradycji, narodowości i historii od stworzenia świata.

Nadal nie wiesz, gdzie wybrać się na wakacje? Oto 10 obowiązkowych miejsc w Izraelu, oprócz Morza Śródziemnego, Czerwonego i Martwego.

1.

JaffaJaffa to ulubione miejsce turystyczne w Tel Awiwie. Noe zbudował tu arkę, Perseusz uwolnił Andromedę i mówi się, że jest to miejsce jednego z najstarszych portów, do którego przybywały setki statków wiozących pielgrzymów zmierzających do Jerozolimy. To tutaj apostoł Piotr wychował Tabithę. Stała tu armia Aleksandra Wielkiego. O Jaffę walczyli w różnym czasie Ryszard Lwie Serce i Napoleon.

Wędrując po wąskich starożytnych uliczkach i promenadzie Jaffy koniecznie trzeba złożyć wizytę w Muzeum Antyków i Muzeum Historii, podziemnym Muzeum Archeologicznym oraz na pchlim targu, gdzie za skromną opłatą można kupić antyki i ubrania z czystej bawełny. Drugi, portowy targ, oferuje ostrygi za umiarkowaną cenę, a po nim można spróbować autentycznego izraelskiego hummusu (uważanego za najlepszy w kraju) i filiżanki aromatycznej kawy z kardamonem.
2

. CezareaMiasto o niesamowitej starożytnej historii, w którym imperialny despotyzm miesza się w równych częściach z romantyzmem i wolnością.

Cezarea to kolejny starożytny port, na którego ruinach stoi rezerwat Parku Narodowego. Wykopaliska archeologiczne trwają tam do dziś. Cezarea w swojej długiej historii wielokrotnie miała swoich mieszkańców i właścicieli: mieli ją zarówno krzyżowcy, jak i mamelucy, a każdy z nich budował lub przebudowywał miasto według własnych specyfikacji, najpierw je zdobywając, a następnie fortyfikując w nadziei na pozostanie prawowitymi panami.

Jedną z głównych atrakcji Cezarei jest amfiteatr, w którym odbywają się koncerty z niewyobrażalnie drogimi biletami, ale niezapomnianą atmosferą. Wybranie się na koncert w Cezarei jest obowiązkowym punktem podczas pobytu w Izraelu. Dalej mamy gigantyczny hipodrom i teatr, skąpany w falach morza i wyobrażając sobie rzymski pancernik zakotwiczony w tym spokojnym porcie, podczas gdy najodważniejsi legioniści, znudzeni lądem i swoimi zwykłymi przyziemnymi przyjemnościami, skaczą prosto do wody.

3. Twierdza MasadaOczywiście wybierzecie się nad Morze Martwe, a stamtąd do twierdzy Masada jest krótka droga. Przed wyjazdem możesz obejrzeć wspaniały film "Masada" z 1981 roku dla inspiracji. Masada była ostatnią linią obrony, gdzie zbuntowani Żydzi walczyli z Dziesiątym Legionem Rzymskim całkowicie odcięci od świata.

Stała się silną żydowską fortecą około 142 roku p.n.e. I nie bez powodu: Masada jest otoczona ze wszystkich stron stromymi klifami, a od morza w górę prowadzi tylko wąska ścieżka. To tutaj miał miejsce tragiczny i wspaniały koniec wojny Judejczyków z Rzymianami. Gdy Jerozolima została zamieniona w górę ruin, a wszystkie miasta Judei, Samarii i Galilei znalazły się w rękach wroga, oblężenie całego państwa trwało tylko z jedną samotną i odległą twierdzą Masady. Jej obrońcami było około tysiąca mężczyzn, w tym kobiety i dzieci. Dzielnie i bezinteresownie stawiali opór przez trzy długie i pełne tortur lata, a potem wszyscy popełnili samobójstwo, by pozostać niepokonanymi.

Dziś Masada stała się symbolem izraelskiej odwagi i bohaterstwa, gdzie żołnierze składają przysięgę, a nad wypalonymi słońcem kamieniami raz po raz dumnie rozbrzmiewają słowa: "Masada nie upadnie ponownie!"
4

. Hamat GaderUnikalne centrum odnowy biologicznej, składające się z kilku gorących źródeł do kąpieli. Hamat Gader znany jest już od czasów rzymskich. Przy kompleksie uzdrowiskowo-turystycznym znajduje się farma krokodyli. Jej produkty stanowią niemały procent światowego eksportu skór krokodyli. Ogólnie rzecz biorąc, musisz zobaczyć duże i małe krokodyle.Trakt znajduje się również w pobliżu głównych sanktuariów chrześcijańskich, co czyni go kluczowym miejscem dla wierzących, którzy przybywają z całego świata. Uczeni wierzą, że Jezus i jego uczniowie również kąpali się w gorących źródłach leczniczych Hamat Gader.

5.

Ogrody

BahaiOgrody znajdują się na Górze Karmel w Hajfie. Z wyglądu przypominają biblijne Wiszące Ogrody. Nazwane są "Bahai" od wiary Bahai, która się tu narodziła. W rzeczywistości ogrody są symbolem tej wiary. Przesłaniem doktryny jest poszukiwanie czystej miłości, zrozumienia, uporządkowania życia i harmonii. Jasny i kolorowy park został zaprojektowany w stylu perskim. Przychodzą tu nie tylko wyznawcy bahaizmu: ogrody stały się prawdziwą mekką turystów.

Rośliny są pielęgnowane przez 90 profesjonalnych ogrodników i wolontariuszy bahaistów, którzy przyjeżdżają do ich centrum religijnego. Ogrody Bahai zostały otwarte dla zwiedzających niedawno - w 2001 roku, ale już siedem lat później zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
6

. MegiddoAlbo Armagedon - miejsce, w którym odbędzie się ostateczna bitwa między dobrem a złem (ten sam Armagedon, od którego nazwę wziął hollywoodzki film), według legendy w bitwie wezmą udział wszyscy ziemscy władcy.

Megiddo to wzgórze o wysokości około 60 metrów. W czasach starożytnych było to miasto o znaczeniu strategicznym, przebiegały przez nie główne szlaki wojskowe i handlowe. Wykopaliska odsłoniły budynki pochodzące z czasów biblijnych. W sumie archeolodzy odkryli 26 (pomyśl tylko o tej liczbie) warstw osad z różnych czasów, począwszy od IV tysiąclecia p.n.e.
7

. Tunel HasmoneuszyOczywiście udasz się pod Ścianę Płaczu, aby się pomodlić i zostawić swoją notatkę. Trzymaj się i koniecznie odwiedź Tunel Ściany Płaczu lub Tunel Hasmoneuszy. Jest to część starożytnego miasta z czasów króla Heroda i biegnie od placu przy Ścianie Płaczu do Via Dolorosa, ulicy, którą prowadzono Chrystusa na miejsce ukrzyżowania.

Tunel jest oddzielony od Via Dolorosa jedynie wewnętrzną ścianą jednego ze sklepów. Właściciel nie mógł go sprzedać Izraelowi, inaczej zostałby zamordowany przez muzułmańskich fanatyków. Przy wychodzeniu z tunelu w dzielnicy arabskiej turystom zawsze towarzyszy ochroniarz ze względów bezpieczeństwa.

Podczas wycieczki przejdziesz wzdłuż podnóża Góry Świątynnej, pod średniowiecznymi domami Jerozolimy, które przez 2000 lat znajdowały się pod ziemią. Tutaj też dotkniesz największego kamienia na świecie - Ściany Płaczu, który waży ponad 560 ton. Jest to jeden z największych kamieni, jakie kiedykolwiek zostały podniesione ludzkim wysiłkiem bez użycia jakiejkolwiek technologii.

8. Rosz Ha-NikraTe groty zostały wymyte przez morze w plastyczny kredowy klif. W niedalekiej przeszłości tylko najbardziej odważni pływacy byli w stanie dotrzeć do nich z wody, co było wyczynem tylko dla najodważniejszych. W 1968 roku wybudowano galerię dla turystów, a później kolejkę linową.

Przez wieki klif Rosh Hanikra był miejscem przeprawy dla armii i karawan handlowych z Syrii i Libanu do Egiptu i Afryki. Tunel wykuty w skale został przypisany Aleksandrowi Wielkiemu, gdy ten posuwał się na południe, by zdobyć fenickie miasto Tyr. Pierwszą drogę zbudowali Brytyjczycy podczas I wojny światowej, podczas II wojny światowej wydrążyli również tunel dla kolei. Od czasu zakończenia rządów brytyjskich obszar ten znajduje się pod kontrolą armii izraelskiej: libańska straż graniczna znajduje się zaledwie dwa kilometry od Rosz Ha-Nikra.
9

. AcreStarożytne arabskie miasto, idealne na spokojne spacery na piechotę: można wędrować po forcie nad morzem, błądzić po wąskich uliczkach wyłożonych straganami, kupić kawę i przyprawy oraz oczywiście napełnić się lokalnym hummusem.

Acre jest drugim po Jerozolimie, stolicy Izraela, miejscem pod względem liczby i bogactwa zabytków. Zbliżając się do miasta, zobaczysz pozostałości starożytnych murów, a następnie odkryjesz lokalny punkt orientacyjny - trzeci co do wielkości meczet w kraju - al-Jazzara. Naprzeciwko meczetu znajdują się niektóre budynki krzyżowców; ogromne sale, w których mnisi Hospitaller przyjmowali pielgrzymów. Zakon został założony, aby pomóc pielgrzymom przybywającym do Ziemi Świętej. Mnisi zakładali tzw. szpitale, w których podróżni mogli otrzymać pomoc medyczną, jedzenie, schronienie, a nawet zbrojną eskortę.

Jedną z najbardziej imponujących budowli w Acre była czterdziestometrowa forteca. Służyła ona jako rezydencja władców i była domem dla zbrojowni i więzienia. Miasto nadal przyciąga turystów swoim wyjątkowym poczuciem ponadczasowości, nawet gdy hale szpitalne przyciągają współczesną muzykę i festiwale teatralne wzdłuż nabrzeży.

10. Jezioro Kinneret lub Morze GalilejskieKinneret jest głównym źródłem słodkiej wody w Izraelu.

Na całym wybrzeżu jeziora znajdują się świątynie wzniesione w różnych okresach dla upamiętnienia cudów dokonanych tu przez Jezusa Chrystusa. Miejsce to uważane jest za kolebkę chrześcijaństwa: Chrystus przybył tu, by wygłosić kazanie mieszkańcom rybackich wiosek, chodził po wodach Kinneretu jak po suchym, wygłosił Kazanie na Górze Błogosławieństw, a w Tabgha rozmnożył chleby i ryby. To tutaj również uzdrawiał chorych i znajdował swoich uczniów.

Dziś można popływać po jeziorze w replice łodzi, która pływała po Kinneret w czasach Chrystusa. Takie wycieczki są bardzo popularne wśród pielgrzymów.

Życzymy wspaniałych wakacji i nowych doświadczeń!

Autor: Julia Dubczak Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on