Jeśli jesteś już pochłonięty pytaniem, co napisać we wrześniowym eseju "Jak spędziłem lato", ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli postanowiłeś złamać system i przygotować koszyk wiosną zamiast zimą, ten artykuł jest dla Ciebie. Jeśli tęsknisz za podróżą po Europie i jednoczesnym opalaniem się nad morzem, ale nie wiesz jak, przeczytaj ten artykuł. Potrafisz powiedzieć nazwy stolic Łotwy i Litwy, ale nie widzisz zasadniczej różnicy między tymi dwoma krajami - przeczytaj artykuł. Myślisz, że nie nosisz wiedzy za ramieniem - oto artykuł dla Ciebie. O Litwie. Poradnik, przewodnik, plan podróży, wirtualna wycieczka - nazwij to jak chcesz. I przeczytaj.
Flaga Litwy swoją kolorystyką przypomina kapelusz Rastamana Boba Marli. Żółty kolor oznacza słońce, zielony symbolizuje naturalne piękno trawy, a czerwony - krew przelaną w walkach o kraj. Nie zamierzamy wyczerpać Was długą opowieścią o tradycjach litewskiej heraldyki i narodowej sztuce użytkowej, która stworzyła wizerunek flagi, ale opowiemy o miejscach, które są ciekawe dla podróżników. I zakładając, że logiczne byłoby zacząć od stolicy, za punkt wyjścia przyjmiemy Wilno.
20-metrowa gotycka budowla w samym sercu miasta jest symbolem nie tylko Wilna, ale i całego państwa litewskiego. Niegdyś była częścią Zamku Górnego, zbudowanego na przełomie XIV i XV wieku na miejscu wcześniejszego drewnianego zamku. Jak przystało na wybitny zabytek architektury, Baszta stała się obiektem wielu legend. Jedna z legend głosi, że kiedyś, gdy książę myśliwski Giedymin postanowił spędzić tu noc, przyśnił mu się wielki wilk, wyjący na górze. Nadworny tłumacz wyjaśnił księciu, że tym snem bogowie objawiają swoją wolę: chcą, aby w tym miejscu powstało miasto i zamek. Giedymin nie miał innego wyjścia, jak tylko podporządkować się woli bogów.
Wieża Giedymina góruje nad Starym Miastem i aby ją podziwiać, można wjechać kolejką linową lub wejść na brukowaną ścieżkę. Nie zakładaj obcasów, bo wejście na górę może być dość długie. I nie rozsiądź się zbyt wygodnie - jest tyle do zobaczenia.
życiem publicznym miasta, targami i uroczystościami. Jest to miejsce, gdzie można zrobić przerwę, rozejrzeć się i zdecydować o następnej trasie spaceru. Jeśli chcesz wypowiedzieć życzenie, powinieneś to zrobić, ponieważ na powierzchni placu znajduje się kamień z wmurowanym napisem "Miracle" i musisz odwrócić się trzy razy, aby twoje życzenie się spełniło. Płyta wyznacza punkt startowy 650-kilometrowej "Drogi Bałtyckiej" z Wilna do Tallina.
Na placu znajduje się Katedra św. Stanisława i Władysława, przykład architektury klasycystycznej, a obok niej wysoka na 57 m dzwonnica Zamku Dolnego.
kilka wersji pochodzenia tego pomnika. Jedna z nich mówi, że krzyże były sygnałem dla krzyżowców, że w okolicy mieszkają chrześcijanie i ochroną przed atakami i rabunkiem. Inna sugeruje, że krzyże zostały postawione na pamiątkę nadania Wilnu praw magdeburskich. Najpopularniejsza jest jednak legenda o męczeństwie franciszkanów, którzy zostali zamęczeni przez pogańskich Wieleńczyków. Zakonnicy zostali straceni przez ukrzyżowanie na krzyżach i wrzucenie do rzeki. Pamięć o nich żyje do dziś.
z najstarszych placów Starego Miasta w Wilnie był szubienicą, szafotem i pręgierzem, do którego przywiązywano winnych do kar cielesnych, ale później egzekucje przeniesiono poza miasto. W różnych okresach na trójkątnym placu mieścił się rynek, teatr miejski i muzeum sztuki. Dziś plac
otoczony
jest ratuszemi starymi kamienicami, z których każda ma swoją historię. W jednej z nich mieszkał niegdyś rzeźbiarz Mark Antokolsky, a druga, należąca niegdyś do klasztoru Trynitarzy na Antokolu, jest przykładem architektury gotyckiej, późnoklasycystycznej i renesansowej. Świetna okazja, by sprawdzić swoją wiedzę i odkryć cechy każdego stylu!
Oprócz wymienionych atrakcji, w Wilnie znajduje się wiele kościołów, Muzeum Ofiar Ludobójstwa, Ostra Brama, by wymienić tylko kilka. Więc przyjedźcie i bądźcie pod wrażeniem, bo lepiej zobaczyć raz, niż zobaczyć sto razy sami wiecie co. Proponujemy przenieść się do Kowna, które było tymczasową stolicą Litwy w latach 1919-1940, drugiego co do wielkości i ważności miasta na Litwie z własną historią i atmosferą.
zbiegu dwóch rzek, Niemna i Wilii, zamek służył jako twierdza obronna Zakonu Krzyżackiego. Zamek został zbudowany około połowy XIV wieku i przetrwał wiele oblężeń podczas bitwy pod Grunwaldem, ale w 1655 roku został prawie zniszczony przez wojska rosyjskie. Dziś zachowała się część średniowiecznego muru obronnego i jedna wieża, ale mimo to turyści często tu przyjeżdżają, by na własne oczy zobaczyć najważniejszy strategiczny obiekt starożytności.
Muzeum DiabłówMuzeum Žmuidžinavičius, nazwane tak od nazwiska założyciela, to miejsce, w którym okrzyk "Tysiąc diabłów!" nie jest przekleństwem, ale faktem z życia, teraz strasznym i przerażającym, teraz ironicznym i zabawnym. Muzeum posiada ponad 3000 eksponatów, więc można się zgubić i zapomnieć o całym tym cholerstwie, kontemplując figury wykonane z różnych metali, skóry, drewna, gliny, plastiku i innych materiałów. Momentami upiorne, ale mimo to niezwykle interesujące, bo przecież w każdym z nas tkwi diabeł. Chcesz zobaczyć diabły bez konieczności zanurzania się w cichej otchłani? Odwiedźcie muzeum im poświęcone!
Aby popływać w Bałtyku i dobrze się bawić, wybierz się do jednego z miasteczek na wybrzeżu. Tam również jest wiele do zobaczenia i zrobienia. Co to jest.
galisW
Kłajpedzie, trzecim co do wielkości mieście na Litwie
,w której obecnie
znajdujeMuzeum Morskie. Twierdza znajduje się w najbardziej wysuniętej na północ części Mierzei Kurońskiej i została zbudowana przez Niemców w celu ochrony kanału łączącego Mierzeję z lądem. Można się tam dostać promem kursującym co pół godziny.
Oprócz twierdzy w Kłajpedzie można zobaczyć najstarszy działający kościół baptystów w Europie, ratusz w Kłajpedzie, budynki uniwersytetu, pocztę w zabytkowym Nowym Mieście, jachty w Porcie Zamkowym oraz wysokie budynki.
oddziałów Litewskiego Muzeum Sztuki znajduje się w Połądze, nadmorskim mieście. Można tu zobaczyć kamienie bursztynowe i przedmioty służące do ich wyrobu. Po zwiedzeniu wystawy liczącej ponad 4,5 tys. eksponatów bez wątpienia staniesz się wielkim znawcą historii bursztynu i jego roli w dziejach i kulturze ludzkości.
Litwa to kraj wyjątkowy, przesiąknięty duchem europejskim, a jednocześnie bliski Słowianom, co przypomina każdemu, kto choć raz tam był. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji jej odwiedzić, może czas wybrać się na wycieczkę. Życzymy miłych wrażeń!