6 zachwycających podwodnych muzeów świata

image

6 uderzające podwodne muzea świata

Pomysły na podróż / Piękne miejsca

Czy lubisz najbardziej niezwykłe miejsca? A potem sprawdźcie piękno muzeów na dnie morza! Opowiadaliśmy Wam już o niesamowitych podwodnych miastach, najpiękniejszych miejscach na naszej planecie z surrealistycznymi krajobrazami. Dziś odkryj archeologiczne ruiny i współczesne dzieła sztuki, które można zobaczyć tylko w tych podwodnych muzeach.

1. Baia Underwater Park (Włochy)Większość ludzi słyszała o Pompejach, niesławnym rzymskim mieście niedaleko Neapolu. Ale niewiele osób wie o Baia, która była około trzy razy większa od Pompei. Podczas gdy Pompeje zostały zasypane popiołem wulkanicznym po potężnej erupcji wulkanu, Baia została opuszczona w VIII wieku, a następnie zalana. Dziś to niesamowite miasto może być dokładnie zbadane przez nurków i nurkujące osoby.

Zaledwie kilka kilometrów na północ od Neapolu (w pobliżu rybackiego miasteczka Pozzuoli) turyści mogą odwiedzić podwodny park Baia. Niegdyś luksusowy nadmorski kurort dla bogatych Rzymian, nawet kapryśny cesarz Kaligula lubił spędzać tu wolne dni od sprawowania władzy. Ponieważ Baia była uważana za miejsce odosobnienia dla klas wyższych, historycy nazywają ją starożytnym odpowiednikiem Las Vegas lub Beverly Hills. W pogodne i słoneczne letnie dni odwiedzający park mogą wybrać się na wycieczkę łodzią z przeszklonym dnem, aby zobaczyć ruiny starożytnej cywilizacji. Są też wycieczki z nurkowaniem, ale najlepszym doświadczeniem jest zanurzenie się w falach ze sprzętem do snorkelingu. Pod okiem lokalnego instruktora można pływać między marmurowymi rzeźbami i dotykać mozaikowych podłóg.

2. Herod's Harbour (Izrael)Powodem, dla którego ten zakątek Izraela nazywany jest Przystanią Heroda jest fakt, że Cezarea została zbudowana przez Heroda na ruinach starożytnego fenickiego miasta, które nazywało się Wieża Stratona. Josephus Flavius, romańsko-żydowski uczony, opisał budowę portu w Wojnach hebrajskich. Jest to wyjątkowe miejsce dla tych, którzy interesują się historią starożytności. Miasto Cezarea w Izraelu było centrum wielu wykopalisk w ciągu ostatniego półwiecza. W 2006 r. na terenie starej Cezarei (w pobliżu dolnego pałacu Heroda Wielkiego) otwarto tzw. "Port Heroda" - podwodne muzeum poświęcone jednemu z głównych portów Imperium Rzymskiego, który był używany do ok. 10 r. p.n.e.

Turystów czeka fascynująca wędrówka od wystawy do wystawy. Ciekawskim oczom podróżników ukaże się zrujnowana latarnia, oryginalne fundamenty, kotwice i postumenty. Na czterech oznakowanych szlakach wraku portu znajduje się 36 różnych punktów. Zwiedzający otrzymują również wodoodporną mapę. Jedna ścieżka jest dostępna dla snorkelerów, pozostałe są przeznaczone dla początkujących nurków.

3. Muzeum Podwodne w Cancun (Meksyk)Zapierające dech w piersiach muzeum w Cancun ma piękne słowo: MUSA, które jest skróconym skrótem pełnej nazwy tej instytucji. Museo Subacuático de Arte (MUSA) w dosłownym tłumaczeniu oznacza "Podwodne Muzeum Sztuki". Jeśli zbyt długo męczysz się z morzem, na pewno znajdziesz jedną z muz, która czeka, aby stworzyć obraz lub książkę o morzu. To podwodne muzeum sztuki współczesnej ma ponad 500 stałych rzeźb monumentalnych spoczywających w wodach otaczających Cancun (w obszarach Isla Mujeres i Punta Nizuc).

Celem organizatorów muzeum jest pokazanie interakcji pomiędzy sztuką i nauką oraz stworzenie struktury rafy do kolonizacji życia morskiego. Wszystkie dzieła sztuki są przymocowane do dna morskiego i wykonane ze specjalnych materiałów, które sprzyjają rozwojowi koralowców. I świetnie, bo koralowce to nie bibelot czy pamiątka dla turystów, ale ważny element w cyklu życia stworzeń morskich i oceanicznych. Zwiedzający mogą podziwiać sztukę podczas nurkowania, snorkelingu lub podczas wycieczek łodzią ze szklanym dnem. Ważną częścią programu MUSA jest odwrócenie uwagi przynajmniej części z 750 000 nurków (którzy przyjeżdżają na Półwysep Jukatan każdego roku) od naturalnych raf koralowych, które ciekawscy turyści bezlitośnie niszczą, odrywając kawałki koralowców na pamiątkę. Nawiasem mówiąc, jest to przestępstwo podlegające ściganiu. Za taki wybryk władze niektórych stanów mogą nałożyć wysoką grzywnę, a nawet zakazać ponownego wjazdu do kraju. Dlatego odradzamy niszczenie raf koralowych.

4. Muzeum Atlantyku na LanzaroteMuseo Atlántico Lanzarote (Podwodne Muzeum Atlántico Lanzarote) zostało otwarte nie tak dawno, bo w 2016 roku. Inspiracją do jego powstania było Museo, a dokładniej MUSA. Tak, tak, mówimy o wspomnianym już meksykańskim muzeum podwodnym. Jest to pierwsze nowoczesne muzeum podwodne w Europie (prawdziwe podwodne miasta nie były brane pod uwagę). Instalacje w muzeum zostały stworzone z ważną misją podnoszenia świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych. Kolejnym ważnym celem przy planowaniu muzeum było stworzenie nowego siedliska dla życia morskiego. Przy najbliższej okazji odwiedź to idealne miejsce do nurkowania, gdzie czeka na Ciebie instalacja 300 niezwykłych rzeźb.

5. Szlak wraków statków (USA
, Florida Keys)W USA jest wiele pięknych miejsc, ale jeśli lubisz wakacje nad morzem, Floryda jest idealnym miejscem na wyjazd. Zachwycające wyspy, nazywane Keys, są obowiązkowym punktem zwiedzania. Wśród lokalnych atrakcji znajduje się niesamowite podwodne muzeum urządzone w miejscach, gdzie znajdują się wraki statków. Niegdyś wspaniałe statki, których kapitanowie nie potrafili sterować, spoczywają teraz na piaszczystym dnie morza, dając schronienie wszelkim rybom i innym stworzeniom głębin.

6. Krymskie Muzeum Podwodne (Krym, przylądek Tarkhankut)Tak, tak, dobrze przeczytaliście - na Krymie też jest podwodne muzeum, choć nawet nie wszyscy miejscowi o nim słyszeli (a tym bardziej go nie odwiedzili). Muzeum, zwane Aleją Przodowników, stało się prawdziwym "cmentarzem" pomników. Patrząc na zastygłe w kamieniu twarze władców, spoczywających na piaszczystym dnie, odczuwa się dotkliwie, jak bezlitosny dla nas, ludzi, jest czas. Jak natura bierze swój bieg i wymazuje ludzkie czyny, przykrywając je wodą i piaskiem. Ogólnie rzecz biorąc, jest bardzo klimatycznie. Szkoda, że ryby z Morza Czarnego nie są tak malownicze jak na Florydzie. W przeciwnym razie nie brakowałoby turystów.

Nawet jeśli nie masz uprawnień do nurkowania, możesz podziwiać piękno tych malowniczych miejsc. Większość z nich można również zobaczyć podczas nurkowania z rurką lub wycieczek łodzią ze szklanym dnem. Oczywiście, najpierw trzeba będzie poczekać, aż zakończą się ostatnie kwarantanny.

Ale nie rozpaczaj, jeśli nie masz szansy na podróż w najbliższym czasie. Nagrania z wielu podwodnych muzeów można znaleźć na Youtube.

Autor: Mira Kirowa Omów artykuł
  • Porady dla podróżnych
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn
  • Czytaj także
  • Comments Off on