25 najlepszych miejsc w Europie Wschodniej na niedrogie wakacje

image

25 najlepszych miejsc w Europie Wschodniej na niedrogie wakacje

Travel ideas/. Europa Paryż, Rzym i Londyn są na ustach wszystkich. Miliony podróżników odwiedzają te miasta każdego roku, a jeszcze więcej planuje tam wakacje. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na spacer po Montmartre czy wykupienie wycieczki do Katedry św. Piotra. Brak pieniędzy nie jest powodem, by rezygnować z marzeń o korzystaniu z uroków zagranicznych miast. Proponuję Wam wybór 25 niesamowicie pięknych miejsc, w których można spędzić wakacje za same grosze. I wszystkie są blisko!
1.

Bukareszt, RumuniaBukareszt

, stolica Rumunii, to nowoczesne, dynamiczne miasto o bogatej historii. Od 1900 roku nosi przydomek "Małego Paryża". Rzeczywiście, układ ulic i architektura przypominają najbardziej romantyczne miejsce na ziemi. W głębi zacienionych alejek ukryte są kameralne kawiarenki, podążaj za zapachem świeżych wypieków, a na pewno się na nie natkniesz. Tutaj place są wybrukowane kostką brukową i otoczone starożytnymi budynkami. Najważniejsze miejsca to Pałac Parlamentu, Uniwersytet Bukaresztański i Narodowe Muzeum Historii.


2.

Sibiu, RumuniaSibiu

to małe miasteczko położone w sercu Transylwanii, najbardziej mistycznego i legendarnego regionu Rumunii. Zostaniesz uderzony do rdzenia przez jego średniowieczny urok, zapierającą dech w piersiach scenerię i ciekawe krajobrazy. Uważaj, obfitość i różnorodność pysznych potraw oferowanych w lokalnych restauracjach może sprawić, że przybędzie Ci dziesięć kilogramów. Polecaliśmy Wam już wizytę w Sybinie, ale warto byłoby wspomnieć o niej jeszcze raz.


3

. Bratysława, Słowacja Brat

ysława od dawna kojarzy mi się z filmem "Eurotour". Na wzmiankę o stolicy Słowacji wyczarowywała przerażające obrazy (pies z ręką w pysku, rozwalone budynki i ścieki wylewające się z okien), a w uszach brzmiały natarczywe dźwięki "Rise Up, Huge Country". Tak było przed podróżą do tego wspaniałego miejsca. Jakże mylili się komediopisarze! Zamiast postapokaliptycznej scenerii, zobaczyłem piękne europejskie miasto. Odwiedź Zamek Bratysławski, Kompleks Pamięci Slavin i Zamek Devin. Najlepszy czas na zobaczenie lokalnych zabytków to okres świąt Bożego Narodzenia. Dodatkowo w tym okresie na głównym placu otwiera się tradycyjny targ, oferujący pamiątki dla całej rodziny.


4.

Nida, LitwaUrocza

wioska rybacka Nida została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Oferuje urocze domki w jasnych kolorach w wiecznie zielonych lasach sosnowych, rozrzuconych jak grzyby po deszczu. Jeśli chcesz cieszyć się całkowitą ciszą i spokojem w środku chronionego obszaru z lazurową wodą i piaszczystymi mierzejami, to witaj na Litwie.


5

. Skopje, MacedoniaSkopje jest prawdopodobnie

jedną z najbardziej niezwykłych stolic w Europie. Ściśle splatają się w niej kultury chrześcijańska i islamska. Meczety współistnieją z kościołami katolickimi i prawosławnymi, a ludzie wszystkich wyznań żyją obok siebie w pokoju i harmonii. Przyjazna atmosfera ogarnia Cię od momentu wylądowania na lotnisku. Miejscowi często zbierają się w parkach, organizując turnieje szachowe i gry na świeżym powietrzu. Z przyjemnością dotrzymają Ci towarzystwa i poczęstują piwem w pobliskim barze. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem do Twierdzy Kale, na Stare Miasto i Kamienny Most.


6.

Dubrownik, ChorwacjaDubrownik

jest słusznie uważany za najjaśniejszą gwiazdę w koronie Chorwacji. Budzące respekt fortece starej części miasta są oświetlone przez iskrzący blask morza. Jest to jedno z najbardziej fascynujących miast Europy Wschodniej. W 1979 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa. Dubrownik szczyci się imponującą architekturą - śnieżnobiałe kościoły z miedzianymi kopułami, zieleniejące z wiekiem, zadbane domy z czerwoną dachówką i budynki muzealne z akcentami rzymskiej klasyki architektonicznej. Żadna wycieczka nie byłaby kompletna bez spaceru wzdłuż murów miejskich. Warto wybrać się na wycieczkę kolejką linową z centrum miasta na szczyt pobliskiej góry z widokiem na Adriatyk.


7

. Split, Chorwacja

Split to drugie co do wielkości miasto Chorwacji, położone na wschodnim wybrzeżu Adriatyku w pobliżu słynnego Pałacu Cesarza Dioklecjana. Imponujący zabytek, który przetrwał od czasów rzymskich, został wpisany na listę światowego dziedzictwa. Chciałabym zwrócić uwagę na niesamowity krajobraz. Ciemnoszare klify dodają dramatyzmu jasnemu krajobrazowi kurortu. Przecinają błękit nieba i morza, sprawiając, że ogólny obraz jest kompletny. Miasteczko to tętniący życiem labirynt wypełniony ludźmi stołującymi się w restauracjach lub spacerującymi po ulicach. Piesza wycieczka to najlepszy sposób, aby zobaczyć wszystkie zabytki. Polecam odwiedzenie plaży Bacvice i wynajęcie łodzi, aby kompleksowo zwiedzić nadmorskie tereny.


8

. Wyspa Mljet, ChorwacjaChorwackie

wyspy to w większości skaliste formacje, ledwo pokryte roślinnością. Mljet wyróżnia się na tym tle. Jest to najbardziej zielona wyspa kraju. Znajdują się na niej gęste lasy śródziemnomorskie, przeplatane zadbanymi winnicami i gajami oliwnymi. Północna część wyspy znajduje się w Parku Narodowym Mljet. Słone jeziora i dziewicza roślinność tworzą tu istny raj na ziemi. Odwiedź zatokę Polac i przespaceruj się po zachowanej rzymskiej bazylice z V wieku, a następnie zjedz lunch w Konoba Ankora, doskonałej nadmorskiej restauracji.


9

. Stare Ochrei, Mołdawia

W czasach wczesnego chrześcijaństwa na klasztory nakładano surowe wymagania. Miejsce na budowę klasztoru było wybierane według całej listy kryteriów. Ludzie, którzy postanowili poświęcić swoje życie służbie Bogu, musieli ograniczyć do minimum kontakt ze światem zewnętrznym. Stare Ochrei było idealnym miejscem na założenie klasztorów. W wapiennych skałach stosunkowo łatwo jest wyciąć cele, żyzna gleba Mołdawii umożliwia zorganizowanie autonomicznej działalności gospodarczej, a niedostępność pozwala nie martwić się o przenikanie brudów z zewnątrz. Dziś kompleks klasztorny jest otwarty dla turystów, na jego terenie znajduje się muzeum etnograficzne, a po wcześniejszym zgłoszeniu można wziąć udział w wykopaliskach.


10. Belgrad, SerbiaCzerwony

i gorący Belgrad powstał z popiołów jak feniks. Nieposkromiona chęć odrodzenia się serbskiej stolicy doprowadziła do chaotycznej mieszanki futurystycznych arcydzieł sztuki nowoczesnej i starych reliktów pozostawionych jako pamiątki po dawnych czasach świetności. Doskonałym przykładem jest twierdza Kalemegdan, ściśle związana z najkrwawszymi wydarzeniami w historii państwa serbskiego. I choć ponury gmach otoczony jest z każdej strony przez rozrywkę, to wciąż nosi znamiona ogromnej tęsknoty. Wybierz się na wycieczkę po belgradzkich lochach i odkryj wszystkie mroczne sekrety miasta.


Czytaj więcej Powiedz znajomym: Subskrybuj magazyn:
  • Czytaj także.
  • Komentarz