Najlepsze i najgorsze miasta do życia bez samochodu

image

Najlepsze i najgorsze miasta do życia bez samochodu

Pomysły na podróże / Wskazówka dla podróżnych

Nie wszyscy ludzie mają możliwość zdać egzamin na prawo jazdy i kupić samochód. Wraz z rozwojem megamiast, autostrad i dróg, życie bez samochodu wydaje się nie do zniesienia. W rzeczywistości są miasta, w których nie potrzebujesz swojego osobistego przyjaciela na kółkach i z silnikiem: możesz dostać się z jednego miejsca do drugiego pieszo lub za pomocą transportu publicznego.

Najlepsze miasta do życia bez samochoduLuksemburg

, LuksemburgTen

kraj-miasto był pierwszym na świecie, w którym transport publiczny (pociągi, tramwaje, autobusy) był całkowicie darmowy. Dzięki temu postępowemu rozwiązaniu władze Luksemburga uwolniły drogi od samochodów. Ponadto, stan liczy tylko około 600 tysięcy mieszkańców, co czyni go stosunkowo małym i przytulnym. Mimo to Luksemburg uważany jest za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów na świecie. Poruszanie się bez samochodu to czysta przyjemność.


Kopenhaga, Dania40

lat temu ruch samochodowy w stolicy Danii był niewielki - i tak jest do dziś. Władze miasta już dawno celowo "wygnały" samochody z miasta, dając coraz więcej miejsca pieszym. Przestrzeń dla samochodów w Kopenhadze jest maksymalnie zawężona. W mieście piesi poruszają się na własną rękę lub korzystają z rowerów. Obecnie stolica Danii ma najniższy odsetek właścicieli samochodów w Europie.


Wenecja, WłochyWenecja

jest jednym z najbardziej romantycznych miejsc na świecie, a także najlepszym przykładem miasta, w którym samochody nie są potrzebne. Po mieście można poruszać się albo pieszo, albo za pomocą transportu wodnego. Nie ma tu w ogóle dróg dla transportu lądowego, ruch odbywa się wyłącznie kanałami.


Najgorsze miasta do życia bez samochoduMoskwa

, RosjaWszyscy

wiemy o wielokilometrowych korkach w stolicy Rosji. Można odnieść wrażenie, że co drugi mieszkaniec Moskwy posiada samochód osobowy. Dostępność metra nie pomaga: ze względu na duże terytorium, ludzie muszą dojeżdżać godzinami z jednego końca miasta na drugi, co, niestety, nie jest odpowiednie dla wszystkich. W ogóle nie da się nigdzie dojść pieszo. W rezultacie powstaje dylemat: jeśli kupisz samochód, będziesz musiał stać w ogromnych korkach, a korzystanie z transportu publicznego zajmuje zbyt wiele czasu i energii.


Nowy Jork, USAJedno

z najsłynniejszych miast świata nie jest tak dobre, jak się wydaje. Głównymi wadami są duża gęstość zaludnienia i długie drogi. Sytuacja na drogach jest tu jeszcze gorsza niż w Moskwie. Nowojorczycy spędzają w korkach średnio 90 godzin rocznie. Mimo to, nie ma innego sposobu na życie w "mrowisku": zbyt wiele czasu pochłonie droga.


Tokio, Japonia W

zatłoczonym Tokio nie ma gdzie postawić samochodu: właściciele samochodów muszą kombinować, jak zbudować piętrowe garaże. Mimo to wiele osób w stolicy Japonii chce mieć swój własny samochód. Przedostanie się z jednej części miasta do drugiej jest prawdziwym wyzwaniem, więc bez samochodu nie ma zbyt wiele do zrobienia.Samochód już dawno przestał być dobrem luksusowym, a stał się koniecznością. Jesteśmy przyzwyczajeni do jeżdżenia samochodem do sklepów, a nawet podróżowanie samochodem (lub do innych miast) nie wchodzi w rachubę. Nie można się obejść bez samochodu. Ale transport publiczny zaczyna się rozwijać ze zdwojoną siłą, więc jest prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości podróżowanie prywatnym samochodem stanie się tak bardzo wszędzie nieistotne.
Omówienie artykułu
  • Wiadomości
Powiedz moim znajomym: zaprenumeruj magazyn:
  • Czytaj także
  • Comments Off on