Potężna Północ: co rosyjska tundra ma do zaoferowania

image

Potężna Północ: co czeka na Ciebie w rosyjskiej tundrze

Pomysły na podróże Podróżowanie po Rosji Rozległe, otwarte przestrzenie, dzika przyroda, wulkany i wyjątkowa egzystencja rdzennych mieszkańców to tylko niektóre z atrakcji rosyjskiej tundry. Jeśli szukasz niezapomnianych wakacji, wybierz się do jednego z wyjątkowych miejsc położonych wzdłuż północnego wybrzeża Rosji.

Tundra obejmuje duży, w dużej mierze niezamieszkany obszar na północy naszego kraju. Jest to głównie równina ze zmarzliną i surowym klimatem (zima utrzymuje się tu przez prawie 8 miesięcy), ale jeśli złapie się sezon i przyjedzie w lipcu lub sierpniu, można złapać kilka słonecznych dni. Najlepszym sposobem na poznanie wyjątkowej atmosfery tundry jest rozbicie namiotu lub podróż samochodem terenowym. Taka przygoda nie jest dla każdego, ale ci, którzy się odważą, nie będą żałować.

Idealne

miejsce, aby zanurzyć się w dziewiczej przyrodzie naszej planety, prawie nietkniętej przez człowieka. Do Tajmyru można dojechać autobusem z Norylska - zajmie to nieco ponad dwie godziny. Można dojechać do Dudinki, gdzie jest już wiele do zobaczenia. Najbardziej wysunięte na północ muzeum w Rosji - Muzeum Lore Lokalnego Tajmyr - pozwoli Ci poznać historię i kulturę ludów zamieszkujących półwysep.Półwysep Tajmyr to także rezerwat przyrody, w którym każdy znajdzie dla siebie miejsce. Dostępne atrakcje obejmują niekończące się spacery, spływy rzekami, wspinaczkę górską, oglądanie zorzy polarnej i wiele innych. Jeśli chodzi o miejsca, które koniecznie trzeba zobaczyć, zdecydowanie radzimy udać się na Płaskowyż Putorana.Przyciąga turystów z całego świata, ponieważ oferuje wyjątkowy krajobraz: setki jezior i tysiące zbiorników wodnych, najwyższe wodospady w Rosji oraz kaniony o hipnotyzującej głębokości. Można zamówić wycieczkę helikopterem i podziwiać piękno płaskowyżu z wysokości lub po prostu zrelaksować się nad malowniczym jeziorem Lama. Przekonaj się, dlaczego to miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Półwysep Kola: nauka i bezkresne przestrzeniePiękno

rosyjskiej Północy nie może być w pełni poznane bez wizyty na Półwyspie Kola. To miejsce jest tak różnorodne, że zwiedzanie wszystkich jego atrakcji zajęłoby ponad rok, ale są miejsca, których po prostu nie można pominąć.

Na początek to, co interesuje prawie wszystkich: na Półwyspie Kola można znaleźć jedną z Wież Ojca Świętego (a gdzie znajduje się Wieża Śnieżki, dowiecie się w naszym artykule). Znajduje się on w posiadłości Chunozersky, na terenie Lapońskiego Rezerwatu Przyrody, gdzie można zorganizować pełną wycieczkę. Oprócz dworu, będziesz miał okazję poznać jedną z najstarszych stref chronionych w Rosji, a jest co chronić: unikalny krajobraz i dziewicza przyroda - główna wizytówka tego miejsca.Po nacieszeniu się pięknem przyrody, wyrusz na zwiedzanie jednego z najciekawszych miejsc historycznych na świecie: to właśnie tutaj znajduje się unikalny supergłęboki otwór wiertniczy Kola o głębokości 12 262 metrów! Ten jedyny w swoim rodzaju obiekt służył nauce; naukowcy chcieli lepiej zbadać strukturę Ziemi i dotrzeć tak głęboko, jak to możliwe, ale odwiert został zamknięty w 1991 roku. W 2020 r. władze Murmańska wystąpiły z inicjatywą otwarcia tego obszaru dla turystów.


Kamczatka - królestwo wulkanów i gejzerówKto

raz odwiedził Kamczatkę, z pewnością będzie chciał tu wrócić. Jest to naprawdę wyjątkowe miejsce, gdzie wulkany współistnieją z zatokami Pacyfiku, a gejzery zajmują całą dolinę. Właściwie radzimy zacząć zwiedzanie od tego miejsca, ponieważ wizytę w Dolinie Gejzerów trzeba zaplanować z wyprzedzeniem: liczba pozwoleń jest ograniczona, a dostać się tu można tylko drogą lotniczą. Jest to niesamowita dolina, w której na każdym kroku toczy się burzliwa, wirująca akcja. Niewiele jest takich miejsc na świecie, a na Kamczatce jest ono jednym z największych. Widok jest niewiarygodny i z przyjemnością wygrzejesz się w źródłach mineralnych.Czy lubisz wędkować? Czy chciałbyś zobaczyć, jak niedźwiedzie brunatne łowią ryby? Turyści, którzy podróżują nad Jezioro Kurylskie, ulubione miejsce sokołów, mają taką możliwość. W bezpiecznych punktach jeziora można popływać łódką i podziwiać fantastyczne widoki.Jeśli chodzi o wulkany, to bardzo popularna wśród turystów jest Kluczewska Sopka - najwyższy czynny wulkan w Eurazji (4800 m n.p.m.!). Miejsce to przyciąga turystów nie tylko swoim zdumiewającym pięknem, ale także niebezpieczeństwem. Faktem jest, że wulkan może wybuchnąć w każdej chwili, dlatego miejsce to szczególnie upodobali sobie miłośnicy sportów ekstremalnych. Ostatnia erupcja miała miejsce w marcu 2021 r., kiedy to w sieci opublikowano materiał filmowy pokazujący smażenie kiełbasek na lawie. Ogólnie rzecz biorąc, to miejsce jest niesamowite.Być może tundra jest idealnym miejscem dla tych, którzy lubią odpoczywać wśród przyrody i z dala od ludzi. Można tu naprawdę podziwiać uroki naszego kraju i doświadczyć wyjątkowych wrażeń z podróży w dość ekstremalnych warunkach. Jest to miejsce, które każdy powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżującychAktualnościPowiedz
znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze