Najszczęśliwsi ludzie na świecie, czyli przepis Norwegów na sukces

image

Najszczęśliwsi ludzie na świecie, czyli przepis Norwegów na sukces

Pomysły na podróże /. Europa

Norwegia to kraj niesamowitej przyrody, kraina statków i wikingów, bezkresnych jezior i wysokich gór. Ale pomijając takie bogactwo, Norwegowie już dawno zdali sobie sprawę, że wyścig po ropę nie przyniesie nic dobrego i wybrali zupełnie inną drogę do wzbogacenia się - wykształcony i kulturalny naród. Cechą charakterystyczną Norwegii pozostaje mały aparat władzy. Na obronę przeznacza się trzy razy mniej budżetu kraju niż na edukację. A jednak norweskim siłom powietrznym udaje się zakontraktować Islandię do ochrony swojej przestrzeni powietrznej.

Darmowa edukacja i medycyna to niewątpliwie jedne z powodów, dla których World Happiness Report 2017 uznał Norwegię za najszczęśliwszy kraj na świecie. Ale naukowcy twierdzą, że przyczyną tego bezgranicznego szczęścia jest szczególne podejście do życia i pracy. Tylko Norwegia ma taki rodzaj pracy jak "dugnad".

Zrozumienie znaczenia tego pozornie nieprzetłumaczalnego słowa pomoże uczynić cię szczęśliwszym. Słowo "dugnad" oznacza "wykonywać pracę w społeczności". Zanim jednak wyjdziesz na ulicę, by pomóc starszemu sąsiadowi przejść przez drogę lub zostać wolontariuszem w lokalnym schronisku dla psów, powinieneś wiedzieć, że "dugnad", nie przekłada się bezpośrednio na wolontariat, choć niewątpliwie jest to działalność wolontariacka.

"Dugnad to wielowiekowa norweska tradycja i bardzo różni się od rutynowej działalności charytatywnej. Od wieków członkowie tej samej społeczności łączą się, aby przyczynić się do wspólnej sprawy. Może to być malowanie, sprzątanie, naprawianie, budowanie lub zagospodarowanie terenu.

Norweskie prawo nie wprowadza obowiązku uczęszczania do dugnad. Jest to jednak sprawa honoru i sumienia dla każdego, kto mieszka w Norwegii. Często gromadzi ludzi z tego samego sąsiedztwa, kolegów z pracy lub po prostu grupy aktywnych obywateli.

Norwegowie mówią, że "dugnad" jest częścią duszy narodu - to właśnie ta tradycja wzmacnia i podtrzymuje naród. Poza tym, to miłe dla wszystkich, że żyją w czystości i wiedzą, że ty też podjąłeś wysiłek, aby to zrobić.Mieszkańcy najszczęśliwszego kraju na świecie zalecają, by zaczynać od małych rzeczy:

1. Załóż wspólny ogród z sąsiadami lub znajomymi.
2. Przeprojektowanie i usprawnienie domu opieki.
3. Przekaż książki do szkół lub domów dziecka.
4. Zorganizuj dzień sprzątania w lokalnym parku i posadź tam kwiaty.

Głównym celem jest uszczęśliwienie mieszkańców. Nikt nie robi specjalnego kursu ogrodniczego, aby uporządkować krzewy i rabaty. Każdy pomaga jak tylko może. Jeśli dana osoba nie jest w stanie sprzątać czy malować, może po prostu przynieść kawę i kanapki dla współmieszkańców podczas zorganizowanego dnia sprzątania. Wspólny obiad odgrywa również ważną rolę w komunikacji z kolegami lub sąsiadami. Po całym dniu pracy przekąska pozwala docenić wykonaną pracę i porozmawiać z ciekawymi ludźmi. Norwegowie są przekonani, że dzięki takim sieciom społecznościowym ich mieszkańcy zachowują zdrowie.Norwegia to kraj, w którym nie ma czegoś takiego jak wysokie płoty czy własność prywatna. Nikt nie zabroni Ci spaceru po lesie, polu, jeziorze - nawet jeśli teren jest ogrodzony, prawo zapewnia nieskrępowany dostęp do wszystkich dobrodziejstw natury.
Reklamowanie piwa w Norwegii jest nielegalne.

Nie zobaczysz też pustych pojemników w koszach, a tym bardziej leżących na ulicach. Norwegowie oddają wszystkie puszki i butelki do supermarketów i dostają pieniądze.
Norwegowie nie spieszą się z życiem. Nie spieszą się i nie przepracowują. Dzień roboczy zaczyna się bliżej godziny 10 i kończy się o 16. W weekendy otwarte są tylko restauracje i sklepy.W Norwegii nie ma żadnych kradzieży. Wykrywacze metalu są tylko w dużych centrach handlowych. Na wiejskich drogach popularna jest samoobsługa. Na przykład obok farmy znajduje się mały stolik, w którym można kupić owoce i warzywa. Jest też waga, torby i skarbonka na pieniądze. Można wziąć taką kwotę, jaką się chce i samemu wypłacić rolnikowi pieniądze. Wszystko jest zbudowane na zaufaniu; nikt nie będzie cię kontrolował.
Nie ma zakazu łowienia ryb w nieograniczonych ilościach na terenie kraju, o ile nie jest to szkodliwe dla przyrody. Na ryby przyjeżdżają nawet turyści. Ci, którzy lubią medytować z wędką, przyjeżdżają w swoich przyczepach na kilka miesięcy, zaopatrują się w ryby i wyjeżdżają do swoich domów.

Swoją drogą, narodowa kuchnia w Norwegii jest bardzo prosta. Ryby są solone, marynowane, pieczone, a nawet świeże.Norwegowie nie są przyzwyczajeni do afiszowania się ze swoim życiem osobistym. Chętnie rozmawiają z nieznajomymi, zapraszają ich na filiżankę herbaty, ale rozmowa będzie prowadzona tylko na ogólne tematy. Osobisty pozostaje ukryty przed wścibskimi oczami.

Oto proste zasady życia od najszczęśliwszych ludzi na świecie. Planujesz przyszłe wakacje? Idź do Norwegii! A na pamiątkę przywieźcie z Norwegii lekkie nastawienie do życia i oczywiście nie zapomnijcie złożyć życzenia Trollowi, głównemu czarodziejowi krainy.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze