Karnawał w Wenecji 2017: co, gdzie, kiedy

image

Karnawał w Wenecji 2017: co, gdzie, kiedy

Pomysły na podróż /. Europa

Każdy człowiek kłamie, ale jeśli dasz mu maskę, będzie mówił szczerze.

Oscar Wilde


Odbywający się co roku przed rozpoczęciem Wielkiego Postu karnawał wenecki stał się niemal głównym symbolem bajkowo-pięknego włoskiego miasta, słusznie uważanego za jedno z najbardziej romantycznych w Europie. W 2017 roku wspaniałe i spektakularne obchody odbywają się od 11 do 28 lutego. A my opowiemy Wam szczegółowo o zaplanowanych wydarzeniach i jak się na nie dostać, o najbardziej spektakularnych pokazach, których nie można przegapić, ale najpierw...

Trochę historiiTradycja

wystawiania na dużą skalę festynów kostiumowych w tajemniczych maskach sięga prawie 1000 lat. Pierwsze wzmianki o tym wielkim wydarzeniu pochodzą z wczesnego średniowiecza, choć jego korzenie sięgają czasów starożytnych, kiedy to Rzymianie organizowali uroczystości na cześć Saturna, boga płodności. Kościołowi katolickiemu udało się schrystianizować dawne pogańskie obrzędy, nadając im nowe znaczenie i łącząc je z Wielkim Postem i Wielkanocą.

W ten sposób Saturnalia przekształciły się w wenecki karnawał, którego termin zależy od Środy Popielcowej (katolickiego święta, od którego rozpoczyna się Wielki Post), na 12 dni przed którym w całej Wenecji odbywają się huczne uroczystości. Ich rozkwit przypadł na XVIII wiek, kiedy to do najbardziej niezwykłego i romantycznego miasta zjechały się wszystkie europejskie szychy w poszukiwaniu przygód, wesołości i nieokiełznanej wolności.

Potem świętowanie niemal zamarło na prawie dwa wieki, bo w kraju, objętym rewolucyjną pożogą pod koniec XVIII wieku, na ogół nie było czasu na ekstrawagancje i radość, a potem Napoleon bezceremonialnie wtargnął do Włoch i na stałe zakazał weneckich karnawałów. Odrodzenie tradycji nastąpiło dopiero na początku lat 80. XX wieku dzięki staraniom włoskiego reżysera filmowego Federico Felliniego. Ciekawostka: ten festiwal ma nawet swój hymn, którego twórcą, o dziwo, jest sam Pierre Cardin, słynny francuski couturier włoskiego pochodzenia.


Harmonogram głównych wydarzeń1

.

Wielkie

otwarcie

karnawału

rozpoczyna się tradycyjną FestaVeneziana(festiwal wenecki), która rozpoczyna się 11 lutego o godzinie 18:00 na brzegu Cannaregio, jednej z najbardziej malowniczych zabytkowych dzielnic Wenecji. Wspaniałe wieczorne show z muzyką, tańcem i oceanem emocji.


2.

Drugi

dzień Festiwalu kontynuowany jest w niedzielę, 12 lutego, spektaklem kolorowej parady pływaków Cannareggio Grand Canal. Oprócz oglądania kolorowych łodzi i najbardziej olśniewających kostiumów, wszyscy odwiedzający zostaną uraczeni morzem wina, najlepszą włoską kuchnią i oczywiście rozrywką wszelkiego rodzaju.

11:00 - rozpoczęcie programu rozrywkowego nad brzegiem Wielkiego Kanału.

12:00 - degustacja włoskich potraw i wina; rozpoczęcie parady wodnej.


3.

"

Zakochane Lido

"

Z okazji Walentynek 14 lutego odbywa się specjalne wydarzenie pod nazwą " Zakochane Lido". Miejscem akcji jest plac Gran Viale na wyspie Lido i jest on udekorowany milionami balonów w kształcie serca. Godzina rozpoczęcia to 11.00. Program świąteczny obejmuje takie atrakcje jak Targ Zakochanych na Piazza Santa Maria Elizabeth, Selfies dla zakochanych z maskami w specjalnie udekorowanych miejscach, Parada Masek Weneckich w parach, flash mob organizowany przez kilka studiów tańca, kolacje i rozrywki tematyczne w restauracjach na wyspie i oczywiście taniec.


4.

Konkurs na

najlepszą maskęOd

12:00 do 13:30 18 lutego na Placu Świętego Marka odbędzie się konkurs na najlepszą maskę. Ty też możesz wziąć udział w tym konkursie i zrobić to za darmo. Wypełnij i wyślij formularz na podany adres e-mail. Wszystkie niezbędne informacje otrzymacie Państwo bezpośrednio na swoją skrzynkę mailową od organizatorów karnawału.


5.

"Festa delle Marie "

Tego samego dnia od 14.30 do 16.00 odbędzie się tradycyjna "Festa delle Marie", święto z okazji uwolnienia weneckich narzeczonych, 12 najpiękniejszych, ale zubożałych Wenecjanek, każda o imieniu Maria, które według legendy zostały porwane przez piratów. Akcja rozpoczyna się przy kościele San Pietro di Castello, skąd cały pochód zmierza na scenę ustawioną na Piazza San Marco, gdzie czekać będzie na nich "12 Marii".


6.

"Lot Anioła"

Wszystko na tym samym Piazza San Marco, 19 lutego odbędzie się jeden z najważniejszych punktów tradycyjnych wydarzeń karnawałowych, czyli "Lot Anioła". Pre-wydarzenia w oczekiwaniu na kulminację rozpoczną się o godzinie 11:00, a piękny Anioł, w tym roku grany przez Claudię Marchiori, zwyciężczynię Festiwalu Marii 2016, przeleci punktualnie w południe.7.

Music

Masterclass25 lutego w godzinachod 16:30 do 17:30 odbędzie się muzyczne masterclass dla dzieci we francuskim romantycznym Centrum Muzyki Palazzetto Bru Zane.

8.

"Lot Orła"

26 lutego od 12:00 do 13:00 - Widzowie będą mogli obejrzeć wspaniały "Lot Orła" z dzwonnicy na rusztowanie znajdujące się w samym sercu Placu św. Marka. Nazwisko osoby pełniącej rolę Orła zostanie ogłoszone na kilka dni przed imprezą.


9.

"

Lot Osła

" Tegosamego dnia i o tej samej godzinie, ale już na Piazza Ferretto, odbywa się tzw. Lot Osła, czyli zabawna parodia Lotu Anioła.

10.

Ceremonia

wrę

czenia

nagród finalistom Konkursu Kostiumów K

arnawałowychW godzinach 14:30-17:00 Ceremonia wręczenia nagród finalistom

Konkursu

Kostiumów Karnawałowych odbywa się jak zwykle na Placu św. Marka w samym sercu miasta. Jury ogłosi dwóch finalistów w kategorii Najlepszy Kostium i Najlepsza Maska. Finalistami będą zwycięzcy parad kostiumowych 23, 24 i 25 lutego.


11.

Koronacja Maryi 2017

28 lutego o godz. 15.00 zgromadzi się wielki tłum, aby spotkać i pozdrowić na rusztowaniu scenicznym dwunastu Maryi, gdzie następnie zostanie ogłoszona zwyciężczyni, nowa Maryja 2017, a o godz. 16.00 odbędzie się jej ceremonia koronacji. Cała impreza odbędzie się na głównym placu miasta - San Marco.


12.

"Lot Lwa"

Punktem kulminacyjnym ostatniego dnia tegorocznego karnawału w Wenecji jest "Lot Lwa", który jest symbolem miasta Wenecji. Uroczysta akcja odbędzie się 28 lutego w godzinach 17:00 - 18:00. Nad Piazza San Marco powiewa ogromna flaga przedstawiająca złotego lwa, a ze sceny przywita go dwanaście młodych weneckich dziewcząt - Marias.


Przedstawienia

uliczne i balePrzedstawienia karnawałowe

na ulicach Mestre rozpoczynają się 18 lutego i trwają codziennie do 28 lutego od 15.30 do 16.30. Różne pokazy drogowe z udziałem artystów i muzyków kończą się wielkim występem na głównym placu Mestre, Piazza Ferreto.

25 lutego w godzinach od 15:00 do 17:00 odbędzie się kolejne widowisko uliczne - Karnawałowa Parada Platform ulicami Marghery i Chita Giardino.

Od 25 do 28 lutego, w godzinach od 15:00 do 19:00 odbędzie się Karnawał Młodości w Zelarino , w którym dorośli i dzieci będą zabawiani przez różne grupy artystyczne i będzie można skosztować typowych włoskich specjałów, galani i frittelle.

Aby wziąć udział w jednym lub kilku z wielu balów maskowych, zalecany jest wcześniejszy zakup, ponieważ bilety są ograniczone. Szczegółowe informacje na temat cen oraz inne przydatne szczegóły dotyczące menu, dress code'u i programu znajdują się na oficjalnej stronie wydarzenia, a bilety można kupić tutaj.

Nie jest to tania przyjemność, gdyż sam bilet może kosztować nawet 900 euro, nie wspominając o kostiumie, który można wypożyczyć w samej Wenecji, co również nie jest tanie. Jednym z takich miejsc, gdzie można znaleźć garnitur na miarę swoich potrzeb jest Atelier Pietro Longhi."Galeria Czarów " to kolejna z atrakcji weneckiego karnawału, odbywająca się codziennie między 18 a 28 lutego od 21:00 do 23:55. Impreza, która jest dość droga, bo ceny biletów zaczynają się od 400 euro, składa się z uroczystej kolacji z programem pokazowym i balu. Warto jednak, choćby dlatego, że odbywa się w zapierającym dech w piersiach pałacu Ca' Vendramin Calergi, architektonicznym arcydziele renesansu. Spektakularne występy artystów i wykonawców o międzynarodowej sławie, wystawne menu i zapierający dech w piersiach widok na Grand Canal tworzą magiczną atmosferę, która pozostanie na całe życie.27 lutego od 16:30 do 19:30 w tym samym wspaniałym pałacu Wenecji - Ca' Vendramin Calergi - odbędzie się coroczne widowisko rozrywkowe o zapachu gorącej czekolady z udziałem licznych artystów, śpiewaków, muzyków i tancerzy, którym towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Ci, którzy chcą wziąć udział w oficjalnej kolacji karnawału w Wenecji, będą musieli zapłacić co najmniej 400 euro, a z gorącą czekoladą - całe 450 euro. Ci, którzy nie mają nic przeciwko jedzeniu tylko gorącej czekolady, mogą się nastawić na około 100 euro. W tym celu lepiej wcześniej zarezerwować miejsca na oficjalnej stronie karnawału.Trudno o większe i bardziej czarujące święto, zabarwione w najbardziej błyszczących kolorach, z nutą romantyzmu i przygody, niż karnawał wenecki, który ze swoją wielowiekową historią przetrwał do dziś. Festyn w lutym 2017 roku obiecuje ocean najbardziej żywych i niezapomnianych przeżyć, których nigdy nie należy przegapić. Czy już pakujesz swoje walizki?
Autor: Julia Odnorog Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także
  • Komentarze