15 powodów, dla których warto pojechać do Kazachstanu

image

15 powodów, dla których warto pojechać do Kazachstanu

Pomysły na podróże Piękne miejsca

Każdy kraj na świecie ma w sobie coś niesamowitego, a Kazachstan nie jest tu wyjątkiem. Stworzyliśmy listę 15 powodów, dla których warto odwiedzić tę krainę. Wybierz się w podróż do fascynującego Kazachstanu! Przecież warto tu przyjechać, aby...

1.

Kiedy

byłeś

dzieckiem, marzyłeś o zostaniu astronautą, a może nadal marzysz o podróżach na odległe planety? Z pewnością trzeba odwiedzić Bajkonur! Jest to pierwsze (i obecnie największe) kosmiczne stanowisko startowe na Ziemi, zbudowane w czerwcu 1955 roku. Tutaj wystrzelono statki kosmiczne "Wostok-1" i "Wostok-6", na których Jurij Gagarin i Walentina Tereszkowa odbyli swoje pamiętne loty. Trudno wyrazić, jak ważny jest Bajkonur dla rozwoju nauki.


2. Ciesz się muzyką wiatru

Kazachstan urzeka pięknem swojej przyrody, tworząc zadziwiające dzieła. Jednym z nich jest niezwykły "śpiewający" barkhan. Piaskowe wzgórze zyskało swoją nazwę dzięki wyjątkowej właściwości: wraz z nadejściem suchej pogody wydobywa się z niego melodyjny dźwięk, przypominający grę na organach. To niesamowite zjawisko było spowodowane wiatrami stepowymi. Położony na terenie Parku Narodowego Ałtyn-Emel, w dolinie rzeki Ili (kilka godzin jazdy samochodem od Ałma-Aty). Z jego szczytu rozciąga się wspaniały widok na okolicę, a urodą ten barkhan nie ustępuje swoim afrykańskim odpowiednikom.


3. Odwiedź główne zoo w krajuPrzebywając

w dawnej stolicy Kazachstanu, koniecznie odwiedź zoo w Ałma-Acie. Kilka lat temu znalazło się ono w centrum skandali (spowodowanych opłakanym stanem zwierząt) i znalazło się na skraju zamknięcia. Na szczęście starą kadrę kierowniczą zastąpili nowi ludzie, którzy z pasją zajmują się zwierzętami. Przywrócili zoo do życia i nadal z przyjemnością się je odwiedza, prezentując piękne stworzenia. Można tu podziwiać przedstawicieli kazachskiej fauny stepowej oraz egzotyczne zwierzęta: żyrafy, lwy, żółwie, tygrysy itp. Łącznie w pawilonach mieszka około 500 gatunków zwierząt, z których wiele znajduje się w Czerwonej Księdze. Spacer po zoo dostarczy wielu wrażeń!


4.

Łyżwy na

najwyższym na świecie lodowisku Ten

kompleks

sportowy

znajduje się na wysokości 1691 m n.p.m., w wąwozie Medeu. Popularne centrum turystyczne ma wyjątkową konstrukcję - jest to najwyżej położone lodowisko na świecie. Jakość lodu jest doskonała, ponieważ do jego produkcji używa się najczystszej górskiej wody. Kolosalne rozmiary lodowiska robią nie mniejsze wrażenie niż wspaniała sceneria - Medeu jest otoczone malowniczymi lasami i górami. Jest to idealne miejsce dla miłośników zimowego wypoczynku.


5. Poczuj się jak Guliwer w krainie Liliputów

Chcesz zobaczyć wszystkie miejsca w Kazachstanie, ale brakuje Ci czasu? Władze Astany wymyśliły rozwiązanie dla zabieganych turystów i obecnie w mieście znajduje się niezwykłe miejsce, znane jako"Mapa Kazachstanu". "Atameken to park na świeżym powietrzu, w którym można zobaczyć miniaturowe obiekty kulturalne kraju. Nazwa kompleksu memorialnego jest zaskakująco symboliczna i tłumaczy się na język rosyjski jako "ziemia przodków". Tutaj, niczym Guliwer, znajdziesz się w krainie Liliputów, podziwiając widoki z góry.


6.

Dwieście kilometrów na wschód od Ałma-Aty rozciąga się Park Narodowy Kanionu Charyńskiego, który przyciąga wielu podróżnych. Wysokość gór sięga tu miejscami setek metrów, a w głębi kanionu znajduje się gaj reliktowych jesionów sogdyjskich, naprawdę rzadkiej urody, podobnych do tych, które można zobaczyć tylko w Ameryce Północnej. Turyści i mieszkańcy przyjeżdżają tu, aby spacerować po słonecznych dolinach i kąpać się w orzeźwiających wodach jezior. Miejsca są kolorowe i zróżnicowane; niektóre części kanionu przypominają Egipt, a inne Tybet.


7. Odkryj mistyczną istotę sufizmu

W południowej części Kazachstanu (Turkmenistan) znajduje się niezwykłe muzeum-rezerwat o nazwie Khazret Sultan. Najważniejszym punktem tego centrum kultury jest mauzoleum Khojy Ahmeta Yasawiego, ezoterycznego wyznawcy sufizmu. Ironią losu jest to, że pod dachem ostatniego miejsca spoczynku sufickiego poety znajdowało się kiedyś muzeum antyreligijne. Budynek mauzoleum jest wyjątkowo piękny: ściany (ozdobione misternymi freskami) są zwieńczone masywnymi kopułami w kolorze bezchmurnego nieba. Atmosfera jest wręcz niewyrażalna.


8.

Wśród atrakcji przyrodniczych Kazachstanu na szczególną uwagę zasługuje jezioro Kaindy, które przyciąga wzrok

zatopionym

w nim lasem. Woda w jeziorze jest czysta, ale dość zimna, co nie przeszkadza wielu turystom przyjeżdżać tu na niezapomniane nurkowanie. Korony zatopionych drzew wciąż można zobaczyć na tafli jeziora, a miejscowi nazywają je poetycko Strażnikami. Piękny spektakl czeka na tych, którzy zanurzą się w krystalicznie czystych falach Kaindy, której podwodny świat przypomina surrealistyczne sceny z filmów science fiction.


9. Znajdź Europę w sercu Azji

Nie musisz podróżować do Europy, jeśli podziwiasz styl architektoniczny średniowiecza. W Karagandzie znajduje się niezwykłe sanktuarium katolickie - katedra Matki Boskiej Fatimskiej - przypominające swoje odpowiedniki we Włoszech, Hiszpanii i Francji. Budowę rozpoczęto w 2004 r., a za pierwowzór posłużyła katedra w Kolonii (Niemcy). Oczywiście rozmiary budowli są znacznie skromniejsze niż słynnych na całym świecie świątyń, ale jej wnętrze i wygląd zewnętrzny są równie piękne.


10. Podziwiać dziewiczą przyrodę

W 1985 r. w obwodzie pawłogradzkim otwarto Bielański Park Narodowy, który ma niezwykłą wartość dla zachowania fauny i flory ziemi kazachskiej. Bezkresne przestrzenie są domem dla wielu unikalnych ptaków i zwierząt, a także rzadkich gatunków drzew. Teren parku jest zróżnicowany: są tu łąki, stepy, lasy, klify i wspaniałe zbiorniki wodne. Spacer po Bayanaul będzie wspaniałą rozrywką dla wszystkich miłośników przyrody.


11.

Zanurz się

w jednym z największych jezior na świecie

Za kolejny fenomen Kazachstanu uważa się niezwykłe jezioro Bałkasz. Obszar wodny podzielony jest cieśniną, co powoduje, że skład wody jest różny w różnych częściach Bałkanu. W jednej części woda jest słona, a w drugiej słodka! Balkhash zajmuje 14. miejsce na liście największych jezior świata i jest otoczony stepami, piaszczystymi pustyniami i górami. Niezwykła sceneria jeziora nie pozostawi nikogo obojętnym.


12. Na

północ od Ałma-Aty (w pobliżu rzeki Ili) znajduje się trasa Tamgały Tas, słynąca z unikalnych petroglifów. Na kamieniach wyryte są wizerunki Buddy, dzięki którym Tamgaly Tas jest uznawany za świątynię buddyjską pod gołym niebem. Można tu również zobaczyć starożytne pisma wyryte na skałach setki wieków temu.


13. Spacer po dnie morza

Czy słyszałeś powiedzenie "wielbłąd jest okrętem pustyni"? Na Dużym Morzu Aralskim można spotkać karawany wielbłądów wędrujących wokół statków. Wcześniej znajdowało się tu żeglowne Morze Aralskie, które później wyschło, co kardynalnie zmieniło wygląd tego miejsca. Zardzewiałe, zniszczone szkunery (niegdyś huczące na falach) wbijają się z powrotem w piaski, a ich widok zapiera dech w piersiach.


14.

Spełnij

życzenie w Smoczej Jaskini

W pobliżu Chikment miłośnicy speleologii znajdą ogromną jaskinię Ak-Mechet. Wszyscy, którym zdarzyło się go odwiedzić, podziwiają skalę Ak-Mosqueh: jego długość przekracza 250 metrów, szerokość - ponad 60 metrów, a wysokość sklepień w niektórych miejscach dochodzi do 25 metrów! Z jaskinią wiąże się wiele historii. Według jednej z legend służył jako schronienie dla latającego smoka. Najbardziej charakterystyczną cechą jaskini są tajemnicze piramidy, które wywodzą się ze starej ludowej legendy. Jeśli chcesz, aby Twoje życzenie się spełniło, udaj się do świętej jaskini i zbuduj piramidę z kamieni.


15. Zobacz Astanę z lotu ptaka

Baiterek - górujący w centrum Astany pomnik, który stał się wizytówką stolicy Kazachstanu. Budowa tej kolosalnej konstrukcji (wysokość 97 metrów) trwała 6 lat i zakończyła się latem 2002 roku. Pomnik jest pełen symboliki i poświęcony przeniesieniu stolicy z Ałma-Aty do Astany. Projekt Baytarek przypomina gigantyczne drzewo z koroną w kształcie złotego słońca. Szczególnie pięknie wygląda w nocy, kiedy konstrukcja jest oświetlona kolorowymi światłami. Na szczycie pomnika znajduje się taras widokowy, z którego roztacza się wspaniały widok na miasto.Kazachstan jest niesamowity i potrafi dostarczyć podróżnikom niezapomnianych wrażeń. Niech znajomość z tym wspaniałym krajem będzie pogodna i pozostawi niezapomniane wrażenia. Może miałeś już okazję odwiedzić Kazachstan? Opowiedz nam o powodach, dla których chcesz wrócić!
Autor: Mira Kirova Omów artykuł
  • Wskazówki dla podróżnych
Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
  • Czytaj także
  • Comments Off on