7 miejsc w Moskwie śladami Mistrza i Margarity

image

7 miejsc w Moskwie śladami "Mistrza i Margarity

" Pomysły na podróż / Podróże po Rosji

"Mistrz i Małgorzata" to jedno z najbardziej mistycznych i romantycznych dzieł w całej literaturze rosyjskiej. To niezwykle ostra satyra na sowiecką rzeczywistość, opowieść o nieśmiertelnej miłości i filozoficzna przypowieść. Co więcej, powieść odnosi się do prawdziwej Moskwy, co oznacza, że tajemnicę Mistrza i Margarity można dotknąć nawet teraz, spacerując po moskiewskich ulicach i zaułkach. Stworzyliśmy listę siedmiu miejsc, które musisz odwiedzić w Moskwie, jeśli jesteś fanem tej wspaniałej powieści (przy okazji, w programie szkolnym jest kilka naprawdę genialnych powieści).

1. Mieszkanie nr 50, ulica SadowajaMuzeum Bułhakowa zostało założone w 2007 roku z inicjatywy rządu rosyjskiego i jest nowszym z dwóch muzeów, które oddają hołd pisarzowi. W latach trzydziestych Bułhakow mieszkał w mieszkaniu komunalnym (mieszkanie nr 50) na piątym piętrze budynku w stylu art deco w centrum Moskwy. Mieszkanie to jest obecnie udostępnione do zwiedzania, co daje dobre wyobrażenie o tym, jak wyglądało życie w "mieszkaniu komunalnym" w czasach radzieckich. Jeszcze na długo przed oficjalnym otwarciem, Bolszaja Sadowaja nr 10 stała się miejscem duchowej pielgrzymki dla wielu fanów Bułhakowa. Podróżnicy i moskwiczanie wchodzili do budynku, aby zobaczyć miejsce, które odegrało tak ważną rolę w jednej z najbardziej lubianych powieści rosyjskich. Zwyczajem stało się widywanie na klatce schodowej graffiti z cytatami z powieści, życzeniami na przyszłość i wyznaniami miłości na cześć Mistrza i jego Margarity.
Adres: Muzeum Michaiła Bułhakowa, ul. Bolszaja Sadowaja 10, apartament 50, +7 495 699 53

2. Stawy Patriarchalne"W godzinie gorącego wiosennego zachodu słońca na Stawach Patriarchalnych pojawiło się dwóch obywateli


.


Tak zaczyna się "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa. Stawy Patriarchalne znajdują się zaledwie kilka ulic od ulicy Sadowej, w pobliżu stacji metra Majakowskaja. Obecnie jest to zamożna dzielnica Moskwy, a "stawy" zmniejszyły się do jednego, otoczonego pięknymi budynkami i ławkami, gdzie miło jest odpocząć patrząc na wodę. W pobliżu stawów znajduje się znak "Zakaz rozmawiania z nieznajomymi", który nawiązuje do pierwszego rozdziału powieści. Bułhakow często bywał w tym miejscu i podobno pod cieniem drzew poznał swoją drugą i trzecią żonę. Jeśli chcesz coś przekąsić, wybierz się do Cafe Margarita, która czerpie inspirację z powieści. Staroświecki wystrój, domowa kuchnia rosyjska i muzyka na żywo w wykonaniu muzyków klasycznych sprawią, że wieczór będzie udany. Warto zarezerwować stolik z wyprzedzeniem.
Margarita Café, ul. Małaja Bronnaja 28, +7 495 699 65 343

.Margarita siedzi pod jedną z kremlowskich ścian z widokiem na Maneż

.

Rozważa kondukt pogrzebowy Berlioza i spotyka Azazello, demona, który potwierdza, że jej ukochany Mistrz wciąż żyje. Maneż jest uważany za jeden z najwspanialszych przykładów późnoklasycystycznej architektury w Moskwie. Zbudowany w 1817 roku, upamiętniał 5. rocznicę zwycięstwa nad Napoleonem. Manege był w tamtych czasach niezwykłym osiągnięciem, z ogromną halą z nadwieszonym dachem bez wewnętrznych podpór. W czasach sowieckich stał się depozytem i galerią sztuki Kremla. W 2004 roku pożar spowodował zawalenie się całego sufitu Maneżu, który został odbudowany i ponownie otwarty w 2005 roku.

4. Ogród AleksandrowskiOgród Aleksandrowskibył pierwszym publicznym ogrodem w Moskwie położonym wzdłuż zachodniej ściany Kremla

.

Jasne rabaty kwiatowe, imponujący widok na Kreml i pięknie ułożone ścieżki zapraszają do nieśpiesznych spacerów po centrum miasta. Usiądź na jednej z wielu ławek, a na pewno spotkasz niezwykłe postaci, tak jak Margarita.
Adres: Manege, Plac Manezhnaya 1, +7 495 645 92 775

.

Sparrow HillsThe apokaliptycznedenouement powieści odbywa się na Sparrow

Hills.

Mistrz i Margarita dołączają do Wolanda i jego świty, a imponująca wysokość Wróblowych Wzgórz czyni z nich idealny punkt widokowy, z którego można oglądać panoramę Moskwy. Nazwa Vorobyovy Gory pochodzi od wsi, która kiedyś tu stała. Obecnie jest to park miejski, który oferuje jeden z najlepszych widoków panoramicznych na miasto oraz długą promenadę dla pieszych, gdzie można wypożyczyć rowery i rolki.

6. Bolshoi Gnezdnikovsky Lane"Miłość wyskoczyła przed nami jak zabójca w alejce, uderzając nas oboje naraz

.

Piorun uderza jak fiński nóż.


Uważa się, że to właśnie tutaj Mistrz po raz pierwszy spotkał Marguerite. Warto zauważyć, że to właśnie tutaj, w domu Nirnsee (Bolszoj Gnezdnikowski 10), gdzie mieścił się moskiewski oddział gazety Nakanune, pracował Michaił Bułhakow.

7. Dom GribojedowaWpowieści dom Gribojedowa jest siedzibą "Massolitu", towarzystwa literackiego, na którego czele stoi Berlioz

.

Pierwsza wzmianka o domu pojawia się w nocy, gdy towarzystwo dowiaduje się o ścięciu nieszczęsnego Berlioza przez tramwaj. Chociaż dom Gribojedowa nie istnieje w rzeczywistości, został nazwany na cześć prawdziwej osoby, słynnego rosyjskiego dramaturga Aleksandra Siergiejewicza Gribojedowa (1795-1829). Dom Gribojedowa w powieści jest bardzo podobny pod względem estetycznym do Domu Herzena, w którym urodził się w 1812 roku i w którym w latach 20. odbywały się spotkania literackie. Bułhakow potraktował historię tego domu jako doskonały przykład szalejącej w epoce cyganerii, a w powieści pojawia się kilka ironicznych odniesień do szanowanych członków stowarzyszenia literackiego. Obecnie jest to muzeum, w którym można zwiedzić Dom Herzena i podziwiać wnętrza tej pięknej, starej rezydencji.
Adres: Sivtsev Vrazhek 27, +7 499 241 58 59.

Moskwa jest pełna zagadek i ciekawych miejsc w centrum starożytnego miasta, nawet dziś, gdy wiele starych budynków zostało zastąpionych przez betonowe i szklane drapacze chmur

.

Wertujcie książkę - a w ulicznym czarnym kocie zobaczycie nagle Behemotha z jego tryskającym humorem. Ale pamiętaj - nigdy, przenigdy nie rozmawiaj z nieznajomymi na Patriarchacie! A fani nie tylko chodzić, ale także czytać, polecamy wybór najlepszych książek z lipca.
Omów artykuł
  • Porady dla podróżników
Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • Komentarze