10 najlepszych kurortów na Krymie

image

10 najlepszych kurortów na Krymie

Pomysły na podróże /. Piękne miejsca Przeciętny Rosjanin, zapytany o to, gdzie pojechałby na wakacje, prawdopodobnie wymieni Krym. Odpowiednie koszty, nie trzeba przekraczać granicy i łamać sobie głowy nad dokumentami, rozwinięta infrastruktura kurortów, niesamowita przyroda i klimat, wiele miast i powiatów ma też starożytną historię. Ma naprawdę wszystko, czego potrzeba do dobrego wypoczynku: morze, góry i doskonałe plaże. Jedynym problemem jest to, gdzie się udać i gdzie polecieć. Jak do rzeczy wszystko Crimea jest ogromnym turystycznym pasem, kazda miejscowość jest gotowa powitać ciebie, ale nie każdy kurort jest specyficzny dla sumy jego wszystkich zasług. Stworzyliśmy listę najlepszych miejsc na Krymie, których powinieneś szukać.
Półwysep jest też wygodny, bo łatwo tu dojechać. Główne lotnisko znajdujące się w Simferopolu zostało odnowione i zmodernizowane. Co więcej, bilety lotnicze można kupić za minimalną cenę, a wybór najlepszego hotelu na Krymie nie jest taki trudny. Z Simferopola są prawie dwudziestoczterogodzinne przewozy wahadłowe i transport publiczny w prawie wszystkich kierunkach.


1. JałtaTam

nie ma nawet miasta, ale cały region, który stał się ogromnym obszarem wypoczynkowym. Najbardziej godne polecenia jest tutaj zwiedzanie samej Jałty, ponieważ jest to bardzo stare miasto, które posiada mnóstwo zabytków. Jałta była znana w czasach carskiej Rosji ze względu na unikalne i piękne krajobrazy, leczniczy klimat i czyste morze. Jałta to jedna z najczęściej odwiedzanych twierdz i pałaców tamtych czasów: Jaskółcze Gniazdo, Pałace Jusupowskiego i Woroncowskiego. W Jałcie jedź nawet poza sezonem, na przykład w święta majowe, tylko po to, by odwiedzić słynne ogrody i parki, podziwiać architekturę i zwiedzać muzea. Znajdziecie tu również winiarnię Massandra, gdzie odbywa się stała degustacja, oraz wodospady (m.in. słynny Uchan-su).

Wszystko w tym mieście jest stworzone dla wygody, więc ten ośrodek jest odpowiedni dla osób, które cenią sobie komfort i każdy szczegół. Przykładowo, pomimo tego, że plaże miejskie w sezonie są dosłownie przepełnione, to wzdłuż wybrzeża znajdują się strefy płatne, gdzie ludzi jest wielokrotnie mniej (nie mówiąc już o prywatnych i strzeżonych plażach z hoteli i ośrodków wypoczynkowych). Przy okazji, jeden z najbardziej niezwykłych i popularnych hoteli Krymu - "Villa Elena" znajduje się dokładnie tutaj.

1/52. KoktebelHistorycznie tak się złożyło, że Koktebel to w pewnym sensie arystokratyczny i wytworny kurort. Wystarczy odwiedzić tu choć raz, by zrozumieć dlaczego. W minionym stuleciu zatrzymywało się tu wielu pisarzy, artystów, postaci kultury - łagodny klimat wybrzeża uważany jest za leczniczy. Niskie góry i czyste morze - oto przyrzeczenie poprawy. Koktebel kochali Bułhakow, Gorki, Aleksy Tołstoj, Czechow, Bunin, Briusow; mieszkał tu Wołoszyn, a teraz można zwiedzić jego dom-muzeum. Teraz w miejscowości słyną z produkcji win, które są znane daleko poza granicami kraju, więc miłośnicy tego napoju tutaj jest prawdziwy raj.

Obecnie Koktebel jest centrum życia młodzieżowego. Ze względu na klimat i przyrodę stale odbywają się tu najbardziej masowe plenery i festiwale. Szczególnie znane są wszelkiego rodzaju koncerty jazzowe, nie na darmo miejscowość nazywana jest kolebką tego stylu muzycznego.

Jeśli chodzi o geografię, Koktebel jest również bogiem. Nie wysokie góry doskonale nadają się na spacery (ten jeden tylko rezerwat Karadag), osada rozciąga się wzdłuż morza, tworząc naturalne nabrzeże. Do dyspozycji turystów jest szeroki wybór plaż żwirowych i piaszczystych. Morze jest czyste i ciepłe dzięki naturalnej zatoce.

1/53. Feodozja to kolejne starożytne miasto na terenie półwyspu. Kurort Feodosia przyciąga latem wielu turystów. A przecież ruiny i zgliszcza zamków i twierdz są rozrzucone po całej okolicy malowniczo i licznie. Historycy datują miasto na VI. p.n.e. Tutaj przez całe lato można wędrować po wzgórzach i zamkach, zniszczonych murach i jaskiniach. Teodozja to nadmorski kurort, który przyciąga turystów swoją infrastrukturą i plażami o długości ponad 15 kilometrów. W mieście znajdują się restauracje i kawiarnie, park rozrywki, delfinarium, stare świątynie i muzea. Na przykład galeria obrazów z ogromną kolekcją obrazów Aivazovskiego lub Zielone Muzeum.

Podobnie jak Koktebel, Feodosia ma regularny harmonogram festiwali, a wycieczki najlepszych lokalnych gwiazd muzyki są stałym elementem sezonu. Wybierając się wieczorem do klubu, można łatwo złapać topowy zespół. Podobnie jak wiele dużych miast nadmorskich, Feodozja ma rozwinięty "pas" przedmieść, gdzie zamieszkanie kosztuje wielokrotnie taniej, niż w centrum.

1/54. Kercz to nie tylko miasto kurortowe, ale także ważny strategicznie port. Dlatego Kercz jest tak rozwiniętym miastem. Infrastruktura jest tu bardzo zróżnicowana. Ponadto Półwysep Kerczeński jest obmywany przez dwa morza jednocześnie: Morze Czarne i Morze Azowskie. Wyobraź sobie, że przez jeden dzień możesz kąpać się w dwóch morzach jednocześnie. W mieście nie ma tak wielu naprawdę dobrych plaż - są głównie porty i wały. Natomiast na przedmieściach znajdziemy ogromną ilość pensjonatów, hoteli oraz osób prywatnych wynajmujących pokoje. Stąd do morza jest bliżej, jest ono czystsze i bardziej urozmaicone w plaże.

W pobliżu Kerczu znajdują się starożytne katakumby, które są otwarte dla turystów. Całkiem ciekawie jest wędrować po mrocznych lochach, oczywiście z przewodnikiem. Jak w wielu nadmorskich miejscowościach, na Półwyspie Kerczeńskim znajdują się zarówno ruiny starożytnych twierdz, jak i muzea poświęcone średniowiecznym bitwom toczonym w okolicy. Można odwiedzić górę Mitrydates, na którą może się wspiąć nawet nowicjusz. Tutaj znajduje się obelisk Chwały oraz zachwycający widok na miasto i morze.

1/55. AłusztaAłuszta jest otoczona ze wszystkich stron górami, ze względu na morze i zamknięty teren, gdzie nie przenikają silne wiatry, zawsze jest zdrowe powietrze. Cicha Przystań słynie z uzdrowisk, a najlepiej nadaje się dla osób z problemami z płucami i ogólnie z układem oddechowym. Ale jako kurort Ałuszta też jest piękna. Różnorodność żwirowych i piaszczystych plaż, przyjemne góry do spacerowania, czyste morze - czego jeszcze potrzeba do wspaniałego urlopu?

Dla programu kulturalnego znajdziesz dużą ilość restauracji i klubów, zabytków przyrodniczych i historycznych. Jedno z największych delfinariów na Krymie znajduje się w Ałuszcie. Można wspiąć się na górę Kastel, gdzie zachowała się starożytna twierdza, zejść do mistycznej Doliny Ducha, podziwiać widoki wodospadu Dzhur-Jur. Swoją drogą, lokalny klimat to nie tylko czynnik leczniczy, ale także unikalny rezerwat lasów bukowych.

1/56. Foros to mała wioska Foros to najbardziej wysunięty na południe punkt Krymu. Jest bardzo ciepło, dlatego prawie nie ma złej pogody, a sezon na aksamitki trwa do początku listopada. Faktycznie Foros nie jest tak rozreklamowany jak Jałta czy Koktebel, ale i tak można się tu dostać. Jest uważany za elitarny kurort ze względu na swoją unikalną geografię.

Foros jest otoczony skałami, ale nie tak małymi jak w Ałuszcie. Są to ogromne góry, które tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz. Są tu świątynie, punkty widokowe, restauracje i hotele. Plaże są drobno żwirowe, a woda czysta ze względu na brak portów i dużych miast w pobliżu. W okolicy mieszkał kiedyś Gorki, a potem Gorbaczow. Również Foros słynie z ogromnego dwustuletniego parku, w którym gromadzone są rzadkie rośliny z całego świata. Symbolem Foros jest kościół Foros na szczycie góry, który zdaje się unosić nad morzem i do którego prowadzi kręta serpentyna.

1/57. GurzufGurzuf jest dobrze znany turystom. Miasto położone jest na skalistym terenie, więc hotele i restauracje znajdują się na różnych poziomach, a do tego jest tu mnóstwo rozgałęzionych i pokrętnych ścieżek, które prowadzą w dół do morza. Jednak te niedogodności nie mogą się równać z pięknym widokiem na miasto zza skał. Nie na próżno Czechow, Repin, Chaliapin, Korowin mieszkali tu i odpoczywali. W samym centrum na genueńskiej skale znajdują się ruiny starożytnej fortecy.

Mimo dobrze rozwiniętej infrastruktury kulturalnej, nie można powiedzieć, że Gurzuf jest pełen życia klubowego. To nie jest miejsce imprezowe, tutaj jadą rodziny na spokojny wypoczynek w odległości od Jałty (10 kilometrów). Kolejną cechą, która przyciąga turystów do Gurzuf jest dno morskie. Obszar ten słynie z podwodnych widoków, rzadkich ryb i roślin. Stąd co roku przyjeżdżają tu turyści, którzy chcą doskonale nurkować. Przy okazji, Gurzuf to najwyższy punkt Krymu - góra Roman-Kosz.

1/58. Evpatoria to jeden z najbardziej znanych i starych kurortów Krymu. Ludzie osiedlili się w Evpatorii już w VI wieku p.n.e. Czas mijał, miasto się rozrastało. W czasach radzieckich wraz z pobliskimi Sakami stał się głównym ośrodkiem zdrowia na półwyspie. Do tej pory istnieje duża liczba sanatoriów i obozów zdrowotnych dla dzieci. Szczególnie sławny jest leczniczy brud Evpatorii, zdolny zarówno po prostu do poprawy stanu skóry, jak i do leczenia niektórych chorób aparatu ruchu.

Miasto podzielone jest na nową i starą część. Ostatni szczególnie przyciąga turystów. Oczywiście, kto odmówi sobie spaceru po wąskich, zabytkowych uliczkach, przejażdżki zabytkowym tramwajem, spaceru wzdłuż pięknego nabrzeża (około 14 kilometrów). Yevpatoria to idealne miejsce na wakacje z dziećmi. Płytkie i piaszczyste plaże, ciepła woda, rozwinięta infrastruktura z ogromnym parkiem wodnym i delfinarium.

1/59. SudakTen kurort jest zasłużenie uważany za jeden z najbardziej słonecznych i gorących na Krymie. Ze względu na położenie geograficzne i ukształtowanie terenu, deszcz pada bardzo rzadko. Osobliwością Sudaku jest fakt, że można się tu dostać tylko krętymi serpentynami, które są widokiem samym w sobie. A samo miasto jak schodzi zboczem do morza, tak wygląda malowniczo.

Sudak - kurort, gdzie cała plaża z piasku kwarcowego, co jest uważane za niesamowicie korzystne dla wczasowiczów. Mały Sudak odstaje od większych kurortów - w zasadzie jest to małe miasteczko położone w zatoce. Wszystko to sprawia, że teren ten jest niemalże rezerwatem przyrody na świeżym powietrzu - występuje tu ponad sto gatunków ryb i ptaków. Obowiązkowym punktem programu jest położona na wzgórzu XI-wieczna twierdza genueńska. Z niego otwiera się oszałamiający widok na zatokę. Sudak bardziej i zielone miasto, jest tu mnóstwo parków, alejek spacerowych, pensjonatów, pochowanych wśród drzew, jest też rezerwat rzadkich iglaków.

1/510. Novy SvitKurort Novy Svit kończy nasz przegląd niesamowicie piękną, ale stosunkowo mało znaną wśród turystów miejscowością. Znajduje się zaledwie 5 kilometrów od Sudaku i jest małą wioską, która bardziej przypomina wieś. Przyciąga jednak nie ze względu na swoją wielkość, ale na piękno otaczającej go przyrody. Miejscowość położona jest w malowniczej zatoce otoczonej klifami i wzgórzami. Wystarczy zobaczyć zdjęcie, aby zrozumieć wszystko bez słów. Nie dziwi więc fakt, że kręcono tu takie filmy jak "Człowiek płaza" czy "Wyspa skarbów".

Kurort Novy Svit składa się z trzech zatok, a każda z nich ma swój unikalny kolor morza. Spacerując ścieżką turystyczną między nimi, można się o tym przekonać. Znajduje się tu również fabryka szampana, która została założona w przedostatnim stuleciu przez księcia Golicyna. Turyści mogą ją zwiedzać z przewodnikiem i degustacją. Wokół ośrodka znajduje się pierścień unikalnego rezerwatu przyrody z reliktowymi sosnami i rzadkimi jałowcami.
1/5Wszystkiekrymskie kurorty mają coś wspólnego, ale różnią się też pod kilkoma względami .Dlatego turyści mogą wybierać spośród bardzo wielu miast i miasteczek. Najważniejsze jest to, że bez względu na to, jakiego wyboru dokonasz, raczej nie będziesz zawiedziony.
Autor: Alyona Dyachenko Omów artykuł
  • Porady dotyczące podróży
Powiadom znajomych: Subskrybuj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze