Gry

RECENZJA - TAJNY RZĄD (PC)

image

Uwielbiam trochę płaszcza i sztyletu. Jest coś naprawdę satysfakcjonującego w tym, że nie musisz walczyć, bo zmanipulowałeś innego sapera, by zadawał ciosy za ciebie. Wszystko, co sprawia, że chcę zacierać ręce i chichrać się z radości, jest na pewno świetną zabawą. W pełni zdaję sobie sprawę, że nic z tego, co właśnie powiedziałem, nie mówi nic o mojej osobowości lub stabilności psychicznej, ale to ładnie prowadzi nas do dzisiejszej gry. Grałem w Secret Government na Steamie i zdecydowałem, że byłoby wielką niedbałością z mojej strony, gdybym się tym nie podzielił.

Tak więc w Secret Government wcielamy się w rolę tajnego stowarzyszenia w grze zakorzenionej bardzo luźno w historii. Zostaniemy przeniesieni do czasów, w których rządzenie krajem z ukrycia było bardzo realne, do czasów, w których wybuch wojny mógł być spowodowany raczej dobrze wyszeptaną uwagą do odpowiedniego ucha, niż jakimkolwiek konkretnym politycznym lub społecznym powodem. Myślę, że teraz powinieneś mieć całkiem niezłe pojęcie o scenerii, więc przejdziemy dalej. To wszystko, co dostaniesz, przy okazji, możesz cieszyć się historią, kiedy grasz w grę.

W Tajnym Rządzie nacisk kładziony jest oczywiście na zachowanie tajemnicy. Nie chodzi tu tylko o to, by twoi agenci trzymali gęby na kłódkę i nie dali się złapać na nic zdrożnego. Będziesz musiał rekrutować nowych braci do swojej drużyny i aby to zrobić, będziesz musiał być dość dobry w odczytywaniu ludzi. Więc jako przykład. Możesz mieć generała, który jest trochę awanturnikiem. Chcesz mieć kontrolę nad wojskiem więc budujesz swoją siłę w tym obszarze. Masz więc kogoś, kto nie da się łatwo zastraszyć, a to jest dobra rzecz. Z drugiej strony jest on również chciwy i łatwo go przekupić. To pozostawia cię z dylematem. Chcesz mieć mięśnie, ale nie chcesz, aby ktoś otworzył usta, bo został opłacony. Są to wybory, które leżą w centrum tej gry i wszystkie działki i intrygi jest naprawdę dość zabawne.

Każdy kraj ma swoją własną strukturę rządową. Musisz obrócić to do własnych celów.

budynek rządowy

Pierwszą rzeczą, jaką należy zauważyć o Secret Government jest to, że nie jest to gra dla graczy, którzy nie mają dużo cierpliwości. Ten tytuł należy do zbyt skomplikowanych gier strategicznych. Nie mówię, że to coś złego, ale bardziej chodzi tu o staranne planowanie niż o szybką akcję. Jest wiele do nauczenia się, a samouczek, choć dobry, nie jest tak łatwy do zrozumienia, jak mógłby być. To jest ten rodzaj gry, który potrzebuje samouczka z prowadzeniem za rączkę. Widzisz swoje cele, ale ich realizacja to czasami inna sprawa. W zasadzie to, że mówi się nam, co mamy robić, a co robimy, to niekoniecznie to samo.

Będąc ociemniałym, wskoczyłem prosto do gry przy pierwszej rozgrywce i szybko zdałem sobie sprawę, że nic nie osiągnąłem. Dopiero gdy zaczniesz grać w samouczkach, które są podzielone na części, zdasz sobie sprawę, jak bardzo Secret Government wymaga od ciebie balansowania. Jeśli chcesz odnieść sukces, musisz przez cały czas myśleć na co najmniej dwóch poziomach. Masz swój główny cel, do którego dążysz. Jednym z nich jest przekształcenie Anglii w prawdziwie katolicki naród i zyskanie przychylności państw papieskich. Aby to zrobić, będziesz chciał rozpocząć rozmowy pokojowe. Jeśli pójdą one dobrze, twoja pozycja się poprawi, co pomoże ci wypełnić misję, ale zanim to nastąpi, potrzebujesz odpowiedniego ministra do tego zadania w bractwie oraz bogactwa, aby sfinansować przedsięwzięcie. Aby zdobyć bogactwo, będziesz potrzebował agentów w skarbcu. Podczas gdy robisz to wszystko, będziesz chciał, aby inni agenci ukrywali twoje działania.  To tylko pokrywa lokalny wheeling and dealing!

Musisz być w stanie zarządzać każdym aspektem rządzenia. Twoje własne cele są konkluzją, a nie podróżą.

W skali globalnej, chcesz, aby bracia w innych krajach pomagali twojej sprawie. Może to być zakładanie lóż, wszczynanie wojen lub zaprzyjaźnianie się z innymi krajami poprzez dyplomację. Jeśli zabraknie Ci gotówki w domu i nie będziesz miał wystarczających funduszy na całym świecie, Twoje wysiłki mogą dość szybko stanąć w miejscu. Ten scenariusz opiera się na założeniu, że wszystko idzie dobrze i udało Ci się umieścić odpowiednie figury na szachownicy w odpowiednim czasie. Co z tego, że wspomniany minister jest zbyt uczciwy, żeby go kupić i nie da się go zastraszyć ani przekonać do wstąpienia do waszego stowarzyszenia? Wtedy wszelkie nadzieje na wasze rozmowy pokojowe przepadną w toalecie. Więc będziesz potrzebował kogoś bardziej skłonnego do robienia tego, co mu się każe. Oznacza to usunięcie problemu przez zabójstwo i nadzieję, że następna osoba, która dostanie tę pracę, będzie nieco bardziej skłonna do współpracy.

Powyższa, dość skomplikowana, źle opisana seria wydarzeń to tylko twoja praca w kierunku głównego celu. To jest zapominanie o tym, że prowadzisz kraj. Możesz mieć do czynienia z zamieszkami, co oznacza, że będziesz potrzebował kontroli nad policją. Niektóre elementy społeczeństwa mogą być wypłacane zbyt dużo lub zbyt mało i trzeba będzie oglądać opodatkowania i tak dalej. Wszystko to tylko dla jednego kraju i masz świat na wyciągnięcie ręki.

Do tego wszystkiego dochodzą inne tajne stowarzyszenia, o które trzeba się martwić. Mogą mieć różne cele, ale w zasadzie wszystkie są po tej samej rzeczy, a ty jesteś przeszkodą. Początkowo nie będziesz wiedział, kto pracuje dla kogoś innego, więc trzeba też zbierać informacje. Wszystko to jasne jak słońce? Dobrze!

Więc ... plusy i minusy wtedy. Cóż, aby być szczerym, największym pro jest rzeczywiście również Secret Government największy upadek. Złożoność tej gry czyni ją zabawną i naprawdę wciągającą. Jest to rodzaj gry, że nie dostaniesz haczyk na jeśli lubisz swoje życie i chcesz spędzić czas w świecie zewnętrznym. Problemem jest jednak to, że aby gra była tak wciągająca, jak jest, musi być naprawdę skomplikowana. Kontrole i rzeczywiste podstawowe UI nie są nadmiernie skomplikowane, ale jest tak wiele ekranów, aby pamiętać, aby spojrzeć na i tak wiele, że trzeba mieć oko na, że bardzo łatwo jest zapomnieć coś kluczowego i lądowania siebie i swoje społeczeństwo w pickle. To powiedziawszy, jest to rodzaj gry, która spodoba się graczom, którzy lubią strategię na wysokim poziomie i mają dużo czasu. Myślę, że gracze, którzy lubią podejście łatwe do nauczenia się, trudne do opanowania, będą zmagać się z Tajnym Rządem.

Jak wspomniałem wcześniej, samouczek powinien być nieco bardziej poręczny niż jest obecnie. Muszę jednak przyznać, że w czasie, który spędziłem z grą, format samouczka zmienił się całkowicie z jednej misji na coś bardziej przystępnego, bo w oddzielnych scenariuszach. Odnoszę wrażenie, że to chyba wciąż jest dopracowywane, więc nie ma tu żadnych realnych problemów.

To sprowadza mnie do naprawdę dużego "pro". Twórcy nie wypuścili swojej gry na wolność i nie pozwolili jej po prostu działać. Można powiedzieć, że jest to praca z miłością i ulepszenia są ciągle wprowadzane. Zauważyłem znaczące różnice od mojego pierwszego przejścia do obecnego i myślę, że to będzie trwała rzecz. Trzeba to pochwalić.

Gracze muszą pamiętać, że jest to tytuł, który wykorzystuje wydarzenia historyczne jako element fabuły, ale w żadnym wypadku Secret Government nie jest zakorzeniony w historii. Po przeczytaniu kilku recenzji widziałem dziwne skargi, że ponieważ Secret Government nie jest całkowicie wierny historycznym wydarzeniom, traci trochę na realizmie. Moje zdanie na ten temat jest takie, że gdyby gra była bliższa historii, każdy z deweloperów potrzebowałby dyplomu uniwersyteckiego, zanim mógłby cokolwiek zrobić, a ty grałbyś w pracę dyplomową, a nie grę wideo. Zwracam na to uwagę, bo jeśli jesteś jednym z tych nielicznych, którzy szukają dokładnych wydarzeń, możesz być rozczarowany.

Jeśli chodzi o grafikę, to jest ona przepiękna. Secret Government naprawdę sprawia, że czujesz się jak na czele gigantycznego spisku. Wszystko jest dobrze namalowane, a estetyka jest całkowicie na miejscu. Dźwięk nie jest niczym, o czym można by szczególnie pisać w domu, ale dźwięk robi to, do czego został zaprojektowany i nie jest irytujący, więc zdecydowanie kilka punktów zarobionych tam. Po tym, interfejs jest stosunkowo prosty. Chodzi bardziej o to, aby pamiętać, co wszystkie ekrany, które trzeba oglądać są dla niż faktycznie dostęp do nich, więc nie ma problemów tam. Podsumowując, jest to zwarta, dobrze napisana gra, która zdecydowanie robi to, co ma robić.

Mam dużo zabawy z Secret Government. Jestem dość cierpliwym graczem i mogę wygodnie grać w krótkich seriach, dopóki nie zrozumiem co robię. Ci z was, którzy lubią ogromne ilości gier, mogą zacząć powoli. Jeśli poświęcić godzin do tej gry od off będzie bardziej prawdopodobne, aby zakończyć się z bólem głowy i że nigdy nie jest zabawne. Weź to powoli i łatwo i nauczyć się w kawałkach wielkości bitów. Kiedy już to zrobisz, możesz grać aż krowy przyjdą do domu i powinieneś naprawdę dobrze się bawić.

Tajny Rząd nie jest grą dla każdego. Jeśli jesteś cierpliwy i lubisz wielowarstwowe strategie, zdecydowanie powinieneś spróbować swoich sił w tej grze. Jeśli chcesz coś, w co możesz grać w podróży lub nie możesz się przejmować mnóstwem nauki i po prostu chcesz się z tym uporać, prawdopodobnie powinieneś trzymać się od tego z daleka.