Co zobaczyć w Australii: 18 surrealistycznych miejsc

image

Co zobaczyć w Australii: 18 surrealistycznych miejsc

Pomysły na podróż / Australia Dla mnie chęć podbicia Europy i Ameryki przez ludzi postsowieckich zawsze była niezrozumiała. Z jakiegoś powodu nasi rodacy zupełnie zapominają o istnieniu kontynentu australijskiego. I to bardzo i na próżno. Kraina kangurów i koali łączy w sobie kilka stref klimatycznych i słynie z niepowtarzalnych krajobrazów. Fauna i flora nie przypomina żadnej innej na świecie. Tylko tutaj zobaczysz wombaty, platfusy i diabły tasmańskie.

Główne miasta zachwycą imprezowiczów bogactwem rozrywek, a plaże zadowolą zarówno poszukiwaczy wrażeń, jak i miłośników spokojnego wypoczynku. Dziś chcę się skupić na wyjątkowych atrakcjach Australii. Oto wybór 18 surrealistycznych miejsc, które pochodzą wprost z powieści o odległych, niezbadanych planetach.


1.

Rafa w kształcie serca, QueenslandRefa w kształcie serca

została odkryta w 1975 roku przez pilota Air Whitsunday. Dziś jest to jeden z najpopularniejszych celów podróży w Australii. Atrakcja jest szczególnie lubiana przez romantyczne typy. Istnieje przekonanie, że jeśli przeleci się nad rafą i pocałuje ukochaną osobę, wasze uczucia przetrwają wszelkie przeciwności.

W rzeczywistości wyspa jest integralną częścią Wielkiej Rafy Koralowej i w całości tworzą ją polipy koralowe. Jej wymiary to około 17 metrów średnicy. Osobliwy kształt można dostrzec jedynie z góry. Rafa Serca jest strzeżona przez całą dobę, a lądowanie na wyspie jest surowo zabronione.2. Góra Uluru, północna AustraliaGóra Uluru jest prawdopodobnie

jednym z najbardziej kultowych miejsc kontynentu, Parku Narodowego Urulu-Kata Tjuta. Znajduje się w obszarze pustynnym i obejmuje dobre 1,326 kilometrów kwadratowych. Park jest znany na całym świecie ze względu na swój wyjątkowy krajobraz. Ikoniczne klify Kata Tyuta, co w lokalnym tłumaczeniu oznacza "Wiele głów", są magnesem dla tysięcy turystów.

Szczyt góry Olga góruje nad 35 identycznymi głazami. Został nazwany na cześć córki rosyjskiego cesarza Mikołaja I, która w 1846 roku poślubiła króla Karola I z Wirtembergii. Wysokość góry wynosi 1.066 metrów nad poziomem morza. Ze względu na dużą zawartość tlenku żelaza w skałach Kata Tiut, klify mają charakterystyczny czerwony kolor. Ma się wrażenie, że zdobywa się rozległą przestrzeń Marsa.3. Ballard Lake Sculptures, Australia ZachodniaInstalacja

uznanego na całym świecie artysty Anthony'ego Gormleya stała się symbolem Australii Zachodniej. Na słonych równinach jeziora Ballard znajduje się 51 posągów z metalu, z których każdy jest wyjątkowy. Pomniki przedstawiają mieszkańców miasteczka Menzies, założonego w 1895 roku, które przeżywało swój rozkwit w kolejnej dekadzie gorączki złota. Kompozycja została odsłonięta w 2003 roku na Perth International Arts Festival.

Okolice jeziora Ballard są bardzo oryginalne. Latem zbiornik wysycha niemal całkowicie. Sól miesza się z gliniastą glebą, barwiąc dziesiątki kilometrów na brązowy kolor z białawymi smugami. Rzeźby Gormleya rozmieszczone są losowo na całym obszarze, obejście ich wszystkich zajęłoby co najmniej trzy godziny. Rdzawe figury wyraźnie wyróżniają się na tle błękitnego nieba i wyglądają nieco onieśmielająco. Wygląda to tak, jakby zmarli powstali z grobów. Nie chciałbym być tam w nocy.4.

Park Narodowy Mount William,

TasmaniaW

Parku Narodowym Mount William znajduje się magiczne tło białej, piaszczystej plaży, oceanu o błękicie nieba i jasnych, pomarańczowych klifów. Ogromne głazy są domem dla rzadkiego gatunku porostów. Oficjalnie zatoka została nazwana na cześć kapitana statku i tasmańskiego odkrywcy, Tobiasa Furneaux. Ze swojego pokładu w 1773 roku zobaczył on na lądzie ogniska Aborygenów, które doprowadziły go do nowego lądu. Kolor klifów przywodzi na myśl płomienie świateł sygnałowych.

Gdziekolwiek spojrzysz, wszędzie wokół jest piękno. Jeśli chcesz, możesz popływać w zacisznych zatokach, podziwiać krajobrazy ze skalistych klifów lub wybrać się na spacer przez gęste lasy obszarów chronionych. Dla bardziej odważnych turystów organizatorzy usług turystycznych oferują surfing, nurkowanie i kajakarstwo.5. Whitehaven Beach, QueenslandWhitehaven Beach

ma około 7 kilometrów długości i wije się wokół linii brzegowej wyspy Whitsunday. Dotarcie tam nie jest problemem. Łodzie wycieczkowe odpływają co pół godziny z portów w Airlie Beach, Shute Harbour i Hamilton Island. Co roku w listopadzie odbywa się tu impreza triathlonowa Hamilton Island. W 2008 roku Whitehaven Beach otrzymała wysoką nagrodę krajową i została uznana za najlepsze miejsce wakacyjne w Australii. A w 2015 roku została uznana za numer jeden wśród miejsc plażowych na południowym wybrzeżu Pacyfiku.

Kryształowe wody kąpią śnieżnobiałe piaski, które składają się w 98% z czystej krzemionki. Powierzchnia plaży powstawała przez miliony lat, a prądy morskie niosły muszle z głębin i szlifowały je do idealnego odcienia i rozproszenia. Piasek ma wyjątkową właściwość - nie przewodzi ciepła, a więc nie nagrzewa się. Można bezpiecznie wędrować boso nawet w najbardziej upalny dzień.6. Pinnacles, Australia ZachodniaKrajobraz

południowo-zachodniej Australii składa się głównie ze spalonych słońcem równin. Tutaj znajdziesz małe, ale wyraźne Pinnacles, miejsce warte odkrycia. Nazwa miejsca dosłownie tłumaczy się jako "pustynia spiczastych skał". Masywne głazy wapienia o dziwacznych kształtach wyłaniają się z wnętrzności ziemi na powierzchnię. Wysokość formacji waha się od 1 do 5 metrów. Czołowe umysły środowiska naukowego próbują dociec prawdziwych przyczyn i warunków ich powstania.

Imagine, the Pinnacles zostały zbadane dopiero w latach 60-tych XX wieku. Dopiero po aneksji terenu do Parku Narodowego teren ten został otwarty dla szerokiego grona zwiedzających. Idealny czas na podróż to okres od sierpnia do października. Na pustyni zaczyna się wiosna, rośliny tolerujące ciepło zakwitają swoimi zielonymi liśćmi, a cała flora na tym terenie rozkwita. Świtowi i zachodowi słońca towarzyszy fascynująca gra cieni. Pod wieczór do doliny przybywają strusie i kangury.7. Nullarbor Plain, Australia ZachodniaNie

mogę się nasycić niewyczerpaną wyobraźnią Matki Natury. W rejonie Wielkiej Zatoki Australijskiej znajduje się najdłuższy na świecie ciągły płaskowyż wapienny. Nullarbor Plain (po łacinie "bez drzew") zajmuje około 270 kilometrów kwadratowych. Po stronie zwróconej w stronę oceanu znajduje się seria platform widokowych.

Klify Banda mają od 60 do 120 metrów wysokości. W dole słychać zapach fal rozbijających się o chropowate klify, a wiatr mocno wieje w twarz. Niektóre odważne dusze odważają się zwisać nogami, ale ja bym się nie odważyła. Władze zamieniły naturalne piękno w główne źródło dochodu. Dla wygody turystów każde miejsce ma osobny zjazd z autostrady i wyraźne drogowskazy.8.

The Bangle

Bungle Range, Australia ZachodniaThe

Bangle Bungle Range, 190 kilometrów od Holes, ma około 350 milionów lat. Obszar ten był wcześniej pod wodą, a grzbiet wyszedł na powierzchnię, gdy ocean cofnął się podczas upadku meteorytu, tworząc nierówny płaskowyż. Deszcz i wiatr potrzebowały 20 milionów lat, aby uformować stożkowate grzbiety przypominające ule.

Piaskowiec jest warstwowy, z ciemnobrązowymi pasami na przemian z jasnopomarańczowymi. Przez 40 tysiącleci obszar ten był czczony jako święte miejsce przez Aborygenów. Bungle jest częścią Parku Narodowego Purnululu, wpisanego na listę światowego dziedzictwa w 2003 roku.9. Undulating Rock, Australia ZachodniaCzy

przerażają

Cię

i ekscytują fale rozbijające się o ocean? Wtedy z pewnością będziesz pod wrażeniem tego skalnego tsunami. Granitowa formacja zajmuje obszar kilku hektarów. Jest to wszystko, co pozostało po Hayden Rock. Lata erozji nie pozostały bez wpływu; woda deszczowa spłynęła do wąwozu i wymyła kamienne cząstki.

W 1951 roku, aby zapobiec dalszemu niszczeniu zabytku, na zlecenie Departamentu Robót Publicznych wybudowano wzdłuż konturu Falistej Skały mur ochronny. Jego główną funkcją jest odprowadzanie opadów atmosferycznych do specjalnych zbiorników.Czytaj więcej Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on