Jak i gdzie można uzyskać wizę Schengen w obecnych okolicznościach?

image

Jak i gdzie otworzyć wizę Schengen w obecnych warunkach?

Pomysły na podróże / Europa Pomimo informacji o zamykaniu lotnisk i zawieszaniu wiz dla Rosjan w wielu krajach europejskich, wielu obywateli nie zamierza rezygnować z zagranicznych wakacji. Tym bardziej, że w 2022 r. ograniczenia spowodowane pandemią koronawirusów nie są tak poważne.Obecnie turyści rosyjscy są oczekiwani w wielu krajach europejskich: na Węgrzech, w Słowenii, Finlandii, Grecji, Austrii, Włoszech i Francji. Łatwiej będzie tym, którzy mają już wizę Schengen, ale jej ważność wygasła. Ale nawet ci, którzy nie latali wcześniej za granicę, mają szansę nadrobić zaległości.


Granice nie są zamknięte

Uzyskanie wizy teraz, w niespokojnych i niejednoznacznych czasach, nie jest trudniejsze niż w czasie pandemii. Niebo zostało zamknięte dla rosyjskich linii lotniczych, natomiast granice dla obywateli pozostają otwarte. Oznacza to, że jeśli chcesz, możesz tak ułożyć swój plan podróży, aby przyjechać do Europy nie z Rosji czy Białorusi, ale na przykład z Turcji lub Serbii.

W marcu 2022 r. tylko Czechy, Łotwa i Litwa zawiesiły wydawanie zezwoleń turystycznych. Ten ostatni zachował możliwość uzyskania zezwolenia tranzytowego dla obywateli udających się do obwodu kaliningradzkiego.

Ambasada tego kraju tłumaczyła trudności z wizami do Norwegii problemami technicznymi.Estonia zawiesiła wydawanie wiz turystycznych. W Portugalii nie ma również możliwości dotarcia na Maderę, ponieważ kwestia bezpośrednich lotów nie została jeszcze rozwiązana.

Jest jednak dobra wiadomość - Włochy, zamknięte dla turystów od 2019 roku, wznowiły wydawanie wiz Schengen od 1 marca. Do uzyskania pieczątki potrzebny jest standardowy zestaw dokumentów oraz świeży test PCR, zaświadczenie o wyleczeniu z koronawirusa lub zaświadczenie o szczepieniu szczepionką typu europejskiego ("Sputnik" nie jest uznawany w większości krajów europejskich).

Do Europy "z miłości"

obywatele rosyjscy mogą również

ubiegać się

o wizę Schengen lub przedłużyć wizę, która wygasła, jeśli ich

ukochana

osoba przebywa za granicą. Na przykład Niemcy, Szwajcaria i Włochy oferują specjalne programy dla zakochanych par.Para rozdzielona przez koronawirusa może zostać połączona w 2022 roku bez konieczności posiadania pieczątki w paszporcie. Możesz udowodnić związek za pomocą zdjęć, historii korespondencji itp. O szczegóły dotyczące programu można pytać w ośrodkach składania wniosków wizowych.

Należy jednak zachować szczególną ostrożność podczas gromadzenia dokumentów. Lepiej z wyprzedzeniem kupić bilety lotnicze, nawet przez kraje trzecie, i zarezerwować hotel. Schemat "zrobię to, jeśli mnie poproszą" już nie działa. Obecnie, w chaosie i zamieszaniu panującym w systemie, łatwiej jest odmówić przyjęcia danej osoby do strefy Schengen niż zrozumieć, czy prawidłowo przygotowała ona wszystko do uzyskania wizy. Eksperci turystyczni zalecają, aby na wszelki wypadek kupić nieco droższe bilety, ale w systemie refundacji, co pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa i odzyskanie pieniędzy, jeśli coś pójdzie nie tak.


Jak i gdzie można wyrobić wizę Schengen

Ci mieszkańcy, którzy chcą odwiedzić Europę, powinni zadbać o zaplanowanie podróży z wyprzedzeniem - w centrach wizowych ustawiają się kolejki, a w niektórych można umówić się na kwiecień, a nie nawet na marzec 2022 roku.

Sprawdzenie dokumentów i rozpatrzenie wizy trwa co najmniej 10 dni, a w niektórych krajach nawet dłużej, co również należy wziąć pod uwagę. Gdzie więc można się udać?

Słowenia

Na spotkanie w celu złożenia wniosku wizowego można umówić się w głównych miastach kraju, nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale także w Kazaniu, Irkucku, Rostowie nad Donem, Ufie i innych miastach. Informacje można uzyskać na oficjalnej stronie internetowej.

Węgry

Centra wizowe działają w Moskwie i Sankt Petersburgu, a konsulat w Jekaterynburgu. Można też spróbować ustawić się w kolejce i złożyć wniosek przez Internet. Możesz mieć problemy z kolejką, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona, ale jeśli będziesz mieć szczęście, możesz znaleźć okienko gdzieś w połowie kwietnia. Odbierając dokumenty, warto pamiętać, że kraj ten wymaga nie tylko zarezerwowania biletów i hotelu, ale także opłacenia ich.


Francja

wydaje nowe wizy i przedłuża te, które tracą ważność w 2020 r. W celu uzyskania znaczka wymagane jest szczepienie produktem zatwierdzonym przez EMA (Europejską Agencję Leków). Wizy dwuletnie, trzyletnie i pięcioletnie mogą być przedłużane. Najkrótsza wiza to wiza sześciomiesięczna.
Centrum składania wniosków wizowych we

Włoszech

działa od 1 marca 2022 r. Dokumenty można realizować w Moskwie, Sankt Petersburgu i Archangielsku. Do wypełnienia pakietu potrzebne jest świadectwo szczepienia zatwierdzone przez EMA lub zaświadczenie o rekonwalescencji, które jest ważne przez 180 dni. Wymagana jest również rezerwacja biletów lotniczych na przeloty przez otwarte kraje Serbia i Turcja oraz rezerwacja hoteli.


O wizę można ubiegać się

w

centrum składania wniosków wizowych w Moskwie, Petersburgu lub Noworosyjsku. Warunkiem jest opłacenie biletów lotniczych i hotelu. Na razie wniosek jest składany w połowie marca, więc ci, którzy chcą pilnie wyjechać, muszą się spieszyć.

Finlandia

Uzyskanie nowej wizy będzie trudne, ale nie ma trudności z przedłużeniem wizy, której okres ważności upłynął. W szczególności wszystkie możliwości są otwarte dla osób, które posiadają wizę Schengen wydaną przez dany kraj od co najmniej 2 lat.

Austria

Długoterminowe i krótkoterminowe wizy turystyczne można uzyskać, dołączając do pakietu dokumentów zaświadczenie o szczepieniach. Należy jednak wcześniej umówić się na spotkanie w najbliższym ośrodku wizowym, gdzie również mogą pojawić się kolejki.


Hiszpania

oferuje również wizy jednoroczne, dwuletnie, trzyletnie i pięcioletnie. Możliwe jest również uzyskanie pieczątki sześciomiesięcznej, jeśli nie jest potrzebna długa pieczątka. Głównym wymogiem jest posiadanie wizy, której ważność wygasła w okresie pandemii o rok lub dłużej.

Przedłużenie wizy jest możliwe nie tylko w przypadku wiz hiszpańskich, ale także wiz wydanych przez inne kraje. Wymagane jest również zaświadczenie o szczepieniu szczepionką dopuszczoną do obrotu w Europie. Dokumenty są przyjmowane po wcześniejszym umówieniu się.


Niemcy

Ograniczenia spowodowane pandemią nie zostały jeszcze zniesione w tym kraju. Wiza może zostać wydana lub przedłużona tylko z bardzo szczególnych powodów - w przypadku wizyt służbowych lub prywatnych na zaproszenie, łączenia rodzin, leczenia itp. Kraj ten nie przyjmuje jeszcze turystów, nawet zaszczepionych.
Omów artykuł Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze