Jak spędzić udane wakacje w Szkocji

image

Jak spędzić wspaniałe wakacje w Szkocji

Pomysły na podróże / Europa Europa

Szkocja jest dobra! Wszechstronność! Może nie znajduje się na szczycie listy najchętniej odwiedzanych miejsc przez turystów, ale jest to dziki zachód dla tych, którzy są zmęczeni rygorami klasycznej Europy. Co więcej, jeśli istnieje jakiś portal do średniowiecza, to jest nim właśnie Szkocja.

Jeśli zainspirowałeś się serią filmów o Obcym i postanowiłeś odwiedzić ten niezwykły kraj, oto kilka przydatnych informacji na temat wakacji w Szkocji!

Przygotowanie do podróży

1

.

Utwórz "Mapę Maruderów" obszaru

"Dlaczego? Zrobi to biuro podróży!". - można by zawołać. Prawdą jest, że biuro może napisać plan podróży, wybrać wycieczki, zrobić rezerwacje, ale... to nie wszystko! Wówczas mamy do czynienia z klasycznym (i często pozbawionym męskości i nudnym) wypoczynkiem turysty. Plan podróży musi być opracowany przez Ciebie i dla Ciebie!
Zajrzyj na strony blogerów podróżniczych, wypisz wszystko, co Cię interesuje, zapisz zdjęcia miejsc, które Ci się podobają, i poszperaj. Po wybraniu miejsc, które chcesz odwiedzić, natychmiast wprowadź je do map offline (później podziękujesz sobie za przezorność)!

Jeśli na początku przeraża Cię ilość pracy, zacznij ją wykonywać, a natychmiast się otrząśniesz. Planujesz przecież swoje wakacje i wyobrażasz sobie, jak będą wyglądały.
Ważne: Nie wybieraj miejsc, które chcesz odwiedzić, ze stron internetowych biur podróży! Ich głównym celem jest zwabienie większej liczby klientów, a w tej wojnie marketingowcy nie są wolni od brudnych możliwości Photoshopa!
Z Instagrama również należy korzystać z dużą ostrożnością, ponieważ niektórzy użytkownicy zbytnio upiększają swoje zdjęcia. Korzystaj z serwisów takich jak https://www.instagram.com/visitscotland/, gdzie do zdjęć interesujących miejsc można dodawać nazwy i lokalizację geograficzną.

Pomocne będą także strony Visitscotland.com i Walkhighlands.co.uk. Ale gdzie myśmy byli!

2.

Co włożyć do walizki

Można tam oczywiście włożyć wszystko, co się chce, od kapci domowych poczynając, a na kocie domowym kończąc (choć z tym ostatnim lepiej się wstrzymać). Ale masz obowiązek to tam włożyć - mackintosha i sprzęt trekkingowy! Jeśli chodzi o to pierwsze, to nie myśl, że możesz się męczyć, kupując jednorazowego mackintosha na miejscu. Pogoda ukarze Cię za tak pochopne działanie.

Poważnie! Szkocja to kraj skandynawski. Nie licz na słońce jak na Florydzie. Panuje tu surowa skandynawska pogoda z ulewnymi deszczami i gęstą mgłą. Nieszczęsna tkanina z jednorazowego mackintosha padnie na śmierć już drugiego dnia. A ty na początku - od zimna, bo bez dobrej ochrony od razu zmokniesz.
Najlepiej wybrać długi i gruby płaszcz z kategorii kombinezonów. Jest niedroga, praktyczna na drodze, a poczucie ochrony przed mgłą i deszczem jest niezrównane!Jeśli chodzi o sprzęt trekkingowy, sytuacja jest podobna. Nie należy skąpić i polegać na wytrzymałości butów nike. Nie mogą pochwalić się Twoją pewnością siebie. Szkocja słynie z pofałdowanego terenu i zmiennej pogody. Jeśli więc chcesz poznać jej różnorodność, nie tracąc przy tym podeszwy, zaopatrz się w buty trekkingowe do wędrówek górskich z wodoodporną membraną.

Co koniecznie trzeba zrobić w Szkocji

Jak już wspomniano, kraj ten jest tak bogaty w zabytki, że nie starczy czasu, by zobaczyć je wszystkie. Podkreślone zostaną tu rzeczy, które z pewnością będą interesujące i niezwykłe dla mieszkańców naszych krajów.
Co ważne, najciekawsze zabytki znajdują się z dala od miast, dlatego wynajęcie samochodu staje się koniecznością. Tylko w ten sposób można wyjść bez poczucia, że ominęło nas coś ważnego.

1. Przejedź się wiaduktem Glenfinnan

Czy to

malownicze miejsce coś Ci przypomina? Przypomnij sobie nagranie z pociągu, który zawiózł uczniów Hogwards do ich szkoły! Poznaj Hogwards Express, który kursuje po szkockich torach od maja do października. Zdjęcie zostało zrobione ze wzgórza, z którego roztacza się najlepszy widok na pociąg, w którym cały czas przebywają turyści. Przecież tak wiele dzieci (a czasem i dorosłych) marzyło o tym, by być jego pasażerami.

Pociąg przejeżdża przez wzgórze codziennie dokładnie o 10:50, a na moście zwalnia i puszcza parę, ku uciesze zgromadzonych turystów. Niezależnie od tego, co robią dzieci, wygląda to niesamowicie!

2.

Odwiedź zaułek Mary KingPrawie wszystkie ciekawe miejsca w Szkocji są pełne mitów i makabrycznych legend

.

Ale to miejsce jest, po pierwsze, niezwykłe już samym swoim wyglądem, a po drugie, ma coś wspólnego z nie-mitologiczną grozą.

W czasie epidemii dżumy w tej dzielnicy trzymano zarażonych ludzi, aby nie przenosili zakażenia. Ta część miasta była odizolowana i trudno nam sobie wyobrazić, co się tam działo. Obecnie jest to podziemna ulica w centrum Edynburga. To miejsce samo w sobie jest straszne, a ponieważ Szkoci nie oszczędzali na otoczeniu, można stracić sporo komórek nerwowych, spacerując po okolicy. Nie można pominąć miłośników ekstremalnych wrażeń!

3.

Nawiedzony zamek, w którym można spędzić noc

Dobra wiadomość jest taka, że w zamkach jest ich pełno! To prawda, że nie mogą się pochwalić duchami, ale świta i starożytne legendy o mistykach, jest zawsze mile widziana. Poza tym właściciele podobnych dworków chętnie pozwolą za opłatą przenocować jeszcze nie przestraszonym turystom. To prawda, że w poszukiwaniu tych właśnie właścicieli trzeba będzie się spocić. Jeśli jednak nie masz ochoty na kłopotliwą podróż, a zamkowa atmosfera rozdziera Ci duszę, oto przykłady hoteli, które rozwiążą Twój problem:
  • Dalhousie Castle Hotel, Bonnyrigg
  • Ackergill Tower Castle, Wick
  • Balfour Castle, Orkady
  • Broomhall Castle, Stirling

4


.
Wyławianie

muzyka grającego na dudachPoważnie, trzeba poważnie myśleć o znalezieniu takiego

muzyka

.

Pamiętaj, aby uważnie słuchać otaczających Cię dźwięków podczas spaceru ulicami! Gdzieś usłyszysz jego piękny dźwięk. A kiedy ją usłyszysz, pędź na dźwięk dud! Nie zawiedziecie się, jeśli poświęcicie na to godzinę. Ważne jest jednak, aby uważnie obserwować minę muzyka - jeśli jest miły, pozwoli ci zagrać na dudach. Pojechać do Szkocji i nie spróbować zagrać na dudach? Nie bądź taki...

5


.

Kelner! Miód wrzosowy i whisky!

To coś, czego musi spróbować każdy, kto był w Szkocji. Nigdzie indziej nie znajdziesz tak wyjątkowego smaku. Można by dodać haggis (nie, nie pieluchy!), ale to ekstremalna pozycja dla rozpieszczonych przyjaciół. Ale miodu wrzosowego i whisky nie można przegapić pod żadnym pozorem!

Z kolei whisky można degustować przez pół dnia. Jeśli jadąc drogą zobaczysz znak z napisem Distillery, to właśnie tam powinieneś się udać! Można tu nie tylko spróbować różnych rodzajów whisky, ale także wziąć udział w wycieczce z przewodnikiem.
Wybieraj mniej znane destylarnie, ponieważ mają one "gorętsze drinki, krótsze słowa" i tańsze ceny.

6.

Ciesz się muzyką w Jaskini Fingala

W tej jaskini nie gra orkiestra. Jest to orkiestra sama w sobie. Znajdujące się wewnątrz bazaltowe kolumny tworzą kopułę, która zapewnia wspaniałą akustykę. Akustyka jest tak niezwykła, że można godzinami wsłuchiwać się w melodię. Prawdziwe, doskonałe dzieło natury!

7.

Stwórz własną listę odwiedzanych zamków

Tak, nie zamierzam doradzać Ci odwiedzania konkretnych zamków. W Szkocji jest tak wiele zamków, że każdy może wybrać ten, który najbardziej odpowiada jego planom podróży. Tym ciekawsza będzie możliwość stworzenia własnej kolekcji zamków, np. według kategorii: "Najbardziej romantyczne" lub "Najbardziej przerażające".

"Ciekawostki Szkocji

"

1

.

Ruch lewostronny i wąskie drogi

Tak, nasi kierowcy mają tam ciężko. Drogi są tak wąskie, że pojazdy muszą zjeżdżać na pobocze, aby się minąć. Również w przypadku pieszych należy pamiętać, aby najpierw spojrzeć w prawo, a potem w lewo!

2.

Oszczędzanie wodyNiektórzy turyści są zaskoczeni czasem mycia

.

W Szkocji nie ma zwyczaju stosowania kranów z regulacją temperatury. W zlewozmywakach znajdują się dwa krany z ciepłą i zimną wodą. Trzeba ją zamknąć korkiem, napełnić wodą mieszającą się z dwóch kranów, aby doprowadzić ją do odpowiedniej temperatury. Rano należy umyć twarz, umyć zęby, ogolić się itp. wodą o tej samej konsystencji. Przy okazji, woda pod prysznicem również nie jest regulowana: temperatura podawana przez właściciela, i cieszcie się nią!

3.Inteligentni Szkoci ustawiają swoje przystanki autobusowe naprzeciwko drogi, aby przejeżdżające samochody nie ochlapywały ludzi czekających na transport

.

Ławki są tak wąskie, że trzeba będzie stać i czekać.

4.

Charakter mieszkańców Szkocji

Nasz turysta będzie bardzo zaskoczony pogodą ducha, wesołością i... szkodliwością tych ludzi. Większość Szkotów nigdy nie zgadza się z nikim w żadnej sprawie. W ich mentalności jest coś, co każe im kwestionować wszystko. Nawet jeśli powiesz, że niebo jest niebieskie, Szkot pokręci głową i powie, że teraz jest bardziej szare, bo zaraz będzie padać. I takie zbieranie wydaje się sprawiać niezwykłą przyjemność samym mieszkańcom. Ale broń Boże nie daj się skusić gadatliwemu i pijanemu Szkotowi!

Szkocja jest pełna ukrytych skarbów, które łatwo znaleźć i które można zobaczyć na każdym kroku. Zobacz, usłysz i posmakuj!
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze