10 najbardziej tajemniczych zabytków na świecie

image

10 najbardziej tajemniczych zabytków świata

Pomysły na podróże /. Piękne miejsca Na świecie jest wiele rzeczy, przyjacielu Horatio, o których nasi mędrcy nie mogli marzyć...

Są strony, które miały jedne z czołowych umysłów świata bijących się na łeb na szyję. Niektóre pomniki działalności człowieka straszą oko od kilkudziesięciu wieków. Legendy wokół ich budowy mnożyły się w postępie geometrycznym.

Tworząc ten artykuł postanowiłem odwrócić uwagę moich ukochanych czytelników od prawdziwego celu piramid i świętego znaczenia Stonehenge. Zgoda, strony te zostały szeroko nagłośnione i opowieści o nich automatycznie napełniają słuchacza sceptycyzmem.

Dziś odwiedzisz 10 najbardziej tajemniczych miejsc na świecie i poznasz kilka ciekawostek na temat ich wiekowej historii.

1.

Kamienie Karnak

, Francja

Kamienie Karnak to zbiór formacji megalitycznych składający się z około 3000 pojedynczych obiektów. Szacuje się, że kamienie powstały między 4500 a 3300 r. p.n.e. Ułożenie kamieni oraz skład chemiczny skały i gleby nie daje powodów do wątpliwości, że są one dziełem rąk ludzkich.

Wysunięto wiele teorii wyjaśniających funkcję megalitów. Niektórzy naukowcy dowodzą, że obiekty te są zgodne z ruchem gwiazd i planet. Starożytni architekci wznosili swoiste obserwatorium do obserwacji niebiańskich luminarzy.

Inni badacze twierdzą, że kamienie z Karnaku są analogiem prymitywnego urządzenia sejsmicznego. Wyważone megality pełnią rolę detektorów trzęsień ziemi.


2.

Niedokończony obelisk w Asuanie, Egipt

W starożytnych kamieniołomach w pobliżu Asuanu spoczywa olbrzymi blok kamienny, z którego miał powstać obelisk. Zabytek kultury nigdy nie został ukończony. Za oficjalny powód wstrzymania budowy uważa się pęknięcia w korpusie obelisku, które uniemożliwiały jego usunięcie z ziemi bez dalszych uszkodzeń.

Istnieje jednak alternatywna wersja tego, co się stało. W okresie XVIII i XIX dynastii Egipcjanie mieli konflikt z miejscowymi koczownikami. Czciciele słońca nie mogli zabrać kamienia z powodu różnic w wierzeniach religijnych. W ciasnej przestrzeni kamieniołomu doszło do straszliwej masakry, wyrżnięto setki budowniczych.

Oszałamiające wymiary obelisku (42 metry długości i 1200 ton wagi) oraz przyczyny, dla których Egipcjanie nie zdołali dokończyć dzieła, zaliczają to miejsce i jego okolice do najbardziej enigmatycznych miejsc na ziemi.


3.

Antequera, Hiszpania

Trzy wspaniałe dolmeny (inaczej mówiąc kopce) to najbardziej tajemnicze miejsca Antequery. Należą one do największych konstrukcji tego typu. Ich budowa różni się zasadniczo od budowy Scytów czy Skandynawów.

Ogromne bloki zostały wycięte z pobliskiego kamieniołomu, przeciągnięte na miejsce wybrane na kopiec i ustawione pionowo w przygotowanym wcześniej wykopie. Na uformowanych ścianach nie układano mniejszych głazów. Następnie dolmen został wypełniony ziemią.

Proszę sobie wyobrazić - kopiec Menga składa się z 32 bloków, z których waga największego jest równa 180 tonom. Dolmeny z Antequery powstały około 3700 lat p.n.e. Ściany Mengha, Vier i Romeral są ozdobione setkami antropomorficznych wizerunków. Podobieństwo do kreteńskich kurgów skłoniło badaczy do przypuszczenia, że starożytni Antequera byli w bliskim kontakcie z cywilizacją minojską.


4.

Jgantija, Malta

Do tej pory wszystkie maltańskie świątynie megalityczne zostały dokładnie przebadane pod kątem wszelkiego rodzaju parametrów, od określenia dokładnego wieku po skład chemiczny kamienia. Naukowcy nie są jednak bliżsi rozwikłania tajemnicy pochodzenia obiektów Jhantean. Dlatego też znalazły się w naszej pierwszej dziesiątce najbardziej tajemniczych miejsc na świecie.

Świątynie Malty zostały wzniesione na długo przed piramidami. Z nieznanych przyczyn ludzie dobrowolnie porzucili kompleksy 1000 lat po ich wybudowaniu. Kamienne bloki ustawione są według ścisłych kanonów astronomicznych. W dniach równonocy promienie słoneczne podążają po określonej trajektorii. Uważa się, że świątynie Jgantija były częścią kultu płodności lub służyły do czczenia przodków.


Przeczytaj więcej artykułu Powiedz znajomym: Zaprenumeruj magazyn:
  • Przeczytaj także
  • komentarze