4 najpiękniejsze nabrzeża na świecie

image

4 najpiękniejsze promenady na świecie

Pomysły na podróże /... Piękne miejsca Nie każdy lubi wylegiwać się na plaży w palącym słońcu. Zupełnie innym doświadczeniem jest spacer w upalne popołudnie nad rzeką, podziwianie fal, obserwowanie mieszkańców wodnego żywiołu i słuchanie szumu wody uderzającej o brzeg. Dziś przyglądamy się niektórym z najbardziej znanych i najpiękniejszych nadbrzeży.

Nowy JorkGdy

buduje się duże miasto, większość obszarów jest zbyt oddalona od zbiorników wodnych. Tak też było w przypadku tego megalopolis. Przez długi czas sytuacja nie ulegała zmianie. Dopiero w 2011 r. zgłoszono projekt upiększenia nabrzeża o długości 520 km. Ten plan został opracowany z myślą o perspektywie długoterminowej. Zgodnie z przedstawionym projektem linia nabrzeża, rozpoczynająca się na Manhattanie, ma zostać poszerzona, plaże udekorowane, a kanalizacja burzowa zmodernizowana. Po zakończeniu prac nabrzeże powinno stać się publicznie dostępnym obszarem nadmorskim.


HamburgNiegdyś

obszar portowy został przekształcony w atrakcję turystyczną. Na obszarze 157 hektarów znajdują się obecnie nowe budowle zaprojektowane przez współczesnych architektów oraz pole piknikowe. W przeszłości port HafenCity był portem z wieloma kanałami. Dziś zarówno mieszkańcy, jak i turyści mogą cieszyć się swoim towarzystwem przy grillu lub popijać kawę w przytulnym lokalu, podczas gdy reszta miasta spieszy się do pracy.


Architekci

i planiści miejscy zaproponowali niekonwencjonalne rozwiązanie: zmniejszenie liczby pasów ruchu w obszarze nabrzeża i skupienie się na poszerzeniu strefy dla pieszych o ścieżkę rowerową, place zabaw, przestrzeń dla artystów i sprzedawców ulicznych oraz inne elementy. Ich sugestia nie pozostała bez echa i została wprowadzona w życie. Obecnie część jezdni przylegająca do nabrzeża stała się drogą dwujezdniową, a linia nabrzeża została przekształcona w luksusową promenadę dla pieszych.


Barcelona Jeszcze

niedawno, bo w latach 90. ubiegłego wieku, mieszkańcy nie mieli okazji podziwiać morskiego krajobrazu. Na przeszkodzie stały budynki portowe, tory kolejowe i sprzęt do konserwacji. Wszystko to zmieniło się diametralnie w 1992 r., kiedy Barcelona była gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Dzięki temu wydarzeniu port został przeniesiony w inne miejsce. Linia brzegowa została oczyszczona i zagospodarowana. Obecnie posiada nowoczesną infrastrukturę (hotele, centra handlowe i biznesowe, kawiarnie i restauracje), a jego teren jest zagospodarowany zielenią. Ku uciesze mieszkańców i turystów stworzono plaże miejskie i zagospodarowaną strefę dla pieszych.Spacer promenadą jest zawsze relaksujący i uspokajający. Jeśli nie masz możliwości podziwiania miejscowego wybrzeża, wybierz się do największych miast Europy i ciesz się ich widokiem i atmosferą.
Omów artykuł
  • Wskazówki dla podróżujących
Powiadom znajomych: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze