Porto - Lizbona Road Trip: Punkty orientacyjne

image

Porto - Lizbona road trip: kultowe miejsca

Pomysły na podróże / Europa Portugalia jest piękna pod każdym względem. Europa Portugalia jest piękna pod każdym względem i każdy podróżnik, niezależnie od tego, czy jest entuzjastą motoryzacji, czy miłośnikiem pieszych wędrówek, może się o tym przekonać. Proponujemy wirtualną podróż z Porto do Lizbony i zwiedzanie najciekawszych i najbardziej niekonwencjonalnych miejsc. Zapomnij o emblematycznych żółtych tramwajach w Lizbonie czy pompatycznej katedrze w Porto. Podczas samochodowej wycieczki z przewodnikiem pokażemy Ci wszystko, co można zobaczyć, zrobić i spróbować w tym fascynującym kraju.

Aveiro

Ci, którzy mieli szczęście odwiedzić Wenecję latem, wiedzą, jak bardzo jest ona zatłoczona, gwarna i jak pachnie tutejszy kanał. Dlatego dziwne jest porównywanie Aveiro do stolicy Włoch. Portugalski odpowiednik Wenecji jest nieskończenie bardziej szykowny. Miejsce to jest nawet oddychające w inny sposób.

W okolicy znajdują się malownicze laguny i wspaniałe plaże, a także kopalnie soli, które otaczają miasto.

Dojazd do Aveiro odbywa się drogą centralną.

Podczas gdy dla turystów gondole są symbolem Wenecji, w Aveiro są to tak zwane moliceiras. Za godzinę jazdy trzeba zapłacić 10 euro. Wycieczka standardowa obejmuje wszystkie tradycyjne atrakcje lokalne.Dla osób zainteresowanych gastronomią miejscowym deserem są jajka na miękko (ovos moles). Danie ma dość specyficzny smak, ale jest warte spróbowania. Jajka i cukier w formie do pieczenia ciasta, pokrytej warstwami ciasta prosforowego o różnych kształtach.

Costa Nova

To miasto jest marzeniem fotografa, nawet jeśli nie jest nim profesjonalista. Będąc już na miejscu, nie można się oprzeć próbie uchwycenia różnorodności architektonicznej całego miasta. Można wykorzystać całą pamięć cyfrową aparatu. Atrakcją tego miejsca są oryginalne domki rybackie, całe w paski. Nazywa się je palheiro. Rybacy przechowywali tu swoje przybory kuchenne, a w cieplejszych miesiącach nawet mieszkali. Kolorowe chatki otaczają ocean, a wielobarwne fasady cieszą oko.


Coimbra

była pierwotnie centrum administracyjnym Portugalii do 1256 roku. Jak wiele wiekowych stolic, Coimbra może poszczycić się licznymi zabytkowymi kościołami i pomnikami. Znajduje się tu najstarszy uniwersytet w Portugalii, barokowa biblioteka oraz wyjątkowy Pałac Arcybiskupi. Pod koniec każdego roku szkolnego (w maju) miasto staje się miejscem rozrywki dla uczniów, którzy świętują, paląc szaty i uczestnicząc w licznych koncertach i paradach nocnych.


Co warto zobaczyć na placu Uniwersyteckim:

 • Porta Férrea
.
 • Główne wejście ma formę starożytnej podwójnej żelaznej bramy (zbudowanej w 1634 r.) ozdobionej korynckimi kolumnami i misternymi belkowanymi sufitami. W przęsłach każdej pary
 • kolumn
 • znajdują się rzeźby symbolizujące każdy z wydziałów;
 • Droga Łacińska ("Via Latina") to kolumnada połączona z centralnym budynkiem uniwersytetu;
 • dawne Kolegium św. Piotra (XVI w.);
 • budynek Biblioteki, ufundowany przez króla João V w XVIII w., jest ozdobiony fascynującymi kol
 • umnami
 • .
 • Posiada unikatowe książki (około 300 000 egzemplarzy).
 • Michała Archanioła
 • , z antycznymi malowidłami w złotych odcieniach i masywnymi stołami ze szlachetnego drewna
.

Na terenie biblioteki znajduje się również najstarszy i największy ogród botaniczny w kraju, założony w latach 1772-1774.
Na miejscu warto

zwiedzić

dawną rezydencję papieża (XV w.), mieszczącą się w zamku na wzgórzu.

Innym ważnym zabytkiem jest ogromny stadion, który może pomieścić około 25 000 osób. Odbywają się tu duże zawody lekkoatletyczne i mecze piłki nożnej. Odbywają się tu również zawody w nurkowaniu, na basenie z torami o długości 25 m.

Miłośnicy dawnej architektury powinni odwiedzić zamek Porto de Mos z XIII w., który został zniszczony przez trzęsienie ziemi, oraz imponującą katedrę, której początki sięgają małego kościółka Nossa Senhora da Pena. Na jego ścianach zachowały się ślady różnych okresów historycznych.


Tomar

To miasto powstało w XII wieku wokół twierdzy templariuszy, która stała się ich portugalską rezydencją. Klasztor-forteca jest ważnym zabytkiem i powodem do dumy dla miejscowych.

Będąc na głównym placu miasta, nie zapomnij zwiedzić kościoła Charolais Rotunda w starej części miasta, twierdzy templariuszy i starożytnego kościoła św. Jana Chrzciciela. Patrząc z góry, średniowieczna część Tomaru ma kształt krzyża. Każdy z czterech kierunków, ułożonych jak strony świata, zwieńczony jest klasztorami.Smakosze z pewnością docenią lokalne przysmaki kulinarne: queijadas i fatias de Tomar. Pierwszy z nich to sernik z dynią i migdałami. Ten ostatni to biszkopt w syropie. Ciastka są wyrabiane w pomysłowych garnkach, które zostały wynalezione przez miejscowego człowieka jeszcze w ubiegłym wieku.

Jeśli szukasz pamiątek, w Tomar najtaniej kupisz oryginalną biżuterię i inne lokalne wyroby rękodzielnicze na straganach lub na targu przy głównej ulicy miasta.


Nazaré

Przytulne i piękne miasteczko rybackie w Portugalii przyciąga surferów z całego świata, aby ujeżdżać 30-metrowe fale, które są uważane za główną cechę tego regionu. O ile poprzednie miasta były przepełnione architekturą, Nazaré zaskakuje zapierającymi dech w piersiach panoramicznymi widokami na wybrzeże z cypla Citio. Klif ten osiąga wysokość 318 metrów, dlatego tylko najtwardsi wędrowcy mogą wejść na niego pieszo, a pozostali mogą skorzystać z wyciągu narciarskiego.

Szczególną atrakcją jest miejscowe sanktuarium Ermida da Memória. Kaplica ta upamiętnia cudowne ocalenie przez Matkę Boską konia szlachcica, który omal nie spadł z urwiska.

Jeśli masz czas, odwiedź Muzeum Rybołówstwa i Rybaków oraz wyróżnioną gwiazdką Michelin restaurację Taberna d'Adélia, która zachwyci Cię wykwintną lokalną kuchnią. Warto dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem lub poczekać, aż coś się zwolni.


Obidos

jest małe, nie tylko pod względem wielkości, ale także liczby mieszkańców (3 000). Znajdują się tu tylko dwie ulice i twierdza o tej samej nazwie, z potężnymi murami wokół zamku (1500 m). Mury były budowane przez dwa stulecia (od 12 do 14). Sama fortyfikacja jest w klasycznym stylu portugalskim, na planie czworokąta o boku 30 metrów.Bardziej niż zamek, przytulne małe domki roztaczają wokół siebie aurę spokoju i wyciszenia: białe ściany, dachy pokryte dachówką i urocze kwietniki na każdym podwórku.
Aby uniknąć wielogodzinnego stania w kolejce w poszukiwaniu parkingu, do

Sintry

należy wybrać się przed godziną 13.00 lub po 16.00. To piękne miasto ma ładne małe uliczki i zacienione wzgórza, na których stoją wystawne wille i pałace. Sintra jest często odwiedzana przez portugalską rodzinę królewską, a otaczają ją niezrównane krajobrazy, parki i architektura.

Jego główną atrakcją jest wspaniały Pałac Pena, zbudowany w XIX wieku i posiadający status narodowy.Inne atrakcje Sintry to

 • Pałac Monserrat,
 • Zamek Maurów,
 • Quinta da Regaleira i
 • Pałac Narodowy w Sintrze
.

Cascais

to jedno z ulubionych miejsc letniego wypoczynku portugalskiej arystokracji i osób z całej Europy. Szlachetni goście zapewniali miastu przypływ gotówki, dzięki czemu w Cascais powstawały luksusowe rezydencje, parki i obiekty rozrywkowe. Luksus jest cechą charakterystyczną miasta przez cały czas jego trwania. Mimo to, podobnie jak trzy wieki temu, istnieje zaskakująco harmonijne współistnienie ludzi zamożnych i klasy robotniczej. W okolicach Cascais mieszkają sławni i bogaci mieszkańcy Lizbony, co sprawia, że jest to wyrafinowane miejsce do życia o wysokim statusie.
Wycieczka do Portugalii nie ograniczy się do jednego dnia. Tydzień nie wystarczyłby, żeby zobaczyć wszystko. Oznacza to, że zawsze jest powód, by tu wrócić i kontynuować odkrywanie Portugalii. To nowa przygoda.
Omów artykuł
 • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
 • Przeczytaj także
 • Komentarze