Świecące nocą wody Australii, obu Ameryk i Ukrainy: cud czy fakt naukowy?

image

Świecące nocą wody Australii, Ameryki i Ukrainy: cud czy fakt naukowy?

Pomysły na podróże /. Australia i oceany

Australia jest cudowną krainą cudów.Jeśli odwiedzisz ten cudowny kontynent, koniecznie odwiedź Gippsland, fascynujące jeziora, których wody po zapadnięciu nocy zmieniają kolor na upiornie niebieski.


Wyjątkowa natura "neonowych" jeziorDorastając

, coraz mniej zwracamy uwagę na cudowne piękno otaczającego nas świata. Cieszymy się grafiką komputerową, nie zdając sobie sprawy, że w naszym naturalnym świecie jest o wiele więcej do życia. Australia jest domem dla jednych z najbardziej niesamowitych dzikich zwierząt na świecie. Ale oprócz unikalnej flory i fauny, kontynent australijski oferuje oszałamiające krajobrazy o bajkowym pięknie. Na szczególną uwagę zasługuje Gippsland Lakes, grupa zbiorników wodnych we wschodniej Wiktorii. Jeziora te stały się niezwykle popularne wśród turystów. Są one doskonałym miejscem dla miłośników pływania i wędkowania. Można wybrać się na spływ kajakowy i podziwiać spektakl bawiących się delfinów.

Lista uroków jezior Gippsland jest nieskończona, ale to, co czyni je szczególnie sławnymi, to ich wyjątkowa zdolność do emitowania błyskotliwej, niebieskiej poświaty. Migotanie przypomina elektryczne błyski, przez co niektórzy nazwali jeziora "neonami".




Bioluminescencja - żywe światłoJaki

sekret kryje się za takim cudem? Bez względu na to, jak bardzo ktoś lubi przypisywać sobie magiczne moce, zjawisko to jest łatwe do wyjaśnienia z naukowego punktu widzenia. Jeziora Gippsland są domem dla mikroskopijnych stworzeń bioluminescencyjnych. W ciągu dnia jasne światło słoneczne nie pozwala nam zauważyć fosforyzujących okruchów. Jednak gdy zrobi się ciemno, w wodzie pojawią się iskry. Jeśli jest duże nagromadzenie planktonu, fale zaczynają świecić. Nie wszystkie organizmy wodne skłonne do luminescencji świecą cały czas. Większość z nich zapala się tylko wtedy, gdy są zaburzone. Tam, gdzie fale rozbijają się o brzeg, niezliczone niebieskie gwiazdy zdają się wybuchać w płomieniach. Nie wzdychaj z rozczarowaniem na spokojne wody jeziora przed tobą. Przesuń dłonią po wodzie, a pojawi się lazurowa aureola. Opalizowanie jest spowodowane przez "świecę morską" lub Noctiluca scintillan. Noctiluca scintillan to jej poetycki przydomek.



Fotograf Phil Hart (Australia) zachwycił odwiedzających jego stronę wyjątkowymi zdjęciami jezior Gippsland. Ubolewa, że uzyskanie dobrych ujęć jest trudne - trzeba co chwilę "zmuszać" jezioro do świecenia. "Kiedyś wrzucałem do wody przed aparatem piasek i kamyki.




Zjawisko świecącej wody na całym świeciePodobne zjaw

isko przyrodnicze występuje nie tylko w Australii. Kalifornijskie plaże (dzięki tym samym wodnym mikroorganizmom) są równie słynne ze swojego magicznego połysku.





Eteryczna aura spowija falujące wody Azji. Mieniące się wody Hongkongu nie są efektem photoshopa.



Podobne zjawiska można zaobserwować również w Europie, na przykład w Zeebrugge w Belgii.



Ale nie trzeba podróżować po całym świecie, by je zobaczyć. Latem fosforyzuje Morze Czarne i Morze Azowskie. Niestety, nie dzieje się to każdej nocy, ale w określonych okresach: w lipcu, sierpniu i czasem we wrześniu. Niekiedy zbiegają się dwie czarujące nocne divy: mieniące się fale i letni wodospad gwiazd. To widok do zapamiętania na całe życie.

Oglądaliście kiedyś błyszczącą wodę? Podziel się z nami swoimi wrażeniami!
Autor: Mira Kirova Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on