Gry

Co jest dobre w graniu w pasjansa

image

20 powodów, dla których powinieneś grać w pasjansa
Słowo "pasjans" jest ściśle związane ze słowem "solo", które oznacza "dla lub robione przez jedną osobę w pojedynkę; bez towarzystwa". Według słownika Merriam Webster's, słowo "pasjans" oznacza "dowolną z różnych gier karcianych rozgrywanych przez jedną osobę, których celem jest wykorzystanie wszystkich posiadanych kart poprzez tworzenie określonych układów i sekwencji." Krótko mówiąc, mówimy o grach karcianych, w które gra się samemu.

W pasjansa można grać z fizyczną talią tradycyjnych kart do gry, albo na ekranie komputera osobistego lub ulubionego urządzenia cyfrowego. Jakkolwiek zdecydujesz się w nie zagrać, pasjanse są doskonałym zajęciem, które zapewni Ci rozrywkę, gdy chcesz zabić czas, będąc samemu. Kwarantanna? Znudzony? Chcesz zagrać w grę, ale Twoi przyjaciele lub rodzina nie? To właśnie wtedy pasjanse przychodzą nam na ratunek. I faktycznie oferują nam wiele, z prawdziwym zakresem, który obejmuje skrajności czystej umiejętności do głupiego szczęścia, i wszystko pomiędzy.

Być może już lubisz grać w pasjansa, albo już przekonałem Cię do spróbowania ich. Ale czy jesteś zagorzałym fanem szukającym uzasadnienia dla swojego uzależnienia, czy sceptycznym przechodniem, który chce być przekonany, aby dać im szansę, oto kilka dobrych powodów, dla których warto sprawdzić, jaką zabawę można mieć grając w pasjansa.

1. Nie wymagają innych graczy. W przeciwieństwie do większości innych gier karcianych, możesz grać w pasjansa nawet jeśli nikogo innego nie ma w pobliżu. Możesz być w nastroju do gry, ale twoi przyjaciele lub rodzina nie zawsze będą dostępne, aby grać w gry 24/7. Gry karciane pasjans pomagają wypełnić te luki. Czasami nawet potrzebujemy trochę "samotnego czasu", bez stresu związanego z interakcją międzyludzką. Kiedy grasz w pasjansa, nie musisz tłumaczyć się komuś innemu, dostosowywać swojego tempa do jego potrzeb, ani czekać na jego ruch. Nie masz też dodatkowego bólu głowy związanego z kłótniami lub złym zachowaniem, które może się czasem zdarzyć, gdy konkurencyjne gry wydobywają z nas to, co najgorsze! Grając na własną rękę oznacza, że możesz grać w swoim własnym tempie, kiedykolwiek, gdziekolwiek i jakkolwiek chcesz, a to zwykle sprawia, że bardziej relaksujące doświadczenie.

2. Są łatwe do nauczenia. Część piękna gier pasjansowych jest ich prostota i elegancja. W ramach stosunkowo prostego zestawu zasad, który jest łatwy i szybki do uchwycenia, jesteś przedstawiony z dobrym wyzwaniem. Niektóre współczesne gry karciane mają 20-stronicowe podręczniki zasad - serio! Inne mają skomplikowane zestawy zasad, które zaczynasz rozumieć dopiero po rozegraniu jednej lub dwóch partii. W przeciwieństwie do nich, większość pasjansów działa w oparciu o bardzo proste zasady. A kiedy już opanujesz zasady jednej z nich, nauka innych staje się jeszcze łatwiejsza, ponieważ często zapożyczają one od siebie nawzajem styl i podejście do gry. Na przykład, wiele z nich ma wspólny podstawowy cel, jakim jest zbieranie kart z każdego koloru w kolejności od asa do króla, a także mechanikę budowania w obrębie tableau.

3. Są łatwo dostępne. Wszystko czego potrzebujesz to talia kart, dobra strona internetowa lub komputer, i jesteś gotowy do gry. Często nie mamy czasu ani energii na wyciąganie akcesoriów potrzebnych do uprawiania jakiegoś innego hobby lub zainteresowania. Być może lubisz wędkować, jeździć na nartach wodnych lub grać muzykę, ale te hobby wymagają sprzętu i często wymagają czasu na przygotowanie - lub znacznego sprzątania po ich zakończeniu! W przypadku pasjansa wystarczy wyciągnąć karty lub kliknąć na komputerze i już można grać. Pomaga również fakt, że prawie każdy na całym świecie jest już zaznajomiony ze standardową talią tradycyjnych kart do gry, a kolory i wartości kart do gry są językiem uniwersalnym, więc próg wejścia jest bardzo niski. Granie w cyfrową wersję, która egzekwuje i uczy zasad, czyni ten proces nauki i gry jeszcze łatwiejszym.

4. Są całkowicie darmowe. W przeciwieństwie do wielu nowoczesnych gier karcianych i gier planszowych, wszystko czego potrzebujesz to talia tradycyjnych kart do gry - które prawdopodobnie już posiadasz. Możesz kupić aplikacje lub oprogramowanie, jeśli naprawdę chcesz, ale jest mnóstwo stron internetowych, gdzie można grać za darmo, jak również darmowe aplikacje. A jeśli używasz komputera z systemem Microsoft Windows, prawdopodobnie masz kilka dobrych gier pasjansa wbudowanych w system, gotowych do użycia! Podczas gdy wiele innych hobby wiąże się z kosztami sprzętu i wymaga znacznych nakładów finansowych lub czasowych, nie ma takiej bariery wejścia w pasjansa.

5. Są sprawdzone i przetestowane w czasie. W wiele pasjansów grają i cieszą się nimi miliony ludzi. Nie są one modą, która zniknie w najbliższym czasie. Wiele z nich to klasyczne gry, które sięgają dziesięcioleci i więcej, i okazały się być gry warto, więc trzymali się w czasie.

pasjans

6. Mają niesamowitą różnorodność. Kiedy po raz pierwszy wprowadzono mnie do pasjansów wiele lat temu, to było z evergreen Klondike, który jest grą, która została dołączona do systemu Microsoft Windows przez ostatnie 30 lat. Nie popełniaj jednak błędu myśląc, że Twoje ograniczone doświadczenie z pasjansem na Windows to wszystko, co jest pasjansem. Nie miałem pojęcia, jak wiele różnych gier w pasjansa istnieje w rzeczywistości! To prawda, że wiele pasjansów ma podobne techniki budowania, z wykorzystaniem tableau i fundamentów, a ich celem jest ułożenie kamieni od asa do króla. Ale jest też wiele pasjansów, które bardzo się od tego różnią. Tak więc jest wiele różnorodności, aby odkryć i utrzymać cię zajęty przez długi czas, a tylko dlatego, że nie lubisz jednego stylu nie oznacza, że nie znajdziesz inny rodzaj gry karcianej pasjans, który może naprawdę cieszyć.

7. Mogą one być tak krótkie lub długie, jak chcesz. Jedną miłą rzeczą w grach pasjans jest to, że można grać je w kawałkach wielkości kęsów. Najpopularniejszy pasjans wszechczasów, Klondike, zazwyczaj zajmuje tylko około 5 minut, aby rozegrać szybką partię. W wiele innych pasjansów można grać jeszcze szybciej. Jeśli jednak chcesz poświęcić więcej czasu, możesz z łatwością rozegrać kilka krótkich partii pasjansa jedna po drugiej. Alternatywnie, istnieją również bardziej przemyślane gry w pasjansa, których samodzielna gra zajmie Ci do 15-30 minut, a które zapewniają dłuższe doświadczenie, które jest satysfakcjonujące i bardziej wymagające.

8. Mogą być tak łatwe lub trudne, jak chcesz. Pasjanse zazwyczaj zawierają odpowiednią równowagę między szczęściem a umiejętnościami, a to, w którą stronę ta równowaga się przechyli, może się różnić w zależności od gry. Jeśli chcesz naprawdę wyluzować, i naprawdę nie czujesz się jak myślenie zbyt ciężko, są bardzo proste i prawie bezmózgie gry pasjans, które opierają się mocno na stronie szczęścia, i które można grać prawie na auto-pilota. Ale jeśli masz ochotę na coś bardziej wymagającego, jest też wiele pasjansów, które wymagają wysokiego stopnia umiejętności i starannego myślenia. Wybór poziomu trudności należy do Ciebie - a jest ich mnóstwo!

9. Mogą rozwijać strategiczne myślenie. Niektóre gry w pasjansa wymagają prawdziwych umiejętności i zazwyczaj wymagają zarówno krótkoterminowego myślenia taktycznego, jak i długoterminowego myślenia strategicznego. Kiedy po raz pierwszy grasz w pasjansa, prawdopodobnie zrobisz wszystko, co jest legalnym ruchem, myśląc, że to pomoże Ci osiągnąć cel. Ale w miarę zdobywania doświadczenia, zaczniesz zdawać sobie sprawę, że niektóre wybory są lepsze od innych, a istnieją długoterminowe względy, które powinny odgrywać ważną rolę w podejmowaniu decyzji. Aby grać dobrze, często musisz planować z wyprzedzeniem i optymalizować swoje ruchy, aby zwiększyć swoje szanse na sukces. Posiadanie dobrego wyczucia prawdopodobieństwa również poprawi Twoją grę. Pasjans jest zdecydowanie czymś, w czym możesz być dobry, a dzięki praktyce możesz nawet opanować trudniejsze formy gry. Aby uzyskać kilka wskazówek, jak poprawić swoją grę w Klondike, na przykład, zobacz ten artykuł.

10. Rozwijają logiczne myślenie. Pasjanse są szczególnie atrakcyjne dla osób, które lubią wyzwania logicznych sekwencji i łamigłówek. W przeciwieństwie do tego, co niektórzy uważają, że są to bezmyślne ćwiczenia i bezmózgie zajęcia, mądra gra w dobrego pasjansa wymaga zarówno koncentracji, jak i logicznego myślenia. To sprawia, że jest to ćwiczenie intelektualne, które spodoba się szczególnie tym, którzy lubią łamigłówki, a jednocześnie jest dostępne dla prawie wszystkich innych. Co więcej, wzorce logicznego myślenia, których wymagają, mają wiele wspólnego z innymi obszarami życia, w których musimy planować rzeczy. Logiczne planowanie wymagane przez pasjansa może również przynieść prawdziwe nagrody, gdy zastosujemy tę samą zasadę w innych aspektach życia.


11. Mogą one stymulować twój umysł. Nasz mózg jest jak mięsień, który potrzebuje regularnych ćwiczeń. Wiele z "time waster" aplikacje są zasadniczo gry, gdzie twój mózg jest na autopilocie, i bardzo mało myślenia jest zaangażowany. Chociaż są chwile, w których może to być właściwe, potrzebujemy również momentów, w których jesteśmy zabawne z działalności, która faktycznie angażuje nasz mózg w pozytywny sposób. Większość pasjansów to robi, ponieważ wymaga od Ciebie włączenia czapki do myślenia i aktywowania umysłu.

12. Mogą one zrelaksować twój umysł. To może wydawać się sprzeczne z poprzednim punktem, ale to wszystko zależy od tego, jakie gry pasjans wybierzesz. Z pewnością istnieją gry pasjans, które wymagają, aby spalić trochę poważnej siły mózgu, aby je odtworzyć. Ale są też gry pasjans, które zaspokajają dla tych momentów, kiedy po prostu chcesz, aby twój mózg do idle. Możesz wybrać coś tak stresującego lub tak chłodnego, jak chcesz - to całkowicie zależy od Ciebie. Zwłaszcza jeśli jesteś zajęty stresującą serią zadań w miejscu pracy, to nie jest zdrowe, aby iść w nieskończoność, i ważne jest, aby dać umysłowi przerwę od czasu do czasu. Gra karciana pasjans może zapewnić dokładnie taką szybką przerwę, jakiej potrzebujesz, odrywając twój umysł całkowicie od tego, co robiłeś. Po 5-10 minutach jesteś odświeżony i gotowy do wznowienia pracy, którą byłeś zajęty.

13. Pomagają nauczyć się radzić sobie z pechową sytuacją. Podczas gdy wiele gier pasjansowych wymaga prawdziwych umiejętności, nie chodzi w nich tylko o strategię. Zazwyczaj mają też element szczęścia w losowaniu, który może sprawić, że gra będzie łatwiejsza lub trudniejsza do wygrania. To samo można powiedzieć o prawdziwym życiu. Sprawy nie zawsze idą po naszej myśli i ważne jest, aby nauczyć się jak sobie z tym radzić. Nawet porażki w pasjansie mogą pomóc nam nauczyć się radzić sobie z rozczarowaniami w prawdziwym świecie.

14. Są świetnym wypełniaczem czasu. Jednym z wyzwań, przed którymi wszyscy stoimy w życiu, jest znalezienie czegoś do zrobienia w pustej chwili. Nuda może być psychicznie niszcząca, dlatego ważne jest, aby walczyć z nudą, wypełniając puste chwile czymś konstruktywnym i pozytywnym. Zwłaszcza jeśli nie masz zbyt wiele czasu, pasjans jest świetnym sposobem na wypełnienie tej przestrzeni, dając Ci coś do zrobienia na 5-10 minut lub dłużej.

15. Są niesamowicie satysfakcjonujące. Moment, w którym ukończysz grę w pasjansa może dać Ci prawdziwe poczucie spełnienia i satysfakcji. Pomaga to wprowadzić Cię w stan szczęścia, i pomaga Ci czuć się pozytywnie. Szczególnie w świecie, w którym jest tak wiele negatywnych emocji, potrzebujemy takich pozytywnych momentów, a pasjans daje nam regularne chwile nagrody. I nawet jeśli nie "wygrasz" gry, nadal jest poczucie osiągnięcia i osiągnięcia, że coś zbudowałeś. A ponieważ w większość pasjansów gra się szybko, kiedy to się stanie, po prostu zaczynasz od nowa i próbujesz jeszcze raz, a w końcu osiągniesz te zwycięskie momenty, które sprawiają, że czujesz się dobrze.

16. Są one bardzo wciągające. Jest coś w grach pasjansowych, co sprawia, że wciąż do nich wracasz. Nie mam na myśli tego w negatywnym sensie, ale mają one unikalny i nieuchwytny jakość o nich, które stawia je w tej samej kategorii, jak inne dobre rzeczy w życiu, jak czekolada lub fast food. Oczywiście, nie jest mądrze spożywać wszystko, co smakuje dobrze w nadmiarze. Ale chodzi o to, że są pewne rzeczy w życiu, które mają w sobie tę magiczną i nieokreśloną jakość, która sprawia, że ciągle do nich wracasz, a pasjans jest jedną z nich. Zazwyczaj, jeśli coś jest uzależniające, nie oznacza to, że jest w tym coś z natury złego, ale że ma w sobie coś dobrego, co sprawia, że chcesz do tego regularnie wracać.

17. Dają ci osobiste bodźce. Wiele komputerowych implementacji gier pasjansowych pozwala na śledzenie osobistych statystyk. Szczególnie satysfakcjonujące może być sprawdzanie, jaki procent gier "wygrywasz" lub próbowanie pobicia swojego najlepszego czasu. Tego typu statystyki dają Ci dodatkowe bodźce i cele, dla których chcesz grać. Niektóre wersje cyfrowe mają zaimplementowane systemy punktacji dla konkretnych pasjansów, które możesz wykorzystać, aby spróbować pobić swój osobisty rekord lub osiągnąć wyższy wynik niż Twoi przyjaciele.

18. Mogą być rozgrywane w sposób konkurencyjny. Podczas gdy gry karciane pasjans są ... no cóż, pasjans ... istnieją również sposoby, aby grać je z innymi ludźmi, jeśli naprawdę chcesz. Możesz nawet grać w pasjansa wspólnie z inną osobą, jeśli jest to wspólne doświadczenie, którego szukasz. Istnieją jednak również doskonałe sposoby na grę konkurencyjną, czego doskonałym przykładem są gry takie jak Double Solitaire czy Russian Bank. Wykorzystują one podstawy klasycznych pasjansów, takich jak Klondike, i przekształcają je w grę dla dwóch graczy. Dla szaleńczej gry w czasie rzeczywistym w stylu pasjansa, spróbuj bardzo popularnej gry Nertz, która jest również znana pod innymi nazwami, takimi jak Pounce lub Racing Demon.

19. Są one doskonałym sposobem, aby cieszyć się niestandardową talię kart. Obecnie na rynku jest kilka wspaniałych talii wysokiej jakości kart do gry, które mają wspaniałe dzieła sztuki i bardzo kreatywne projekty graficzne, i wyglądają fantastycznie na stole. Osobiście posiadam dużą kolekcję niestandardowych kart do gry, a wyciągnięcie niestandardowej talii lub dwóch do gry w pasjansa na stole jadalnym lub stoliku do kawy jest świetnym sposobem, aby cieszyć się wizualną ucztą z dzieł sztuki na tych kartach. Dotykowe odczucia i poruszanie się po fizycznych kartach może również pomóc Ci się zrelaksować i odciąć od stresu rzeczywistego świata, a nawet może być w tym element terapeutyczny.

20. Są one po prostu zabawne! Jakiego innego powodu potrzebujesz, naprawdę? Jeśli lubisz gry pasjans, jak ja, to jest wystarczający powód, aby je odtworzyć! Z pewnością jest to powód, dla którego tak wielu ludzi po prostu ciągle do nich wraca. Granie w pasjansa jest formą rozrywki, rekreacji i wypoczynku. I jeśli jest to przyjemne zajęcie, które po prostu lubisz, to przez wszystkie środki iść do przodu i cieszyć się nim!

Nie jestem zwolennikiem tego, by grać w pasjansa jako stałą ucieczkę od prawdziwych obowiązków życiowych, lub byś zanurzył się w nim do tego stopnia, że zakłóca to twoją zdolność do funkcjonowania, lub powoduje ignorowanie przyjaciół, rodziny lub pracy. Ale kiedy pasjans ma swoje właściwe miejsce, może pomóc Ci lepiej funkcjonować w życiu, a w rodzinie pasjansów jest wiele bogatych i satysfakcjonujących skarbów, które można znaleźć i cieszyć się nimi.

Więc następnym razem, gdy utkniesz w samolocie, będziesz czekał w gabinecie lekarskim, walczył z nudą podczas kwarantanny w domu lub desperacko chciałeś zabić czas na nudnej konferencji, odpal oprogramowanie do pasjansa lub stronę internetową, albo wyciągnij talię kart i wypełnij kilka minut satysfakcjonującym wyzwaniem. Szczęśliwego pasjansa dla Ciebie!